Medikas apie gripą: kada geriausia skiepytis ir kodėl vengti alkoholio

Artėjant peršalimo ligų ir gripo sezonui, suskumbama aiškintis, ne tik kada geriausias laikas pasiskiepyti, bet ir kiek šiemet siekia vakcinos kaina. Ne mažiau aktualus klausimas – skiepo kokybė, mat pastaraisiais metais Valstybinei ligonių kasai (VLK) teko išgirsti nemažai tiek visuomenės, tiek medikų kritikos, kodėl nemokamą vakciną gaunantys gyventojai neaprūpinami daug veiksmingesnę apsaugą garantuojančia keturvalente, o ne trivalente vakcina. 

VLK jau spėjo pasigirti, kad šiemet ne tik apsirūpinta keturvalente vakcina, bet ir nupirkta beveik 13 tūkst. daugiau gripo vakcinos dozių nei pernai. Didesnį vakcinų poreikį, skirtą rizikos grupių asmenų skiepijimui, nurodė sveikatos priežiūros įstaigos.

„Šiemet turėsime gerą skiepą, keturvalentę vakciną, spalio mėnesį ji jau atsiras ir bus prieinama“, – patikino gydytojas infektologas prof. dr. Alvydas Laiškonis.

Visgi jis nepatarė skubėti skiepytis pirmomis spalio dienomis. „Kadangi sergamumo gripu pakilimas būna sausio mėnesį, tai nebūtinai iškart lėkti skiepytis. Tą galima padaryti ir lapkritį, nes imunitetas  po skiepo susiformuoja per tris savaites. Taigi pasiskiepijus spalio pabaigoje ar lapkričio pradžioje, sausį, vasarį turėsime didžiausią antikūnų kiekį. Vėliau jie jau pradeda mažėti“, – aiškino pašnekovas.

Kartu medikas priminė, kad jokių apribojimų skiepijantis nėra. To nereikėtų skubėti daryti nebent žmogus karščiuoja. Taip pat – jei yra po sunkių ligų. Tuomet infektologas patarė bent porą savaičių pralaukti, nes tuo metu imuninė sistema yra jautri ir gali sureaguoti.

A. Laiškonis priminė, kad svarbu po skiepo bent dvi dienas nevartoti alkoholio. 

„Savaime aišku, kad, kaip ir bet kurio kito medikamento, taip ir skiepo, alkoholiu užgerti nederėtų.  Jei prieš porą dienų bus vartojęs alkoholio prieš skiepą, nieko nenutiks, tačiau po skiepo bent porą dienų to primygtinai nereikėtų daryti. Pavartojus alkoholio kinta medžiagų apykaita, taigi gali būti silpnesnis imuninis atsakas ir taip žmogus pakenks sau pačiam. 

REKLAMA

Kas gali pasiskiepyti nemokamai

Medikai sako, kad kasmet nuo gripo skiepytis pageidauja vis daugiau žmonių. Nemokamai skiepijami rizikos grupėse esantys žmonės.

Kaip ir anksčiau, nemokamai bus skiepijami rizikos grupių asmenys: 65 metų ir vyresni asmenys, nėščiosios, asmenys, gyvenantys socialinės globos ir slaugos įstaigose, taip pat sergantieji lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais.

Kompensuojama vakcina skiepijami ir sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai.

Šiemet vakcinoms pirkti buvo skirta beveik 900 tūkst. eurų. Iš viso 2019–2020 metų sezonui įsigyta kiek daugiau nei 144 tūkst. gripo vakcinos dozių. 

Skiepijantis savo lėšomis, priklausomai nuo gydymo įstaigos, vakcinos kaina siekia nuo vienuolikos iki dvidešimt kelių eurų.

Pernai, remiantis Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, iš VLK nupirktų 131 738 sezoninio gripo vakcinos dozių, buvo įskiepytos 129 096 dozės, tai yra 98 proc. nupirktos vakcinos kiekio.

ULAC duomenimis, 2018-2019 sezono metu nustatytas 49 661 gripo atvejis, mirė 26 žmonės. Valstybės lėšomis pasiskiepijo kiek daugiau nei 129 tūkst. gyventojų, savo lėšomis – kiek daugiau nei 29 tūkst. žmonių.

Būtinos gripo profilaktikos priemonės:

•  kruopščiai plauti rankas;

•  laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo higienos;

•  grūdintis, būti fiziškai aktyviems;

•  gerti daug skysčių, valgyti daugiau vaisių ir daržovių;

•  laikytis darbo ir poilsio režimo;

•  vengti kontakto su sergančiu asmeniu;

•  sergant neiti į darbą, o vaikų neleisti į ugdymo įstaigas.

Portalas tv3.lt jau rašė, kad šiemet iš Australijos atkeliauja itin agresyvaus gripo banga.    


Rašyti komentarą...
N
Nuomonė
2019-09-26 08:09:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
Žinai, kai nueini į parduotuvę prie duonos ir jos neperki-nesakai nepirksiu duonos, duokit man pinigais. Tai toks mūsų mentalitetas.
Atsakyti
-1

N
Nu va
2019-09-26 06:49:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
A jopš tvai mat, taigi man priklauso nemokamas skiepas, tai kas jį nusineša? Aš tai nesiskiepyju, ir nesiskiepysiu, tegul pinigus atiduoda.
Atsakyti
-4

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų