Lietuva palaiko Europos Sąjungos (ES) raginimus išsivysčiusioms ir besivystančioms šalims imtis klimato kaitą švelninančių veiksmų, taip pat ES siekį iki 2015 metų sukurti anglies dioksido (CO2) rinką. Pradžioje ši rinka apjungtų tik Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO), kuriai priklauso 30 valstybių, šalis, o iki 2020 metų ją išplėtus, būtų įtrauktos ir pagrindinės sparčiai augančios ekonomikos šalys.
Tokiai Lietuvos pozicijai, kuri kovo 2 d. bus pristatyta ES Aplinkos tarybos posėdyje, šiandien buvo pritarta Vyriausybės pasitarime.
ES Aplinkos tarybos metu bus aptariama tolesnė ES pozicija dėl išsamaus pasaulinio susitarimo dėl kovos su klimato kaita, Šis susitarimas turėtų tapti pagrindu formuojant tarptautinius veiksmus dėl klimato kaitos pasibaigus 1-ojo Kioto protokolo etapo įsipareigojimų periodui po 2008-2012 m.
Jį tikimasi pasiekti 2009 m. gruodžio mėn. Kopenhagoje vyksiančioje Jungtinių Tautų Klimato kaitos konferencijoje Aplinkos tarybos išvadose jau atsižvelgta ir į Lietuvos pastabas dėl būtinybės prieš kuriant naujas klimato kaitos finansavimo ir finansų srautų valdymo struktūras, atlikti esamų klimato kaitos finansavimo instrumentų (fondų) veiklos peržiūrą ir įvertinimą.
ES, siekdama išlaikyti lyderės vaidmenį tarptautinėse derybose ir parodyti pavyzdį bei paskatinti kitas šalis, jau prisiėmė savarankišką įsipareigojimą sumažinti išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį 20 proc. iki 2020 metų, lyginant su 1990 metais, ir yra pasiryžusi siekti dar daugiau – sumažinti išmetamųjų teršalų kiekį 30 proc., jei bus sudarytas ambicingas ir išsamus tarptautinis susitarimas.
Lietuva iš esmės pritaria ir Tarybos išvadų projektui dėl Aplinkos Tarybos indėlio į pavasario Europos Vadovų Tarybos (EVT) išvadas.
Išvadose pastebima, kad ekonominė krizė ir atsako į ją politinės priemonės suteikia galimybę ES ir pasauliniu mastu įgyvendinti būtinas ekonomikos reformas. Įtvirtintas susirūpinimas, kad dabartinė ekonominė krizė gali artimiausiu metu turėti neigiamą poveikį eko-inovacijų, atsinaujinančių energijos išteklių valdymui ir antrinių žaliavų perdirbimo veiklai.
Kaip rašoma Vyriausybės spaudos tarnybos pranešime spaudai, vis dėlto Lietuva, vertindama dabartinę ekonominę situaciją, nesutinka, kad šiose išvadose būtų įtvirtintos nuostatos dėl PVM tarifų sumažinimo ekologiškiems produktams ir paslaugoms.
Lietuvos nuomone, šias nuostatas turėtų svarstyti ir dėl jų turėtų būti nuspręsta Ekonomikos ir finansų (ECOFIN) Taryboje. Lietuva mano, kad neatlikus išsamios analizės dėl PVM tarifų taikymo poreikio ir efektyvumo, netikslinga kalbėti dėl PVM tarifų mažinimo ekologiškiems produktams ir paslaugoms.