Skaitmeninių ir analoginių mamografų viešųjų pirkimų aplinkybėmis Šiaulių ir Tauragės apskričių bei Klaipėdos universitetinėje ligoninėse domėsis Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) ir Viešųjų pirkimų tarnyba. Įtardama galimą korupciją, Seimo Antikorupcijos komisija žada kreiptis į prokuratūrą.
Tokios medicininės įrangos kaina svyruoja nuo 100 iki 150 tūkst. litų
Atlikti tyrimus šių institucijų paprašė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), atlikusi viešųjų pirkimų analizę sveikatos priežiūros įstaigose.
Išanalizavus įstaigų pateiktus pirkimų techninius reikalavimus mamografams abejojama, ar reikalavimai nėra parengti tendencingai ir ar jie nepažeidė viešųjų pirkimų principų. Nustatyta, kad perkant mamografus kai kuriose gydymo įstaigose iš konkurso buvo pašalinti pigesni pasiūlymai, nes jie neatitiko techninių reikalavimų, nurodytų pirkimo dokumentuose.
Nepriklausomų specialistų vertinimu, mamografų parametrai, pagal kuriuos pigesni siūlymai buvo pašalinti iš konkurso, neturi įtakos mamografijos procedūros kokybei. Taip pat, įvertinus įsigytų prietaisų kainas, nustatyta, kad visais atvejais, nors buvo nupirkti tokie patys analoginiai bei skaitmeniniai mamografai, pirkimo kainos stipriai skyrėsi.
Šiuo metu yra renkama ir analizuojama informacija apie asmens sveikatos priežiūros įstaigose turimus brangius medicininius prietaisus. Dėl didelės informacijos apimties analizės procesą preliminariai planuojama atlikti iki 2009 m. lapkričio mėn.
Seimo Antikorupcijos komisijos žiniomis, SAM kontroliuojamos įstaigos, pirkdamos mamografus, galimai netikslingai iššvaistė Europos Sąjungos lėšas.
Pasak komisijos pirmininko Kęsto Komskio, kyla didelis įtarimas, kad šie medicinos įrenginiai buvo perkami nerealiomis, gerokai išpūstomis kainomis. Todėl tikėtina, kad valstybė tokiu būdu neteko daug savo lėšų.
Komisija jau kreipėsi į Viešųjų pirkimų tarnybą, neatmetama galimybė apie šį atvejį informuoti ir prokuratūrą bei kitas tarnybas.
"Pradėjus tyrimą kilo ne vienas įtarimas dėl Sveikatos apsaugos ministerijos lėšų panaudojimo efektyvumo. Esu įsitikinęs, kad pastarosios čia kontroliuojamos prastai arba visai nekontroliuojamos. Tą ir siekia išsiaiškinti mūsų komisija", - sako komisijos pirmininkas K. Komskis.