• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nijolė Mitkevičienė

Ryškėja, kodėl Šiaulių psichiatrijos ligoninės darbuotojai grasina streiku, jei jų ligoninė bus jungiama prie Respublikinės Šiaulių ligoninės – gali nebelikti neįtikėtinai didelių atlyginimų.

Pasiskelbė streikuosią

Respublikinės Šiaulių ligoninės filialo Psichiatrijos ligoninės darbuotojai paskelbė, kad nuo lapkričio 13 dienos planuoja streiką ir tokiu veiksmu išreiškia  nesutinką, kad jų ligoninė būtų prijungta prie Respublikinės Šiaulių ligoninės. Apie tai žurnalistams lapkričio 4 dieną spaudos konferencijoje pranešė Psichiatrijos ligoninės profesinės sąjungos pirmininkė Romualda Ališauskienė. Ji informavo, kad streikui pritarė 193 slaptai balsavę įstaigos darbuotojai iš 199. Profsąjungiečių lyderė R.Ališauskienė sakė, kad jiems niekas remtais argumentais neįrodė, kodėl būtina jungti šias dvi gydymo įstaigas, juolab kad Lietuvoje veikia 17 filialų, o naikinti kažkodėl nuspręsta vienintelį Šiaulių filialą. Todėl jie ir apsisprendę reikalauti, kad būtų panaikinti visi sprendimai, susiję su filialo veiklos nutraukimu, kuris numatomas 2014 metų sausio 1 dieną.

Streikui pasiruošę Psichiatrijos ligoninės medikai pareiškė, kad streiko metu jų gydymo įstaigos veikla tik būtų ribojama, bet ne visiškai nutraukiama: nebūtų teikiamos planinės konsultacijos, planiniai ambulatoriniai tyrimai, planinės hospitalizacijos, neteikiama informacija apie pacientų sveikatą teismams ir kitoms institucijoms, nebūtų vykdomos profilaktinės sveikatos patikros asmenims, norintiems įsigyti ginklą, vairuotojo pažymėjimą ir kt.,  taip pat nebūtų atliekamos medicininės ekspertizės neblaivumui bei apsvaigimui nustatyti. Ligoninės palatose esantiems pacientams būtų teikiamos visos sveikatos priežiūros paslaugos kaip ir iki tol.

REKLAMA
REKLAMA

Kreipėsi į teismą

Tos pačios lapkričio 4 dienos vakarą Respublikinė Šiaulių ligoninė išplatino pranešimą, jog filialo darbuotojų streikas būtų neteisėtas, nes dar 2010-ųjų birželyje Psichiatrijos ligoninė buvo reorganizuota ir prijungta prie Respublikinės Šiaulių ligoninės ir tapo šios įstaigos padaliniu ir kartu buvo numatyta, kad nuo 2014 metų sausio 1 dienos Psichiatrijos ligoninė taps Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinika. Spalio 24 dienos Sveikatos ministro įsakyme dėl Psichiatrijos ligoninės filialo įtraukimo į ligoninės organizacinę struktūrą, ligoninės vadovui nurodoma užtikrinti, kad filiale iki šių metų gruodžio 31 d. nebūtų nepagrįstai didinamas darbuotojų skaičius ir keičiamos darbo sąlygos.

REKLAMA

Reaguojant į ketinimus streikuoti, vyko ne vienas susitikimas su aukščiausio rango Sveikatos apsaugos ministerijos atstovais, buvo išklausomos visos pusės, bet vis vieningai tekdavo pripažinti, kad ligoninės filialo statuso keitimas buvo numatytas dar 2010 metais. Akcentuota, kad po filialo statuso panaikinimo psichiatrijos paslaugų nei apimtys, nei kokybė, nei jų prieinamumas ir kt. nesikeis, o filialo darbuotojams bus užtikrintos tokios pat darbo sąlygos kaip ir dirbant filiale, buvo akcentuojama, kad, atsižvelgiant į visas aplinkybes „nuspręsta, kad filialo statuso panaikinimas nepažeidžia filialo darbuotojų interesų, todėl jų reikalavimai yra nepagrįsti, o paskelbtas streikas yra neteisėtas.“

REKLAMA
REKLAMA

Lapkričio 5 dieną Respublikinė Šiaulių ligoninė kreipėsi į teismą dėl Psichiatrijos ligoninės profesinės sąjungos rengiamo streiko teisėtumo.

Pripažino neteisėtu

„Būsimo galimai palankaus ieškovui teismo sprendimo užtikrinimui ieškovas prašė taikyti laikinąsias apsaugos priemones, t.y. atidėti paskelbtą streiką 30-čiai dienų“,- sakė teismo atstovas ryšiams su visuomene Vytautas Jončas.  Šiaulių apylinkės teismas, išnagrinėjęs Respublikinės Šiaulių ligoninės  ieškinį, pritaikė laikinąsias apsaugos priemones ir neleido numatytu laiku pradėti streiko, pripažino, kad streikas būtų neteisėtas. Teismas atsižvelgė į galimą poveikį visuomenės saugumui streiko metu, o taip pat į poreikį apsaugoti viešąjį interesą. Teismas konstatavo, kad atsižvelgiant į funkcijų specifiką bei teisės aktus, kurie garantuoja žmonių sveikatos apsaugą, yra valstybės funkcija, tad streiku gali būti padaryta įtaka plačiam visuomenės ratui. Įvertinus visas aplinkybes konstatuota, kad viešasis interesas dominuoja prieš streikuojančių grupių interesus, psichiatrijos filialo teikiamų paslaugų sustabdymas susijęs su galimais sunkiais ir pavojingais padariniais visuomenei ir žmonių sveikatai, be to, gali būti sutrikdyta visuomenei svarbių funkcijų veikla, nes jos negalės atlikti teisės aktais pavestų funkcijų. Streikas atidėtas mėnesiui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gaila didelių atlyginimų

Respublikinės Šiaulių ligoninės darbuotojai sakėsi suprantą kolegų iš Psichiatrijos ligoninės nenorą keisti gydymo įstaigos statusą ir jungtis prie Respublikinės Šiaulių ligoninės. To priežastys labai žemiškos  – Psichiatrijos ligoninės darbuotojai, einantys tokias pat pareigas, gauna kur kas didesnius atlyginimus nei Respublikinės Šiaulių ligoninės darbuotojai. Duomenų patikrinti neturime galimybės, nes viešai ši informacija neskelbiama, tačiau mūsų šaltinių tvirtinimu, pastaruoju metu Psichiatrijos ligoninės gydytojų atlyginimas esąs 4,8 tūkst. litų, skyrių vedėjų – 5,8 tūkst. litų, vyriausioji slaugos administratorė ir vyriausioji buhalterė gaunanti beveik po 8 tūkst., o ūkvedys – beveik 7 tūkst. litų. Specialistai su aukštuoju išsilavinimu čia gauna po beveik 3,5 tūkst., o su aukštuoju ne medicininiu išsilavinimu – po 3,4 tūkst. litų. Palyginimui: Respublikinės Šiaulių ligoninės specialistai gauna apie tūkstantį litų mažiau, o pagalbinis personalas – vos per tūkstantį.

REKLAMA

Šiaulių teritorinės ligonių kasos teigimu, Psichiatrijos ligoninės filialo finansavimo lygis yra panašus kaip ir kitų ligoninių, bet psichiatrija iš vis yra pigesnė už kitas gydymo sritis, nes čia būna daug mažiau brangių išlaidų, nėra brangių tyrimų, nereikia taikyti brangių technologijų, naudoti sudėtingos medicinos įrangos ir kt. Be to, psichiatrijos ligoninėje yra kur kas ilgesnė gydymo trukmė, kas irgi sąlygiškai didina ligoninės pajamas. Psichiatrijos ligoninė pagrindinę iš Ligonių kasų gaunamų lėšų dalį skiria darbuotojų atlyginimams. Medikamentams kartu su kraujo komponentais įsigyti jiems užtenka vos 2,5- 3,5 proc. Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, kur gydoma labai daug ir labai sunkių ligonių, kur kartais žmones reikia iš naujo sulipdyti iš atskirų gabaliukų, tokios proporcijos būtų tiesiog neįsivaizduojamos.

Psichiatrijos ligoninės vadovas E.Mikaliūnas, nors ir nepritariąs streikui, sako, jog jo įstaigos darbuotojų gaunami atlyginimai nepažiedžia teisės aktais nustatytų ribų. Kai kurie priedai darbuotojams esą mokami už papildomą darbą su ES paramos projektais, bet projektai esą ne amžini, jie pasibaigs, tai ir priedų nebeliks. Profsąjungiečiai mano, kad jų ligoninės pinigine norima užkamšyti respublikinės ligoninės skyles ir dėl to jiems pikta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų