Buvusių Vilniaus sovietų specialiosios paskirties milicijos OMON vadų Boleslovo Makutynovičiaus ir Vladimiro Razvodovo bylą ketvirtadienį pradėjęs nagrinėti Vilniaus apygardos teismas pradėjo nukentėjusių Lietuvos pareigūnų apklausą.
Lietuvos teisėsauga teigia byloje atskleidusi 16 Lietuvos pasienio postų užpuolimo, ginklų grobimo, žmonių sužalojimo bei apšaudymo epizodų 1991 metais.
Rusijoje gyvenantys įtariamieji dėl karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui teisiami už akių.
Pirmasis Vilniaus apygardos teismui liudijo 1991 metais Lavoriškių poste dirbęs muitininkas Romualdas Janušauskas. Jis teismui pasakojo, kad sausio 27-osios vakarą iš Vilniaus pusės atvyko du automobiliai. Vagonėlyje buvo trys muitininkai, jie tikrinti mašinų eidavo pakaitomis. Tąkart tikrinti buvo R.Janušausko kolegos eilė. Jam išėjus, vagonėlyje likę muitininkai netrukus išgirdo automatų šūvius ir komandą išeiti į lauką. Lietuvos pareigūnai buvo mušami buožėmis, užpuolikai buvo su kaukėmis, buvo jaučiamas stiprus alkoholio tvaikas. Jie bjauriai keikėsi ir grasino Lietuvos muitininkams.
„Byrėjo vagonėlių langų stiklai. Vienas iš užpuolikų kalbėjo lietuviškai, turėjo pistoletą, bet nešaudė“, - bylos tyrimo metu nukentėjusiojo parodymus užfiksavo pareigūnai.
Užpuolimo metu buvo sulaužyti vagonėlyje buvę baldai, sugadintas telefono ryšys.
Kitas nukentėjusysis Vytas Kavaliauskas pasakojo, kad tuo metu dirbo pamainos viršininku.
„Ištempė ir paguldė ant sniego. Prieš tai buvo smūgiai rankomis ir kojomis“, - apie omonininkų užpuolimą pasakojo vyras.
Muitininkai buvo gąsdinami, iš jų reikalauta parodyti dokumentus, klausinėta, ar jie turi ginklų.
Muitininkas prisiminė, kad kaukėti užpuolikai rusiškai tarėsi, ką daryti su jais. Paskui paleido seriją automatų šūvių virš galvų ir išvažiavo. Pasak V.Kavaliausko, užpuolikams vadovavo lietuviškai kalbantis asmuo.
Abu šie muitininkai buvo apklausti teismui nagrinėjant Sausio 13-osios bylą.
Iš viso B.Makutynovičiaus ir V.Razvodovo byloje nukentėjusiais ir civiliniais ieškovais pripažinti 39 asmenys, į teismo posėdį ketvirtadienį atvyko 21. Keletas buvusių pareigūnų yra išvykę į Didžiąją Britaniją, kiti neatsiėmė šaukimo.
Buvęs Šumsko pasienio posto darbuotojas po posėdžio žurnalistams pasakojo apie 1991-ųjų metų gegužę įvykdytą užpuolimą.
„Atvažiavo „Žiguli“ ir „Latvija“, pilni ginkluotų iki dantų. Mus iškart suguldė, paskui įbėgo į būdelę ir ištraukė muitininką, pasienietį, sustatė ir prasidėjo tikrinimai“, - sakė Jonas Kazlauskas.
Pasak nukentėjusiojo, užpuolikai jam papurškė dujomis, mušė buože. Iš Lietuvos pareigūnų buvo atimti netgi batai, sunerimta, kad gali būti nužudyti. Tačiau buvo įsakyta bėgti.
Užpuolikai apipylė benzinu ir padegė būdelę. Apie įvykį pranešė Lietuvos pareigūnams, norėjo perspėti kolegas Lavoriškėse ir Medininkuose, bet sužinojo, kad ir ten siautėja liepsnos.
Bylos nagrinėjimą teismas tęs balandžio 11 dieną, toliau vyks nukentėjusiųjų apklausos.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.