Net per krizę ne viskas taip blogai: lietuviai žino - dar gali daryti nusikaltimus. Mat už grotų atsidūrę nuteistieji vargo nemato. Jų privilegijas, priešingai nei vaikų namų, pensionų globotinų, garantuoja net ES dokumentai. O skųstis ir šokdinti gali visą valdžią, rašo šeštadienio numeryje „Vakaro žinios“.
Ne vienas nuo ryto iki vakaro plušantis lietuvis pasvajoja, kaip būtų gerai bent mėnesį nemokėti už būstą, sutaupyti gardesniam kąsneliui ar pramogoms. Mintis apie vieną kitą papildomą laisvadienį taip pat tenka vyti šalin.
Yra vieta, kur šios svajonės pildosi. Mat įkalinimo įstaigose, kur žmonės apgyvendinti už „gerus darbus“, jokios krizės nėra. Čia už dyką dalijamo maisto pavydėtų ne vienas pensininkas ar vargingesnėje šeimoje gyvenantis mokyklinukas, o galimybės gauti viską nepakrutinant nė piršto - kiekvienas nerandantis darbo. Tačiau mokesčių mokėtojų išlaikomi nusikaltėliai viskuo nepatenkinti. Jie absurdiškiausiais skundais užverčia ne tik aptarnaujantį personalą, bet ir visas įmanomas institucijas.
Šią savaitę Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime apsilankiusi Prezidentė Dalia Grybauskaitė pakraupo - kaliniai gyvena ne taip, kaip žmonės laisvėje.
Anot jos, „kokybė ir sąlygos, kuriomis laikomi žmonės, yra pasibaisėtini. Jie neturi galimybės nei socializuotis, nei bendrauti“. Ar iš tiesų yra taip?
Kalinių gyvenimo sąlygas Lietuvoje nulemia Europos Tarybos ministrų komiteto nustatytos taisyklės. Įdomiausia, kad vos dviejuose taisyklių punktuose trumpai užsiminta apie kalėjimo personalo, kuris sumažinus finansavimą labiausiai nukentėjo, teises. Keli šimtai punktų skirti nusikaltėlių privilegijoms užtikrinti.
Pavyzdžiui, pagal Europos primestas taisykles, nuteistieji turi būti kalinami kuo arčiau buvusios gyvenamosios vietos, turi būti užtikrinamas jų privatumas, tinkamas apšvietimas, oro kondicionavimas, geras maitinimas. Jiems turi būti siūlomos įvairios užimtumo programos, nemokamas švietimas, sudarytos sąlygos sportuoti ir t. t. Lėšų stygius negali būti pasiteisinimas - taip parašyta dokumente.
Nepaisydami to, kaliniai nuolat randa kuo skųstis. Skundai adresuojami ne tik įkalinimo įstaigų vadovams, bet plūsta ir į Kalėjimų departamentą.
Kybartų pataisos namų direktoriaus pavaduotojas Rimantas Zaikauskas jau įprato, kad kaliniai nuolat dėl ko nors skundžiasi. Nors turi gerą maitinimą, visas sąlygas turiningai leisti laisvalaikį, o dirba padėdami ūkio skyriui tik tuo atveju, jei nori. Aišku, už pinigus.
„Kiekviename lokaliniame sektoriuje yra sporto įrenginiai, sporto salė, treniruokliai, krepšinio salė, futbolo stadionas. Yra biblioteka, net kirpykla, vykdomos įvairios socialinės programos. Yra ir suaugusiųjų vidurinė mokykla - jie gali įgyti vidurinį, profesinį išsilavinimą. Mokėti už tai nereikia. Gali ir aukštąjį, nors pageidavimų dar nebuvo“, - vardijo, ką gali kaliniai, R. Zaikauskas.
Kauno tardymo izoliatoriaus direktorius Arnoldas Pranevičius atskleidė, kad teismo laukiantys įkalintieji šokdina visus. Nors ir mėgaujasi prabanga - nuo muzikos grotuvų, kompiuterių, bibliotekos su 10 000 knygų iki kabelinės televizijos.
„Žmonės, ne pirmą kartą čia atsiduriantys, išmoko viena: bet kokiu būdu tenkinti savo norus. Ir tai turi būti daroma greitai. Jei negavo to, kas jiems ir nepriklauso, jie ima popieriaus lapą ir rašo pradedant Seimo Pirmininku, baigiant ministerijomis“, - pasakojo A. Pranevičius.
Šiemet kalėjimai jau ruošiasi mažinti nuteistųjų maitinimo išlaidas. Bet dėl to kilo didžiulis nusikaltėlių pasipiktinimas, esą taip bus pažeistos žmogaus teisės.
Lukiškių kalėjimo Ūkio skyriaus darbuotojai taip pat neslėpė, kad maitinimo kaliniams gali pavydėti kiekvienas. Mat Europos struktūroms nurodžius įvesti vegetarišką valgiaraštį, vegetarų žaibiškai padaugėjo. Šie atsisakė „banalios“ jautienos ir kitokios mėsos, kurios neįperka net paprasti mirtingieji, taip pat ir patys kalėjimų darbuotojai. Mat vegetariškas asortimentas - kur kas platesnis: įvairūs vyniotiniai, apkepai, daržovės, bulviniai blynai, plokštainiai ir t. t. Gydymo įstaigų pacientai, pensionų ar net vaikų namų globotiniai tokiu maistu esą vargu ar gali pasimėgauti.