Lietuvoje daugėja vyresnių mamų: 40 metų gimdymui – ne riba

Medikai pastebi, kad Lietuvoje daugėja vyresnių mamų, atžalų susilaukiančių gerokai per keturiasdešimt ar net sulaukus penkiasdešimties. Kai kurie gydytojai grūmoja – lauktis vaiko vyresnio amžiaus – rizika ir mažyliui, ir mamai. Tačiau pačios vyresnės mamos atkerta – jeigu vaikas laukiamas, tai visai nesvarbu, kokio amžiaus mama jį pagimdė.

Nuotraukų albumą varto močiutė Aldona. Ir štai, ji rodo savo mamą, pagimdžiusią septynis vaikus. Ir prisimena, kad visi jos broliai ir seserys gimė namuose. Paskutinę mergytę, mama pagimdė būdama keturiasdešimt penkerių. O viena istorija močiutei labiausiai įstrigo. Kol tėtis ieškojo pribuvėjos, seserį mama gimdė padedama dukros – kitos Aldonos sesers.

„Sako, ateik vaikeli, aš tau parodysiu, ką daryti. Ir ta nupjovė, viską sutvarkė, ir aš girdėjau, kai ji verkdama viską darė. Tėtis ateina su ta pribuvėja, jau vaikas yra", – pasakojo žoliautoja Aldona Bartaševič.

Aldona sako anuomet vyresnės mamos nieko nestebindavo. Štai todėl ir dabar nesistebi, kad gimdyti vyresnei – grįžta į madą.

„Mano mama sakydavo, kad vaikas pagimdyti, tai kas… tai kas kiaušinienę iškept. Dievas kai duoda, tai ir susitvarko", – kalbėjo A. Bartaševič.

Tuo įsitikino ir pati keturiasdešimties mama tapusi Santaros klinikų Akušerijos skyriaus vyresnioji akušerė Lina. Moteris rodo dabar jau antroko Teodoro nuotraukas, ir jį vadina dovana. Mat išvertus iš graikų kalbos, šis vardas reiškia Dievo dovaną.

„Didžiulė dovana yra motinystė. Aš visą gyvenimą skyriau mokslams, karjerai, ir taip jau gavosi, kad pati didžiausia dovana mano keturiasdešimtmečio proga buvo nėštumas. Aš jį sutikau, ne kažkokį balių didelį organizavau, nekviečiau daug svečių, bet buvau nėščia, trisdešimties savaičių, ir man tai buvo pati didžiausia artėjančio jubiliejaus dovana", – pasakojo Santaros klinikų vyr. akušerė Lina Pakamorienė.

REKLAMA

Tad Lina sako besidžiaugianti dėl visų gimdyvių, tiek jaunų, tiek mažylių susilaukusių vėliau. O štai Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorė, gydytoja akušerė ginekologė Gražina Drąsutienė pastebėjusi – vyresnių mamų kasmet daugiau.

„Mūsų klinikoje pati vyriausia gimdžiusi buvo penkiasdešimt septynerių metų. Ir visai neseniai, beje. Buvo porą moterų penkiasdešimt trejų metų amžiaus. Čia priežastys… gal net ne viena priežastis, keitėsi moterų prioritetai", – pasakojo VU Medicinos fakulteto profesorė Gražina Drąsutienė.

Gimdymą dažna atideda tam laikui, kai jau bus užkopta karjeros laiptais. Profesorė sako, kad vidutinis gimdyvės amžiaus vidurkis per trisdešimt metų gerokai šoktelėjo – nuo dvidešimt penkerių iki trisdešimties metų. Gydytoja akušerė ginekologė gimdyti vyresnėms nepatartų.

„Visų pirma, moterys prisirenka daug gretutinių ligų – bendrosios ligos, gretutinės ligos. Jos nors ir remisijoje, bet jos yra. Juk jeigu gimdo vyresnio amžiaus moteris, tai jos audiniai nebėra tokie elastingi, kaip, sakykim, kaip dvidešimt vienerių metų moters. Tai irgi gimdymo komplikacijos su tuo susijęs motinos traumatizmas, vaiko traumatizmas", – dėstė profesorė.

Tad, kaip sako profesorė, tampa sunkiau pastoti, pagimdyti neišnešiotą vaiką. Idealiausias amžius, kaip aiškina profesorė – dvidešimt penkeri metai. Tiesa, su tuo vyresnės mamos nesutinka.


Rašyti komentarą...
Z
Zita ko
2019-05-12 13:29:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
Aš gimdžiau 36 metų. Vaikas buvo laukiamas. Buvo pernešiotas. Gimė 3,200kg.taip po Cezario pjūvio. Bet užaugo. Jam jau 26 metai. Mano mama irgi gimdė tokių metų ir nieko. Tai kas čia negerai kad moterys gimdo vyresnės. Juk tai laimė ir džiaugsmas. Neatimkite jos
Atsakyti
-4

L
LT
2019-05-12 16:01:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
Dėl vyresnių gimdyvių medikai niršta todėl, kad jas reikia akyliau stebėt, prižiūrėt, didesnė atsakomybė krenta ant medikų pečių, o kur dar "cezario " operacijos, kurias reikia mokėt atlikt preciziškai, o jaunos moterys tai ką, pačios pagimdo ir tiek vargų:)
Atsakyti
-1

L
Laiminga babyte
2019-05-12 17:02:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
Darosi baisu skaityti mediku pasvarstymus, kazkodėl uzsienyje tokiu klausimu nekyla medikams . Dziaugtis reikia tauta didėja nealkoliku saskaita , kai naujagimis gimsta su 4 promilėmis, maniskė pagimdė 42 m sveika ir grazia mergyte , visiems didelis dziaugsmas ir visas gyvenimas sukasi tik apie mažute gudruole . Mamos neklausykite jei tave gyvenimas kviecia buti mama nesvarbu tie metai tai tikrai didelis dziaugsmas
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (8)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų