Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) kreipėsi į Konstitucinį Teismą prašydamas ištirti, ar Administracinių teisės pažeidimų kodekse (ATPK) įtvirtintas pareigūnų imunitetas administracinei atsakomybei neprieštarauja pagrindiniam šalies įstatymui – Konstitucijai.
Kauno mieste policijos pareigūnu dirbantis asmuo buvo traukiamas administracinėn atsakomybėn už tai, jog savo automobilyje laikė 9 dėžes cigarečių su rusiškomis banderolėmis, kurių muitinė vertė siekė beveik 9 tūkst. 500 litų.
Žemesnės instancijos teismas, išnagrinėjęs administracinio teisės pažeidimo bylą, policijos tyrėjo nenubaudė, bet medžiagą dėl pareigūno patraukimo drausminėn atsakomybėn perdavė komisariatui.
Pasak Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo pranešimo, dabar galiojantis įstatymas numato, jog tikrosios karo tarnybos kariai, taip pat policijos, vidaus reikalų tarnybų pareigūnai ir jiems prilyginti asmenys už administracinius teisės pažeidimus atsako pagal drausmės statutus. Ir tik už tam tikrą įstatymo leidėjo išvardintą pažeidimų sąrašą pareigūnai atsako bendra tvarka.
Bylą nagrinėjusiai teisėjų kolegijai kilo klausimas, ar toks administracinės atsakomybės ribojimas atitinka Konstitucijai.
Teismas pastebėjo, jog imuniteto nuo administracinės atsakomybės išskyrus atvejus, kai tai susiję su laisvės suvaržymu, neturi Seimo nariai, ministras pirmininkas, ministrai, teisėjai.
,,Abejotina, ar policijos pareigūnų statutas yra toks išskirtinis, kad jiems, skirtingai nei paprastiems piliečiams, administracinė atsakomybė būtų taikoma tik už įstatymo leidėjo nuožiūra parinktus teisės pažeidimus“– savo sprendime pažymėjo LVAT.
Teisėjų kolegijos nuomone, taikant atsakomybę už padarytą pažeidimą pagal statutą, adekvačiai ir teisingai nubausti gali būti tiesiog neįmanoma.
,,Imunitetas negali pavirsti įstatymų leidėjo atitinkamam asmeniui suteikiama privilegija, sukuriančia nepagrįstas prielaidas tam tikros asmenų grupės nebaudžiamumui ar žymiai švelnesnės bei neadekvačios teisinės atsakomybės rūšies taikymui.
Todėl įstatymu įtvirtintas imunitetas ir jo apimtis turi būti konstituciškai pagrįsti ir proporcingi imunitetu siekiamiems tikslams“, - skelbiama LVAT nutartyje.