REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
9
Mergaitė prie kompiuterio (nuotr. Fotolia.com)

Susirūpinusios mamos ėmė garsiai piktintis dėl „Facebooko“ grupės „Pažintys N-7“, kurioje, kaip rašoma, santykius kviečiami kurti šešiamečiai, publikuojamas necenzūrinis ir nešvankus turinys. Nors ekspertai sako, kad greičiausiai šią grupę sukūrė paaugliai norėdami pajuokauti, tačiau taip pat sutinka, kad kai kurie vaikai gali įrašus toje grupėje priimti tiesiogiai.

9

Susirūpinusios mamos ėmė garsiai piktintis dėl „Facebooko“ grupės „Pažintys N-7“, kurioje, kaip rašoma, santykius kviečiami kurti šešiamečiai, publikuojamas necenzūrinis ir nešvankus turinys. Nors ekspertai sako, kad greičiausiai šią grupę sukūrė paaugliai norėdami pajuokauti, tačiau taip pat sutinka, kad kai kurie vaikai gali įrašus toje grupėje priimti tiesiogiai.

REKLAMA

„Sveiki visi, atėjau į šią grupę ir labai susidomėjau. Man 12 metų, ieškau merginos, nu bet bus gerai ir vaikinas, turėtum siųsti daug nuogybių“, – rašoma viename minėtos grupės įraše, prie kurio yra apkūnaus jaunuolio nuotrauka.

„Ieškau 6-7 metų mergaitės rimtiems santykiams“, – rašoma kitame.

Didžioji dalis turinio necenzūrinė, kalba apie lytinius organus ir pan.

REKLAMA
REKLAMA

„Raginu visus, ypač mūsų valdžios atstovus, atkreipti dėmesį į tai, kas vyksta realiai... Iki kokio lygio esame nusirisite, taip daugelis sakys, kalti vaikų tėvai – iš dalies sutinku, bet realiai kalti mes visi !!! Mamos, tėčiai ir visi, kurie auginate vaikus, atminkite: jeigu tai ignoruosite. kada nors ir Jūsų vaikas tokius „postus“ rašys.... Dažnai už tokių niuansų slypi ne kas kitą, kaip vaikų donorystė, pedofilija, iškrypimai – kuriuos atlieka suaugę – prisidengę vaikas !!! Raginus visus stabdyti šitas nesąmones ir pasižiūrėti rimčiau!!!“ – savo „Facebooko“ profilyje apie minėtą grupę rašė aktyvi visuomenės veikėja Ernesta Bagdonaitė.

REKLAMA

Gali traumuoti vaiką

Šeimos ir vaikų psichologė Giedrė Gutautė Klimienė tv3.lt sako, kad šioje „Facebooko“ grupėje pasirodanti informacija gali vaiką traumuoti, todėl yra labai svarbu, kad tėvai ir vaikai turėtų atvirą ir nuoširdų santykį, kad vaikas galėtų apie savo išgyvenimus pasikalbėti su tėvais.

„Nors šią grupę greičiausiai sukūrė paaugliai norėdami pajuokauti, vaikui tai gali būti traumuojantys dalykai. Vaikas gali šioje grupėje rašomus dalykus priimti labai jautriai, per daug tiesiogiai, jis gali nesuprasti, kad tai yra humoras. Todėl yra labai svarbu, kad jis apie tai galėtų kalbėtis su tėvais, kad galėtų tėvams pasakyti, jog internete rado kažką tokio. Jeigu vaikas su tuo liks vienas, jo sprendimai tokiame amžiuje gali būti labai neapgalvoti, spontaniški ir emociški“, – kalba psichologė.

REKLAMA
REKLAMA

Specialistė nurodo, kad 7-mečiai apskritai pagal „Facebooko“ taisykles negali ten turėti paskyros. Todėl esminis momentas, pažymi G. Klimienė, yra tas, kad tėvai žinotų, ką jų vaikai daro internete ir kur turi savo paskyras.

„Tėvai turi žinoti, ar vaikas turi paskyrą „Facebooke“, ką jis ten daro, su kuo bendrauja. Tėvai turi apsaugoti savo vaiką nuo tokių dalykų ir kad jis negautų tos informacijos, kuri yra skirta ne jam. Kalbant apie šią „Facebooko“ grupę, greičiausiai tai yra yra paauglių bandymas pajuokauti, ir ji skirta tikrai ne 7 ar 8 metų vaikams. Šitoje grupėje išreiškiamas vaikų ir paauglių domėjimasis seksualumu – natūralu, kad vaikai tuo domisi ir juokauja tomis temomis. Todėl čia yra svarbus tėvų santykis su vaikais, tėvų įsitraukimas į tai, kaip jaučiasi vaikas ir su kuo jis bendrauja“, – teigia G. Klimienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nesmerkti vaiko

Pasak jos, svarbu, kad vaikas visada galėtų tėvams pasipasakoti apie viską – apie tai, ką jis patyrė ir kaip jis jaučiasi.

„Jeigu tėvai apskritai uždraus vaikui eiti į „Facebooką“ ir kurtis ten paskyrą, vaikas gali iš smalsumo susikurti tą paskyrą, o po to bijoti apie tai pasakyti tėvams, nes jie to neleido. Čia labai svarbus vaiko nesmerkimas, kad ir ką jis patirtų, kur jis būtų ir ką jis matytų. Vaikui gali būti smalsu, jis gali nueiti į įvairiausius puslapius, todėl svarbu, kad tėvai suprastų vaiko smalsumą, bet iš kitos pusės, kad ir paaiškintų, kas yra kaip ir vaikas neliktų vienas su ta informacija“, – sako G. Klimienė.

REKLAMA

Psichologė sako, kad tėvai dėl savo vaikų veiksmų internete jaučiasi saugesni tada, kai ryšys tarp tėvų ir vaikų yra kuo nuoširdesnis ir atviresnis, o vaiko smalsumas priimamas pozityviai. Tada, kalba Giedrė Klimienė, gali atsirasti erdvės ir tėvų bei vaikų pokalbiams. „Svarbu, jog tuose pokalbiuose tarp tėvų ir vaikų būtų aptariamos ir ribos, kurių svarbu laikytis vaikui dėl jo paties saugumo“, – priduria ji.

Tėvai turi kontroliuoti

Vaikų psichiatras Linas Slušnys sako, kad mamos turėtų pasirūpinti, kad vaikas ne anksčiau 13 metų susikurtų anketą „Facebooke“ – kaip ir priklauso pagal tinklapio taisykles.

„Nuo tokių „Facebooko“ grupių kaip ši, kur neaišku, kas ir kaip jas kuria, niekur nepabėgsi. Todėl, jeigu esi pilietiškas, tam pačiam „Facebookui“ galima nurodyti, kad grupė yra seksualizuoto ar smurtinio pobūdžio. Kita dalis, kuri yra svarbiausia, yra paklausti vaiko, ar jis yra šitoje grupėje, ir tai kontroliuoti.

REKLAMA

Mes esame tie, kurie turi kontroliuoti vaikų buvimą internete. Privatumas atsiranda su amžiumi: tuomet, kai galime pasitikėti vaikais, kai yra tikėtina, kad jie jau išmokę tam tikrų elgesio taisyklių, kad jau žino, kaip elgtis socialinėje erdvėje, tada privatumas jau yra leidžiamas didesnis – arba tuomet, kai žmogus jau yra pilnametis.

Jokių įslaptintų paskyrų

Psichoterapeutas ragina nepamiršti, kad tėvai už vaikus atsako visais parametrais, taip pat ir socialiniuose tinkluose.

„Visas pasaulis sako, kad vaikai negali turėti įslaptintų profilių socialiniuose tinkluose – tokių, į kuriuos tėvai negalėtų užeiti. Vaikai internete turi veikti visiškai atvirai ir neturėti internetinių paslapčių nuo tėvų: arba veikiama atvirai, arba išvis ne. Tol, kol aš esu tėtis, o vaikas – nepilnametis, galiu ateiti pas jį bet kur. Nėra erdvės, kur tėtis negali užeiti“, – sako L. Slušnys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Specialisto teigimu, vaikai dar nesupranta privatumo ir viešumo ribų, todėl tėvai su jais turi sutarti aiškias taisykles, kas yra galima, o kas ne.

„Palaikau tą, ką sako daugelis mano kolegų ir ekspertų. Čia nėra kontroliavimas, čia yra rekomendacijos: jei norite išvengti netikėtumo, vaikų kompiuteriai turi būti be užraktų. Vaikas turėtų parodyti, kas vyksta jo internetinėje erdvėje. Jeigu vaikas žino, kad suaugę gali pasižiūrėti į jo erdvę, jis kai ko ir negalės daryti, nes dažniausiai daro tie, kurie yra užtikrinti, kad suaugę nepažiūrės – tada ir naudoja nešvankius žodžius ar išsireiškimus“, – sako jis.

L. Slušnys nurodo, kad iki 16 metų vaiko kompiuteris turi būti bendro naudojimo, kad tėvai galėtų prie jo prieiti, nes grėsmių yra daug:

REKLAMA

„Yra pedofilų, smurtautojų, agresyvių, o ir vaikų tarpusavio bendravimas kartais nėra pagarbus, jie dar neturi tam tikrų įgūdžių. Tada turime turėti atvirą priėmimą prie kompiuterio ir aiškiai pasakyti: jeigu veiksmas vyksta ten, kur yra neramu, aš tau neleisiu naudotis kompiuteriu. Štai ir viskas“, – nurodo L. Slušnys.

„Facebooko“ politika

Socialinių tinklų ekspertas Robertas Šapalas tv3.lt nurodė, kad „ Facebooko“ yra numatęs temas, kuriomis draudžiama bendrauti Marko Zuckerbergo įkurtame socialiniame tinkle ir grupė „Pažintys N-7“ priklauso tokiai grupei:

„Tai gana platus spektras temų nuo žinučių, nuotraukų, vaizdo įrašų, kuriuose kalbama lytinius organus, nuogumą, pornografiją iki rasistinių įžeidimų, terorizmą, šaipymosi iš neįgalių žmonių. Manau, kyla klausimas, kaip „Facebooko“ darbuotojai randa šia tema parašytas žinutes, nuotraukas, vaizdo įrašus. Pirmas – „Facebooko“ darbuotojai pamato (sistema automatiškai informuoja apie tekste arba vaizdo medžiagoje pastebėtą draudžiamą temą), antra – patys vartotojai gali pranešti, kad jų manymu, įkelto x žmogaus žinutė arba sukurtas puslapis, grupė pažeidžia „Facebooko“ bendravimo taisykles. Taigi „Facebooko“ paskyrų bei grupių turinį prižiūri, monitorina, pats „Facebookas“ bei toje paskyroje, grupėje esantys žmonės. Dėl kalbų skirtumo „Facebookui“ sunku yra automatiškai nuspėti, kur tekste, jeigu ta kalba nėra tarp pagrindinių pasaulio kalbų, yra kalbama draudžiama tema“, – pasakoja R. Šapalas.

REKLAMA

Ekspertas nurodo, kad yra nemažai pavyzdžių, kaip socialinėje erdvėje žmonės apsimeta kitais ir taip bando gauti asmeninės naudos:

„Užsienio spaudoje teko skaityti istoriją, kaip pedofilas apsimetinėjo jaunu vaikinu ir susirašinėjo su nepilnamete mergina. Vyro tikslas buvo gauti kuo daugiau provokuojančių merginos nuotraukų. Kai jas gavo, jis pradėjo nepilnametę šantažuoti ir kviesti į pasimatymą. Pedofilas grasino merginai, kad tas nuotraukas paviešins.

Kalbant apie konkrečią grupę, manau, kad dalis tai mato, kaip pokštą, bet tikrai yra dalis, kurie tuo tiki, kas ten yra rašoma. Išskirčiau čia jaunąją kartą, kuri sunkiai atskiria, kur yra tiesa, o kur melas socialinėje erdvėje. Pastebėjus panašią grupę, rekomenduočiau apie ją pranešti „Facebookui“ bei policijai“, – sako R. Šapalas.

"Pažintys N-7" pakeitė savo pavadinimą ir šiuo metu "Facebooke" ši grupė neberandama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų