Lietuva teigia pirmadienį išsiuntusi Europos Komisijai suderintą veiksmų ir priemonių planą, kaip bus išspręstos techninės Ignalinos atominės elektrinės (IAE) panaudoto kuro konteinerių gamybos ir sertifikavimo problemos.
Planas suderintas su IAE užsakymo rangovais – bendrovių ,,Nukem“ ir GNS konsorciumu.
,,Toks sutarimas yra pasiektas, ir jis yra pozityviai vertinamas ir mūsų specialistų, ir IAE specialistų, ir Europos Komisijos. Dar sykį noriu pabrėžti, kad mes tikrai negalime sutikti su tokiais veiksmais, kurie kokiu nors būdu sudarytų abejonių dėl branduolinės saugos uždarant IAE, ir todėl mes ir toliau reikalaujame, ir aš tikiuosi, kad iki lapkričio mėnesio, kaip ir skelbta, bus atlikti visi reikalingi darbai ir vertinimai, ar tikrai ta įranga, kuri yra tiekiama, atitinka aukščiausius branduolinės saugos standartus“, - antradienį žurnalistams sakė premjeras Andrius Kubilius.
Pagal šį planą lapkritį tikimasi turėti pagrindimą, kad radioaktyvių atliekų saugojimo konteinerius bus galima naudoti. Kaip skelbta, Europos Komisija pranešė laukianti iš Lietuvos rašto su techniniais sprendimais dėl laikinosios panaudoto kuro saugyklos įrengimo.
Praėjusią savaitę Lietuvoje viešėjusi Europos Parlamento delegacija, kuri domėjosi, kaip panaudojamos IAE uždarymui skirtos lėšos, kaip įgyvendinami jėgainės eksploatacijos nutraukimo darbai, įspėjo, kad jeigu iki liepos 17 dienos nebus pasiekta susitarimo, ES gali šįšaldyti IAE darbų finansavimą.
IAE vadovo Ž. Jurkšaus teigimu, ,,Nukem/GNS“ konsorciumas iki šiol pagamino 150 iš 200 reikalingų konteinerių, iš kurių 4 jau atvežti į Visaginą.
Tačiau konteineriai neatitinka techninių projekto sąlygų ir neturi reikalingų sertifikatų.