Lietuvos pagrindinių mokyklų asociacija (LPMA) pastebi, kad skirtingai nei prieš keletą metų mokinių sveikatos patikrinimo pažymų nebereikia laukti dar keletą mėnesių terminui pasibaigus – dabar nemaža dalis jų pristatoma dar prieš rugsėjo 1-ąją. „Tėvų atsakomybė yra trupučiuką pasitaisiusi“, – sako LPMA prezidentas Bronislovas Aleksandravičius.
Pasak B. Aleksandravičiaus, „padėtis nebėra tokia tragiška, kokia buvo iš pradžių“. Anot jo, situacija gerėja – pristatyti į mokyklas sveikatos patikrinimo pažymas pastaraisiais metais vėluoja vidutiniškai 3–5 proc. mokinių.
Yra dvi priežastys. Tėvai neturi pinigėlių vaikus nuvežti specialistų apžiūrai – būna, kad abu tėvai bedarbiai, darbo biržoje sėdi arba ir ten nesėdi. Kitas atvejis, pinigėlių gal ir atsirastų, bet trūksta atsakomybės“, – vardino B. Aleksandravičius.
Tuo metu Rudilių pagrindinės mokyklos vadovas Algirdas Venckus sako, kad iš 83 mokinių atnešti sveikatos patikrinimo pažymas paprastai vėluoja pusė mokinių, tačiau tame pašnekovas problemos neįžvelgia.
Rudilių pagrindinės mokyklos mokiniams sudaryta galimybė sveikatą pasitikrinti čia pat esančiame sveikatos centre, į kurį specialiai šiam reikalui atvyksta gydytojas.
„Jie patikrinami tiesiog klasėmis slenkančiu grafiku, todėl patys savo iniciatyva individualiai į gydytojus kreipiasi dažniausiai tik pirmokai, lydimi savo tėvelių. Dauguma mūsų mokinių tiesiog laukia kada pas mus atvažiuos gydytojas ir jiems niekur nereikės eiti.
Mes laikomės tokios tvarkos. Manau, jeigu šitą reikalą paliktume vien tėvų nuožiūrai, kiltų labai daug keblumų“, – pasakojo mokyklos vadovas A. Venckus.
Lrt.lt pasiteiravus, ar Rudilių pagrindinės mokyklos praktikos nebūtų galima taikyti plačiu mastu ir taip paspartinti žinių apie mokinių sveikatos būklę patekimą į pedagogų rankas, Lietuvos pagrindinių mokyklų asociacijos vadovas B. Aleksandravičius vertino skeptiškai.
„Nieko čia nuostabaus nepasakė, anksčiau taip ir būdavo, atvažiuodavo gydytojai į mokyklas ir patikrindavo visus mokinius, bet... Tai yra saviveikla, kosmetika... Atvažiuoja du gydytojai ir patikrina žmogaus sveikatą...
Ko mes norime – žinoti, ar mokinys yra iš tikrųjų sveikas, ar tiktai turėti pažymą? Aš visada buvau už tai, kad pažyma atspindėtų mokinio sveikatą, o jeigu taip, tai jis turi kompleksiškai praeiti visus gydytojus – reiškia, patikrinimas poliklinikoje yra reikalingas. Be to, mokyklai ir taip nuleista per daug darbų, kurių jai nereikėtų dirbti“, – kalbėjo B. Aleksandravičius.
Ministerija: problemos nematome
Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Rita Sketerskienė pažymėjo, jog „kol kas sveikatos ministerija informacijos, jog yra problema, kurią reikėtų spręsti, neturi“.
„Yra mokyklos pareigos, yra mokinių pareigos ir yra tėvų pareigos. Tos pareigos turi būti vykdomos“, – sakė R. Sketerskienė.
Kauno Kazio Griniaus pagrindinės mokyklos vadovas Stasys Šimanauskas teigia, kad „anksčiau buvusi rimta problema“, bet dabar iš 800 mokinių paprastai sveikatos pažymas atnešti vėluoja apie 70.
LPMA viceprezidentė, Vilniaus Žemynos pagrindinės mokyklos direktorė Eugenija Surmilavičienė pastebėjo, jog dabar dauguma mokinių sveikatą pasitikrina dar vasarą.
„Mūsų mokykloje mokosi 1100 vaikų, tai koks 30 iš jų ir lapkričiui atėjus nebūna pažymų pristatę, tenka priminti, prašyti, reikalauti.
Vis dėlto yra tokių dalykų, kaip kūno kultūra. Jeigu nėra duomenų apie mokinio sveikatos būklę, kuri galbūt jam neleidžia tam tikro krūvio ar pratimų, tai taip gali ir nelaimė nutikti. Pedagogai turi žinoti apie vaikų sveikatą“, – kalbėjo direktorė.
Lrt.lt primena, kad šiemet moksleiviai iki rugsėjo 15 dienos privalo pasitikrinti sveikatą ir pažymas su patikrinimo rezultatais įteikti savo mokykloms.
Absoliuta Andželika Lukaitė