Daugiau nei 50 šeimų, nusisamdžiusių advokatą ir palaikomųs žurnalistės Rūtos Janutienės, artimiausiu metu ketina baigti ruošti ieškinį ir paduoti į teismą valstybę. Kolektyvinis ieškinys dėl asmens lygybės prieš įstatymą bus teikiamas Vilniaus apygardos teismui, atsakovas - Lietuvos Respublika, atstovaujama generalinės prokuratūros.
"Gal šiuo metu ir atrodo, kad nieko nevyksta, tačiau mes jau toli pažengėme. Esame "Sodrai" uždavę apie 50 klausimų, susijusių su motinystės išmokomis. Laukiame atsakymų, nes nuo jų taip pat priklausys, kokius faktus pateiksime ieškinyje. Mūsų tikslas - atverti akis visuomenei, parodyti kaip taikant Lietuvos įstatymus skirtingoms socialinėms grupėms yra taikomi ir dvigubi standartai. Surinkti faktai rodo, kad apie 80 valstybės valdymo sistemoje dirbančių darbuotojų turėtų būti patraukti baudžiamojon atsakomybėn už aplaidų pareigų vykdymą ir piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi", - sakė Šeimos gynimo judėjimo "STOP family genocide" atstovas Donatas Černeckis.
Anot jo, judėjimas jau kreipėsi pagalbos dėl kai kurių faktų surinkimo į Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininką Stasį Šedbarą. Netrukus ketinama kreiptis į šalies prezidentę Dalią Grybauskaitę.
Šeimos gynimo judėjimas pasiruošęs ieškoti tiesos tiek, kiek prireiks. Anot pokalbininko, tik taip galima apginti labiausiai pažeidžiamą ir labiausiai skriaudžiamą visuomenės sluoksnį.
Anot D. Černeckio, jau dabar yra surinkta tiek informacijos apie neteisėtus motinų atžvilgiu veiksmus, kad juos paviešinus taptų akivaizdu, kokia baisi ir žlugdanti yra šiuo metu šalyje veikianti sistema.
"Sąmoningai buvo pasirinktas motinų puolimas, nes šis visuomenės sluoksnis neturi jokio užnugario, yra pats pažeidžiamiausias, todėl, kad nuolat kinta. Rinkdami medžiagą išsiaiškinome, jog dėl galimo sukčiavimo pasisavinant didesnes nei priklauso motinystės išmokas yra persekiojamos anaiptol ne visos motinos. Konkrečiai buvo nusitaikyta į smulkių įmonių savininkus, ūkininkus. Stambių įmonių darbuotojos į teisėsaugininkų akiratį patenka retai arba nepatenka iš viso. Taip yra todėl, kad stambios bendrovės gali apsiginti samdydamos teisininkus, o štai ūkininkai ir smulkieji verslininkai, kurie ir taip vos galą su galu suduria, tokių galimybių turi gerokai mažiau arba neturi iš viso", - teigė D. Černeckis.
Jei Lietuvos teismuose nepavyks apginti motinų, judėjimas pasiruošęs kreiptis į Europos teisėtvarkos institucijas.
Pokalbininko teigimu, svarbu, jog dauguma persekiojamų šeimų nepasiduotų, nes kai kurioms iš jų motinystės išmokos sustabdytos jau ilgiau nei 1,5 metų, o sprendimų, sukčiavo motinos ar ne, kol kas nesiruošiama skelbti. Šeimos negauna jokios informacijos, kiek dar ilgai bus tąsomos po teismus.
Vaida JUTKONĖ