Konstitucinio Teismo pirmininkas Egidijus Kūris penktadienį pasirašė potvarkį, kuriuo priėmė prašymą ištirti, ar Valstybės tarnybos įstatymo nuostata, kad valstybės tarnautojams mokamų priedų ir priemokų suma neturi viršyti 70 proc. pareiginės algos, neprieštarauja pagrindiniam šalies įstatymui - Konstitucijai.
Prašymas buvo gautas iš Klaipėdos apygardos administracinio teismo.
Šis teismas abejoja, ar toks teisinis reguliavimas, kai asmeniui apribojama teisė gauti priemokas už viršvalandžius (už darbą poilsio bei švenčių dienomis ir nakties metu, už darbą kenksmingomis, labai kenksmingomis ir pavojingomis darbo sąlygomis, įprastą darbo krūvį viršijančią veiklą ar papildomų užduočių, atliekamų viršijant nustatytą darbo trukmę, atlikimą ir jos negali viršyti 60 proc. pareiginės algos), jeigu jis gauna maksimalius priedus (už stažą, kvalifikacinę klasę, kvalifikacinę kategoriją, laipsnį ar tarnybinį rangą, kurie negali viršyti 55 proc. pareiginės algos), neprieštarauja Konstitucijai.
Pagrindiniame šalies įstatyme sakoma, kad nuosavybė neliečiama, kiekvienas žmogus gali laisvai pasirinkti darbą bei verslą ir turi teisę turėti tinkamas, saugias ir sveikas darbo sąlygas, gauti teisingą apmokėjimą už darbą ir socialinę apsaugą nedarbo atveju ir konstituciniam teisinės valstybės principui.
Klaipėdos apygardos administracinis teismas nagrinėjo skundą dėl neišmokėtos darbo užmokesčio dalies priteisimo. Atsakovas šioje byloje - Tauragės rajono policijos komisariatas.
Nepriemoka susidarė todėl, kad apskaičiuojant priedus bei priemokas buvo vadovautasi ginčijama Valstybės tarnybos įstatymo nuostata.
Tai ne pirma Konstituciniam Teismui perduota policininkų ir kitų valstybės tarnautojams prilygintų asmenų byla dėl algų.
2004-ųjų gruodžio viduryje Konstitucinis Teismas paskelbė, jog valstybės tarnautojams negali būti mokama už atliktą darbą mažiau nei priklauso. Teismas pripažino, jog Vyriausybės 2002 metų gegužės 20 dienos nutarimas, kuriuo patvirtintos Valstybės tarnautojo darbo užmokesčio skaičiavimo taisyklės, neatitiko Konstitucijos.
Pagal šias taisykles, kai valstybės ar savivaldybės institucijai nepakako paskirtų lėšų valstybės tarnautojo darbo užmokesčiui mokėti, buvo taikomas indeksavimo koeficientas ir valstybės tarnautojams buvo apskaičiuojamas ir išmokamas mažesnis darbo užmokestis, negu jiems priklausė už atliktą darbą.
Po šio Konstitucinio Teismo išaiškino tūkstančiai valstybės tarnautojų prisiteisė neišmokėtą darbo užmokestį.