• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmadienį 12 valandų vykusioje Europos Sąjungos užsienių reikalų taryboje buvo priimtas sprendimas nepratęsti ginklų embargo Sirijos sukilėliams. Susitikime dalyvavęs Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius „Laisvosios bangos“ laidoje „Ryto tema“ teigė, kad šiuo klausimu Lietuva laikėsi atsargesnės pozicijos ir kartu pabrėžė, kad visos kitos sankcijos Basharo Assado režimui išlieka.

REKLAMA
REKLAMA

„Briuselyje buvo sutarta nepratęsti Sirijai ginklų embargo, kuris baigiasi birželio pirmąją. Vyko itin plačios diskusijos“, – susitikimą komentavo šalies URM vadovas. Pasak jo, šis sprendimas dar nereiškia, kad Europos Bendrija lieka nuošalyje. „Visos kitos sankcijos, galiojusios Sirijos režimui, išlieka: tiek banko sąskaitų įšaldymas, tiek prekybos naftos produktais ribojimas. Taip pat reikia pabrėžti, kad laisvesnis režimas tiekiant ginklus dar nereiškia, jog rytoj į Siriją bus galima nekontroliuojamai gabenti karinę amuniciją. Šalys, kurios siekė formuluotės pakeitimo – Didžioji Britanija ir Prancūzija, – taip pat nesiruošia birželio pirmąją išrikiuoti savo laivų su ginklais šalia Sirijos. Šis sprendimas priimtas labiau žvelgiant į ateitį. Nuo 2008-ųjų galioja daug saugiklių, kaip ir kam tiekti ginklus, kad jie nepakliūtų į represinių struktūrų rankas“, – „Laisvajai bangai“ sakė L. Linkevičius.

REKLAMA

Kalbėdamas apie Lietuvos poziciją diskusijose Briuselyje Lietuvos diplomatijos vadovas teigė, kad buvo laikytasi daug atsargesnės pozicijos. „Faktas, kad regione atsiras daugiau ginklų, vargu ar padidins saugumą. Kartu išlieka ir svarbiausias tikslas – apsaugoti civilius“, – argumentus dėstė L. Linkevičius.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak ministro, niekam ne paslaptis, kad B. Assado režimui ginklus tiekia ir Iranas, ir Rusija, kuri teigia, kad vykdo anksčiau pasirašytas sutartis, bet tai nekeičia situacijos. „Šiuo metu B. Assado režimas atrodo daug galingiau ir sulaukia daugiau paramos, todėl atsirado pozicija, kad turi būti palaikoma ir kita pusė. Ne vienas kolega, kuris laikėsi panašios pozicijos kaip ir Lietuva, teigė, kad embargo nepratęsimas dar labiau padidins galimybes tiekti ginklus abiem konflikto pusėms, todėl padėtis gali dar paaštrėti“, – Briuselyje vyravusias nuomones prisiminė ministras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

> Linkevičiaus teigimu, labai svarbu, kad prie konflikto sprendimo kuo labiau prisidėtų ir Rusija, kurią reikia įtikinti, jog svarbu rasti ne karinį, o politinį konflikto sprendimo būdą. „Jeigu į trapų regioną patenka daugiau ginklų, galiausiai gali nutikti taip, kad bus itin daug aukų. Deja, taip gali atsitikti“, – apie galimą juodžiausią scenarijų kalbėjo ministras.

REKLAMA

L.Linkevičius „Laisvajai bangai“ teigė, kad bendros nuomonės dėl embargo nepratęsimo neturi ne tik ES šalys, bet ir kaimyninės valstybės. „Neseniai buvau Izraelyje ir Palestinoje, ten išgirdau, kad embargas turi likti. Abi šios šalys nesutaria, tačiau šiuo klausimu turi bendrą nuomonę. Turkijos užsienio reikalų ministras mano, kad embargą reikia atšaukti“, – regionų kolegų mintis citavo URM vadovas.

REKLAMA

Pasak ministro, žibalo į ugnį įpila ir Irano remiama „Hezbollah“, kurios politinis sparnas dalyvauja politinėje veikloje Libane, o karinis įsitraukė į karinį konfliktą Sirijoje. „Tai kelia didžiausią nerimą Izraeliui, kuris baiminasi, kad taip „Hezzbola“ priartės prie Izraelio. Be to, Rusija, nepatvirtintais duomenimis, pareiškė, kad Sirijoje dislokuos priešraketines raketas, o tai kartu ir savotiška parama B.Assadą palaikančiam „Hezbollah“, kuris raketas gali nukreipti į Izraelį“, – galimas grėsmes regione įvardijo L.Linkevičius. Ministras viena svarbiausių užduočių ES įvardijo humanitarinės pagalbos, kuri yra reikalinga daugiau kaip milijonui Sirijos pabėgėlių besiglaudžiančių kaimyninėse šalyse, teikimą. Be to, ministro nuomone, įsitraukimas į tokius konfliktus turi būti labai gerai apgalvotas. „Reikia apgalvoti savo žingsnius prieš įsitraukiant į konfliktą. NATO išgelbėjo daug gyvybių konfliktuose Libijoje, Egipte. Procesą, kurį įprasta vadinti Arabų pavasariu, vis daugiau ekspertų vadina Arabų žiema, nes, nepaisant visų politinių ir kitokių pastangų situacija tose šalyse negerėja. Turime skirti daugiau dėmesio diskusijoms ir žvelgti toliau bei matyti ilgalaikį įsitraukimą į konflikto sprendimą. Trumpalaikis teigiamas veiksmas dar nereiškia, kad ir vėliau viskas vyks pozityviai“, – sakė L.Linkevičius

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų