Lietuvos politikams galėjo būti mokami kyšiai už tai, kad su Lenkijos naftos koncernu "Lotos" susijusios bendrovės laimėtų konkursus dėl naftos išgavimo Lietuvoje.
Spėjama, jog papirkinėjant Lietuvos politikus koncernui "Lotos" tarpininkavo premjero Gedimino Kirkilo patarėjas advokatas Česlovas Okinčicas, rašo "Lietuvos rytas".
Anot dienraščio, tokią versiją iškėlė populiarus Lenkijos žurnalas "Wprost". Tačiau politikos ekspertai neatmeta, kad tyrėjai gali būti įvelti į Lenkijoje vis stiprėjančią kovą dėl valdžios.
Lenkijos saugumo tarnybų pareigūnai ir prokurorai tiria su koncernu "Lotos" susijusios bendrovės "Genčių nafta" įtartinai didelę - 30,78 mln. JAV dolerių (75,27 mln. litų) - paskolą.
Č.Okinčico advokatų kontora tvarko "Lotos" juridinius reikalus Lietuvoje. Gdansko prokuratūros tardytojai dabar aiškinasi šios kontoros sąsajas su galima afera, rašo "Lietuvos rytas".
Pareigūnai spėja, kad minėta paskola buvo fiktyvi, o dalis tų milijonų galėjo būti panaudota Lietuvos politikams papirkti. Su tuo esą gali būti susijęs ir Č.Okinčicas.
Lenkijos žurnalas priminė, kad įtarimų dėl naftos išgavimo konkurso skaidrumo kilo ir patiems lietuviams, o premjeras G.Kirkilas nurodė atlikti tyrimą.
Siekdamas dalyvauti lietuviškos naftos išgavimo versle "Lotos" įkūrė firmą "Petrobaltic" ir per ją įsigijo "Geonaftos" akcijų. Ši bendrovė yra "Genčių naftos" bendrasavininkė. Tačiau vėliau "Lotos" pasirašė sutartį ir su "Geonaftos" konkurente "LL Investicijos".
Anot "Wprost", Varšuvos saugumo pareigūnai spėlioja, kodėl "Lotos" atstovai, žinodami savo šalies vyriausybės neigiamą požiūrį į Rusijos užmojus kontroliuoti naftos išgavimą, talkino "LL Investicijoms".
Ši bendrovė yra susijusi su "Dujotekana". Ji yra Kremliaus valdomo dujų koncerno "Gazprom" tarpininkė.
Konkursą dėl naftos išgavimo laimėjo "Lotos" paremtos "LL Investicijos". Tai sumažino lenkams priklausančios "Geonaftos" vertę.
Gdansko tardytojai siekia išsiaiškinti, kam iš tiesų atiteko "Genčių naftos" suteikta 30,78 mln. JAV dolerių paskola.
Formaliai paskola be jokio užstato buvo suteikta Seišeliuose registruotai visiškai nežinomai firmai "Ammotrade Ltd".
Prokurorus nustebino tai, kad gavusi paskolą už 5 procentus metinių palūkanų "Ammotrade Ltd" vėliau dalį pinigų perskolino tai pačiai "Genčių naftai", tačiau dvigubai brangiau.Tarptautinė audito firma "Deloitte" savo raporte parašė, kad 17 milijonų JAV dolerių (41,5 mln. litų) iš minėtos paskolos greičiausiai atiteko anksčiau "Genčių naftą" valdžiusiai Švedijos bendrovei "Svenska Petroleum Exploration".
Ši įmonė priklauso milijardieriui Mohammadui al-Amoudi, o jis nesuteikia jokios informacijos, teisindamasis verslo paslaptimis.
"Lotos" vadovai formaliai nepritarė paskolai, tačiau neprieštaravo, kad ji būtų suteikta.
Minėtame "Petrobaltic" posėdyje, kuriame buvo balsuojama suteikti įtartiną paskolą, dalyvavęs ir premjero G.Kirkilo patarėjas Č.Okinčicas.
"Wprost" tardytojai prasitarė: dalis šios paskolos galėjo būti skirta Lietuvos politikams papirkti.
"Lietuvos ryto" paklaustas apie jo komandos nariui mestą šešėlį, premjeras G.Kirkilas prisipažino, kad tai jam yra nemaloni naujiena.
Vyriausybės vadovas teigė pasidomėsiąs šia informacija. Jei pasitvirtintų skelbiami faktai, patarėjas turėtų atsistatydinti.
Tuo tarpu pats Č.Okinčicas buvo nekalbus: "Nieko negaliu komentuoti. Esu "Petrobaltic" patarėjas, turiu konfidencialumo sutartį, visi mano patarimai šiai bendrovei yra tik jos nuosavybė".
Tačiau, Lenkijos politikos ekspertų nuomone, šis per žiniasklaidą keliamas triukšmas gali būti ir užkulisių kovos dėl didesnės įtakos naftos versle, taip pat siekiant politinės valdžios šalyje atspindys.
Kalbama, kad "Lotos" parėmė opoziciją, kovojančią prieš dabartinį premjero ir prezidento - brolių Jaroslawo ir Lecho Kaczynskių tandemą.
Be to, "Lotos" puoselėjo planus jungtis su kitu, daug didesniu Lenkijos naftos koncernu "PKN Orlen", valdančiu ir "Mažeikių naftą", bei mėginti įsitvirtinti "PKN Orlen" vadovybėje.
"Lotos" niekada neslėpė, kas yra jo verslo partneriai Lietuvoje. Pernai, atidarydami atstovybę Vilniuje, "Lotos" vadovai net kalbėjo, kad per Lietuvos verslininkus, turinčius ryšių Rusijoje ir kitose NVS šalyse, nori išeiti į šios šalies rinką.
Tarp "Lotos" verslo partnerių Lietuvoje buvo įvardytas koncernas "Achemos grupė" ir bendrovė "Dujotekana".