• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

T.Janeliūno teigimu, D.Grybauskaitės įvaizdis gali sukurti precedentą, kad prezidento žodis svarbesnis nei asmeninės ambicijos.

REKLAMA
REKLAMA

Atostogų ritmu kol kas dirbančias svarbiausias valdžios institucijas - Vyriausybę ir Seimą - jau po mėnesio užgrius rūpesčių lavina. Valdančiajai koalicijai reikės rasti sutarimą svarbiausiais klausimais ir prašyti gyventojų supratingumo dėl socialiai skausmingų sprendimų.

REKLAMA

Politologas, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas Tomas Janeliūnas prognozuoja, kad netrukus prasidėsiantis naujas politinis sezonas gali įnešti nemažai sąmyšio. Tačiau valdančiajai Permainų koalicijai ir Vyriausybei tai didesnės grėsmės sukelti neturėtų.

REKLAMA
REKLAMA

Atostogų atsisakiusi prezidentė Dalia Grybauskaitė, anot T.Janeliūno, kol kas dirba taip, kaip iš jos ir buvo tikėtasi. Jos demonstruojamas griežtumas žavi ne tik gyventojus, bet ir apšviečia galvas sutrikusiems politikams bei valstybinių įstaigų vadovams. Tai gali sukurti precedentą, kad protingas prezidento žodis mūsų valstybėje svarbesnis nei asmeninės ambicijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apie pirmąsias D.Grybauskaitės darbo savaites, Vyriausybei tekusius galvosūkius, valdančiosios koalicijos ateitį - LŽ interviu su T.Janeliūnu.



Išbandymas biudžetu

- Po mėnesio prasidės naujas politinis sezonas. Kokį jį prognozuojate? Kokie svarbiausi iššūkiai laukia Vyriausybės ir Seimo?

REKLAMA

- Prasidėsiantis politinis sezonas gali būti gana neramus. Jau dabar yra požymių, kad valdančioji koalicija gali susidurti su tam tikrais keblumais. Ne kartą kalbėta, kad silpnoji koalicijos grandis yra Tautos prisikėlimo partija (TPP). Joje vykstantys procesai nulems, ar koalicijai neteks dėti pastangų, kad išlaikytų tvirtą daugumą Seime.

REKLAMA

Ekonominę krizę bandanti suvaldyti Vyriausybė taip pat gali susidurti su gana rimtais sunkumais. Valdančiajai daugumai teks sugrįžti prie D.Grybauskaitės neseniai vetuoto motinystės išmokas mažinančio įstatymo ir spręsti, kaip toliau elgtis: atmesti veto ar ieškoti kitų būdų subalansuoti "Sodros" biudžetą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau didžiausias išbandymas valdančiosios daugumos laukia svarstant ir tvirtinant kitų metų valstybės biudžetą. Šis procesas bus bene tinkamiausias indikatorius įvertinti, kiek stabili yra koalicija ir kaip toliau gali klostytis jos santykiai su prezidente.

- Suskilus Seimo TPP frakcijai valdančiųjų gretose jau kurį laiką tvyro įtampa ir susipriešinimas. Andrius Kubilius žadėjo rudenį peržiūrėti koalicijos sutartį ir galbūt perskirstyti postus Vyriausybėje. Kaip manote, ar valdantieji atlaikys šį išbandymą?

REKLAMA

- Nemanau, kad dėl TPP koalicijoje susidariusi situacija yra tragiška. Valdantieji net ir be "prisikėliečių" Seime turi minimalią daugumą. Gali būti, kad šio argumento visiškai pakaks TPP ambicijoms nuraminti. Juk šiai partijai politiškai daug naudingiau dirbti be portfelių Vyriausybėje, bet būti daugumos dalimi, nei pasitraukti į šešėlį, kur jų lauktų išnykimas. Politinės patirties neturinčiai partijai dirbti Seimo opozicijoje reiškia tik tai, kad po kurio laiko jos niekas nebeprisimins.



Patenkinamas A.Kubiliaus elgesys




- Kaip manote, ar Vyriausybė atlaikys išbandymus?

REKLAMA

- Manau, kad A.Kubiliaus ministrų kabinetas rudenį nežlugs. Tiesiog šiuo metu nėra tokių, kurie aktyviai siektų jį pakeisti. Žinoma, opozicija kritikuoja, naudodamasi proga kelia jautrius klausimus, tačiau tokiu sudėtingu kraštui metu ji nepasiruošusi periimti vadovavimo Vyriausybei. Esant tokiai situacijai net ir kuo nors nepatenkinti valdančiosios koalicijos partneriai neturės kitos išeities, kaip tik sukandę dantis tempti Vyriausybės vežimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Neseniai buvo pratęsti premjero A.Kubiliaus Vyriausybės įgaliojimai. Taigi, su minimaliais pokyčiais ji dirba jau aštuonis mėnesius. Kaip vertinate jos darbą?

- Kai kurie Vyriausybės sprendimai buvo kontroversiški, per skubėjimą buvo padaryta nemažai klaidų. Kitas šio ministrų kabineto darbo minusas - gana prastas viešųjų ryšių išmanymas ir menkas visuomenės informavimas apie priimamus sprendimus. Manau, kad Vyriausybei reikėtų gana radikaliai keisti bendravimą su visuomene.



- Kriziniu metu labai svarbi premjero asmenybė. Politiniai oponentai A.Kubiliui priekaištauja dėl arogancijos, kategoriškumo, kitų nuomonių nepaisymo.

REKLAMA

- Manau, kad šioje sudėtingoje situacijoje A.Kubilius atrodo visai neblogai ir kaip politikas elgiasi patenkinamai. Jis sugebėjo valdančiosios koalicijos viduje surasti svarbiems sprendimams priimti būtinus kompromisus. A.Kubilius taip pat rado ryžto prisipažinti, kad dirbdamas padarė klaidų. Tai leidžia manyti, kad jis nėra uždaras ir kritikos bei pastabų nepriimantis žmogus.

REKLAMA

Kartoja senas klaidas

- Rudenį ketinama priimti nemažai socialiai skausmingų sprendimų. Ar nesulauksime antros sausio 16-osios?

- Tai visiškai įmanoma, nes dabar visuomenės nuotaikos yra labai panašios į tuometes. Vyriausybė iš esmės kartoja tą pačią klaidą, kurią darė gruodžio-sausio mėnesiais. Ji nesuranda laiko paaiškinti, kaip įvairioms gyventojų grupėms atsilieps tam tikri sprendimai. Motinystės išmokų gavėjai, pensininkai, biudžetininkai ir kiti darbuotojai vis dar nežino, kokių sprendimų gali tikėtis iš Vyriausybės ar Seimo. Toks neaiškumas didina visuomenės jautrumą, kuris gali peraugti ir į neprognozuojamą elgesį. Valdančiosios koalicijos atstovams derėtų įsiklausyti į D.Grybauskaitės patarimus ir pateikti konkretų planą, kaip gali būti mažinami iš biudžeto lėšų išlaikomų darbuotojų atlyginimai, įvairios socialinės išmokos, didinami mokesčiai. Svarbu paaiškinti, kokią įtaką tai turės.

REKLAMA
REKLAMA

- Tarsi užbėgdama už akių galimiems visuomenės bruzdėjimams, Vyriausybė socialiniams partneriams, politinėms partijoms pasiūlė prisidėti prie Nacionalinio susitarimo - drauge spręsti iškilusias ekonomines ir socialines problemas. Ar ši iniciatyva savalaikė?

- Žinoma, būtų geriau, jei toks kvietimas būtų pasirodęs prieš pusę metų. Nesu tikras, ar pasirašyti susitarimą pakviesti partneriai bus pakankamai vieningi ir sugebės tinkamai atstovauti tam tikroms socialinėms grupėms. Net jei profsąjungų ar kitų organizacijų lyderiai sutiks su Vyriausybės siūlymais, tai nereiškia, kad jie bus priimtini ir eiliniams tų organizacijų nariams ar pavieniams gyventojams.



Pateisina lūkesčius




- D.Grybauskaitė prezidento pareigas eina beveik mėnesį. Per šį laiką buvo galima susidaryti nuomonę apie jos darbo stilių ir laikyseną.

- D.Grybauskaitė elgiasi taip, kaip iš jos ir buvo tikimasi. Ji pakankamai ryžtinga, gana tiesmukai reikalauja rezultatų iš Vyriausybės ir prezidentui pavaldžių institucijų, kalba tai, ko iš jos laukia rinkėjai. Naujosios prezidentės diktuojamas darbo stilius ir keliami reikalavimai kol kas yra priimtini.

Tačiau kyla klausimas, ar ilgai tokia padėtis tęsis. Manau, kad anksčiau ar vėliau tarp D.Grybauskaitės ir Vyriausybės atsiras tam tikrų prieštaravimų, kuriuos nebus taip lengva išspręsti. Jau dabar matome, kad prezidentės veto motinystės išmokų mažinimui sukėlė A.Kubiliaus nepasitenkinimą. Rudenį panašios įtampos gali tik daugėti. Tačiau reikia tikėtis, kad D.Grybauskaitė atras ribas, kuriose veikiant įmanoma pateikti savo nuomonę bei vizijas ir išlaikyti politinį stabilumą.



- Praėjusią savaitę D.Grybauskaitė vetavo Seimo priimtus nelegalius statinius įteisinantį bei motinystės išmokas mažinantį įstatymus ir uždavė naujo darbo A.Kubiliui. Ar tai reiškia, kad prezidentūros ir Vyriausybės bei Seimo "medaus mėnuo" baigėsi?

REKLAMA

- Kol kas sunku pasakyti, ar tai "medaus mėnesio" pabaiga. Gali būti, kad minėtieji įstatymai buvo vetuoti dėl susikalbėjimo trūkumo. D.Grybauskaitė galėjo nespėti išgirsti Vyriausybės argumentų ar pateikti savo pasiūlymų. Reikia palaukti kol visos valdžios sugrįš į įprastą darbų ritmą, galbūt tada situacija bus kiek aiškesnė.



Žodis kol kas šventas

- D.Grybauskaitei, regis, be vargo pavyksta pasiekti, ko nori. Jai pageidavus Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos pirmininkas Virginijus Poderys paliko valdybos pirmininko postą bendrovėje "Leo LT", Lietuvos banko valdybos pirmininkas Reinoldijus Šarkinas susivokė, kad į rankas gaunamas 16 tūkst. litų atlyginimas kiek per didelis. Kodėl prezidentei kol kas viskas einasi kaip sviestu patepta?

- Prezidento postą D.Grybauskaitė užėmė turėdama griežtos politikės įvaizdį. Jis padeda visus įtikinti, kad į jos nuomonę turi būti įsiklausoma. Atsižvelgti į D.Grybauskaitės žodžius politikus ir valstybės institucijų vadovus verčia ir didelis rinkėjų pasitikėjimas ja bei populiarumas visuomenėje.

Manau, šiandien D.Grybauskaitei išdrįsęs paprieštarauti politikas ar valstybės įstaigos vadovas didesnės visuomenės dalies būtų pasmerktas ir rizikuotų susigadinti karjerą. Todėl visi ir elgiasi racionaliai bei įsiklauso į prezidentės nuomonę.

Žinoma, vėliau D.Grybauskaitės kaip griežtos politikės įvaizdis gali nebebūti visa lemiantis, tačiau pradžia nuteikė pozityviai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų