• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po tarpinstitucinių ginčų Švietimo ministerija registravo naujausią siūlymą dėl reikalavimo dirbantiems karo pabėgėliams ukrainiečiams mokėti lietuvių kalbą – siūloma šios prievolės netaikyti dar bent pusmetį arba kol baigsis jiems suteikta laikinoji apsauga.

Po tarpinstitucinių ginčų Švietimo ministerija registravo naujausią siūlymą dėl reikalavimo dirbantiems karo pabėgėliams ukrainiečiams mokėti lietuvių kalbą – siūloma šios prievolės netaikyti dar bent pusmetį arba kol baigsis jiems suteikta laikinoji apsauga.

REKLAMA

Vyriausybė sprendimą šiuo klausimu turėtų priimti per posėdį trečiadienį.

Pagal naujausią Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) registruotą projektą, reikalavimas įsidarbinant mokėti lietuvių kalbą ukrainiečiams negaliotų tol, kol jie turės laikinosios apsaugos statusą.

Šis statusas dabar jiems galioja iki 2026 metų kovo 4 dienos, bet gali būti pratęstas, kaip kad tai daroma nuo 2022 metų, kai Rusija pradėjo invaziją į Ukrainą. Dėl statuso ukrainiečių karo pabėgėliams bendrai sprendžia visos Europos Sąjungos (ES) narės.

REKLAMA
REKLAMA

Anot ministerijos, naujausias siūlymas pateiktas atsižvelgiant į liepos 2 dieną vykusio Vyriausybės posėdžio metu išsakytas pastabas. 

REKLAMA

BNS rašė, kad tuomet Vyriausybė antrą kartą padarė pertrauką, sprendžiant dėl siūlymo dar metams nukelti reikalavimą, kad Lietuvoje prieglobstį gavę ukrainiečiai, įsidarbindami jau mokėtų lietuviškai.

ŠMSM norėjo pratęsti išimtį pabėgėliams dėl kalbos mokėjimo, tačiau kelios kitos ministerijos ir valstybinės įstaigos tam prieštaravo.

Kultūros ministras Šarūnas Birutis BNS anksčiau yra sakęs, kad reikalavimo atidėjimas nėra visiškai pagrįstas. Jo teigimu, valstybės institucijos „turėtų susiimti“ ir sudaryti galimybes ukrainiečiams mokytis lietuvių kalbos ir išlaikyti kvalifikacinius reikalavimus.

REKLAMA
REKLAMA

Švietimo ministerija iš pradžių siūlė, kad reikalavimas užsieniečiams nebūtų taikomas ketverius metus nuo laikinosios apsaugos Lietuvoje suteikimo. Vėliau norėjo nustatyti galutinį išimties galiojimo terminą – 2028 metų pabaigą, tačiau ir šios minties atsisakė po institucijų pastabų.

2022 metų vasarį Rusijai pradėjus plataus masto karą Ukrainoje, ES narės iš Ukrainos pasitraukusiems asmenims sutarė vienerius metus taikyti laikinąją apsaugą ir pratęsinėja šį terminą kasmet.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvoje tuomet pataisytas ir Valstybinės kalbos mokėjimo kategorijų nustatymo ir jų taikymo tvarkos aprašas, numatant, kad užsieniečiams, kuriems suteikta laikinoji apsauga Lietuvoje, įdarbinti valstybinės kalbos mokėjimo kategorijos netaikomos dvejus metus nuo laikinosios apsaugos suteikimo.

2024 metų pradžioje šis dokumentas pakeistas jau nurodžius trejų metų laikotarpį.

Pasak ŠMSM, nuo 2022 metų vasario Migracijos departamentas užregistravo apie 96 tūkst. karo pabėgėlių iš Ukrainos, pernai rugsėjo duomenimis, Lietuvoje dirbo 33,9 tūkst. ukrainiečių.

Valstybinės kalbos inspekcijos duomenimis, lietuvių kalbos kursus iki dabar galėjo baigti apie 6,8 tūkst. asmenų.

ŠMSM teigimu, susiduriama su praktinėmis problemomis dėl galimybių užsieniečiams mokytis lietuvių kalbos ir laikyti valstybinius egzaminus.

REKLAMA
Mūsų kvailumui nėra ribų..ką čia dar pasakysi...
tik tiems, kurie tarpusavyje kalba ukrainietiškai! Bet jeigu kacapskai - okupantų kalbai neturi būti lengvatų!
"Bezdziones darbas" tie visi siulymai, ukrai prades mokytis lietuviu k. tuojau pat, kai JUS lietuviai pradesit su jais kalbet TIK lietuviskai. As esu is Vokietijos, ko tai negirdziu ukru verkslenimu cia - mes nemokam vokieciu, kalbekites su mumis mums suprantama okupantu kalba. Ne! Su telefonais, zodynais nuo pirmu dienu, po savaites jau ir apsipikti moka. Isvada: nesiimsit radikaliai - liksit visada durneliu vietoje, nors ir 10 istatymu prisigalvoje.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame


TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų