Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) pareigūnai, bendradarbiaudami su Lenkijos policijos Centrinio tyrimų biuro darbuotojais, baigė operaciją, kurios metu išaiškintos 4 organizuotos grupės, neteisėtai Lietuvoje supirkdavusios spalvotojo metalo laužą ir nelegaliai parduodavusios jį Lenkijoje.
Pirminiais duomenimis, per 2008 metus iš Lietuvos buvo išgabenta apie 1 000 tonų metalo laužo. Įtariama, kad 22 asmenys per metus galėjo gauti 7 milijonus litų pajamų. Į valstybės biudžetą išvengta sumokėti daugiau kaip milijonas litų pajamų mokesčio.
Dvi Europos Sąjungos valstybes jungiantį ikiteisminį tyrimą kontroliuoja ir jam vadovauja Lietuvos generalinė prokuratūra.
Ikiteisminio tyrimo duomenimis, 2008 metais Vilniuje, Kaune, Alytuje, Šiauliuose ir kituose Lietuvos miestuose veikusios keturios atskiros organizuotos grupės vertėsi neteisėta ūkine, komercine, finansine veikla, t. y. neįsteigusios įmonių ir neturėdamos licencijos supirkti netauriųjų metalų laužą ir atliekas, be įsigijimo dokumentų iš įvairių asmenų supirkinėjo spalvotųjų metalų laužą. Organizuotų grupių nariai, veikdami kaip fiziniai asmenys, aliuminio, vario, žalvario laužą neteisėtai parduodavo ir išveždavo iš Lietuvos.
FNTT pareigūnai atskleidė, kad Lietuvos ir Lenkijos piliečiai iš anksto derindavo neteisėtų sandorių aplinkybes. Neretai Lenkijos piliečiai patys atvažiuodavo į Lietuvą ir dalyvaudavo kraunant įsigytą metalo laužą. Metalo laužas buvo parduodamas be jokių įsigijimo dokumentų ir būdavo atsiskaitoma tik grynaisiais pinigais.
Užfiksuota, kad Lenkijos piliečiai už įsigytą varį savo verslo partneriams sumokėdavo grynaisiais Lietuvoje, o už aliuminį - Lenkijoje. Neretai už vieną ar kelis metalo laužo krovinius Lenkijos piliečiai sumokėdavo grynaisiais iki 100 tūkstančių eurų.
Surinkta duomenų, kad dėl metalo laužo išvežimo į Lenkiją buvo tariamasi su Lietuvos vežėjais, kurie, kaip įtariama, žinodami apie neteisėtą veiklą, padėjo ją vykdyti. Pervežant šį metalą buvo klastojami laikini pervežimo dokumentai, kuriuose buvo nurodyta, kad metalas vežamas ne į Lenkiją, o į Vokietiją.
Išaiškinta, kad suklastotuose dokumentuose būdavo nurodoma, kad metalas gabenamas ne tik iš Lietuvos, o ir iš Latvijos.
Pristatę krovinį į Lenkiją, metalo pirkėjai visus dokumentus, liudijančius jo įsigijimą ar iš kur atgabentas, iš karto sunaikindavo metalų laužą perkančių įmonių kiemuose. Užfiksuota, kad tam tikrais atvejais vežant krovinius į Lenkiją būdavo keičiami Lietuvos vežėjų transporto priemonių valstybiniai numeriai.
Tyrimo metu gauta duomenų, kad Lenkijoje metalo laužas būdavo legalizuojamas, įforminus jo įsigijimą iš Lenkijoje registruotų įmonių, ir vėliau parduodamas kitiems oficialiems pirkėjams. Įtariama, kad nelegalus spalvotųjų metalų laužas Lenkijoje būdavo legalizuojamas per šalyje registruotas įmones, siekiant iš Lenkijos valstybės biudžeto gauti pridėtinės vertės mokestį.