Kraujo perpylimas gelbsti žmonių gyvybes, bet kraujo donorystės plėtrą žlugdo absurdiška konkurencija ir šios srities pavertimas pelno medžioklės plotais.
Žiniasklaidoje, Seime ir Sveikatos ministerijoje pastarosiomis savaitėmis griaudėjo visus bauginti turinčios naujienos. Jų esmė – valdiška viešoji įstaiga Nacionalinis kraujo centras (NKC) neva tiekia ligoninėms kraują, iš kurio paslaptingai dingsta pusė hemoglobino koncentracijos.
Kauno bendrovės „Kraujo donorystės centras“ vadovas ir 51 proc. įstaigų akcijų turintis (Steigėja - Sveikatos apsaugos ministerija teturi 49 proc.) Artūras Venslauskas pareiškė, kad hemoglobinas galėjo dingti tik kraujo komponentų gamybos procese.
Toliau viskas vyko kaip visada: Seimo nariai, politikai ir žurnalistai pakėlė aliarmą, buvo sudarytos komisijos, kurių išvadas visi interpretavo skirtingai. NKC kreipėsi pagalbos į prokurorus ir prašė išaiškinti, ar jų laboratorijose įsiveisė hemoglobiną geriantis grafas Drakula, o galbūt jis vaikšto kur nors skandalą sukėlusios ligoninės koridoriais?
Skiesti neįmanoma
Kai kurie politikai paslaptingai aiškina neva žiną, kad nekokybiškas kraujas buvo perpiltas ligoniams, tačiau jokių realių faktų apie nukentėjusius pacientus niekas taip ir nepateikė.
NKC vadovas Vytenis Kalibatas atmetė konkurento iš A. Venslausko žiniasklaidai išsakytas užuominas, kad jo įstaigoje gali būti skiedžiamas ar kitaip gaminamas nekokybiškas kraujas. A. Venslauskas teigė, kad dėl savo problemų NKC konkurentus apkaltina kiekvieną kartą, kai prisidirba.
„Noriu pasidžiaugti už konkurentą, kuris labai gerai žino, kas ir kaip vyksta mūsų įstaigoje. Jis gerai žino, ką su krauju galima padaryti. Galiu patikinti, kad tikrai apie jo įstaigą ir jo galimybes tiek daug nežinau“, – ironizavo V. Kalibatas.
Bet kuris medikas, kaip pabrėžė pašnekovas, žino, kad hemoglobinas nedingsta, neirsta, jei kraujas laikomas tokiomis sąlygomis, kokios yra nustatytos. „Noriu užtikrinti, kad iš mūsų maišelių hemoglobinas niekur nedingo. O ar jis buvo pradangintas kitur? Dėl to ir kreipėmės į atitinkamas institucijas“, – sakė V. Kalibatas.
Kaip aiškino NKC specialistai, kraujo skiedimo versijai atmesti užtenka suskaičiuoti donacijas – donorų palikto kraujo vienetus. „Iš konservuoto kraujo vieneto visada gaunamas eritrocitų masės vienetas. Lengva įsitikinti, kad konservuoto kraujo vienetų, kaip ir eritrocitų, pagaminta net mažiau, negu gauta donacijų. Jei skiestume ar dalytume per pusę, apie ką mėginama taukšti, jų turėtų būti daugiau. Todėl tokie konkurentų komentarai yra kliedesys“, – tvirtino NKC vadovas.
Anot V. Kalibato, kraujo kokybės parametrų kontrolinius bandymus galima interpretuoti klaidingai. „Kai paimamas kraujas perfiltruojamas, maišelyje lieka eritrocitai, o prie jo esančiame vamzdelyje – nefiltruota kraujo masė su plazma ir trombocitais. Hemoglobino koncentracija, žinoma, yra skirtinga. Kai paklausi, iš kur paimi mėginius, kai kas išpučia akis ir klausia: ne iš ten?“ – tikino NKC vadovas ir pridūrė, kad kai kurios ligoninės susipainioja iki tiek, kad hemoglobiną esą matuoja gramais litre, o ne vienete, kaip pridera tą daryti.
Negauna nė lito
V. Kalibatas sakė, kad būtų apsidžiaugęs, jei NKC tikrai būtų gavęs valdišką finansavimą, kuriuo, anmot internete skleiiamų komentarų, neva buvo adengti įstaigos nuostoliai. „Ministerijai įteikėme ataskaitą, kurioje pabrėžta, kad nesame skolingi niekam nei lito. Neturime kokių nors kreditų, nei kokių nors lizingų“, - tikino diektorius.
Pasak vadovo, NKC neturi jokių kitų pajamų, išskyrus pajamas už tiesioginę veiklą. Anot V. Kalibato, buhalteriniai teoriniai nuostoliai gali atsirasti nebent iš pastatų nusidėvėjimo, tačiau veikla jokių nuopstolių esą negeneruoja.
„Noriu dar kartą paprašyti, kad parašytumėte vieną dalyką. Nei iš valstybės biudžeto, nei iš privalomojo sveikatos draudimo biudžeto negauname nė lito. Kai kur internete skaitau klausimą – kodėl išvis reikia iš mūsų už pinigus pirkti kraują, kurį kažkas duoda? Kodėl ligoninės turi mokėti? Deja, mes neturime kito finansavimo šaltinio. Kažkas turi mokėti ir už patalpas, ir darbuotojams algas. Mes dirbame tokioje sistemoje, kuri yra sukurta ir jos nekomentuojame“, - sakė NKC vadovas V. Kalibatas, pabrėždamas, kad jo įstaigoje patikrinimų būta apie 50, o vestibiulio sienos nukabinėtos švairiais pažymėjimais, diplomais ir sertifikatais.
Donorai bėga
Kad ir kokia būtų tikroji tiesa, kurią dar mėgins aiškintis prokurorai ir Seimo nariai, tiek A. Venslauskas, tiek V. Kalibatas pripažįsta, kad vieši skandalai gerokai pakenkė kraujo donorystei, ypač neatlygintinai. Donorams masės, eritrocitai ir trombocitai bei konkurentų, besikaunančių dėl 38 mln. litų rinkos, intrigos mažiausiai rūpi. Jie tiesiog nusivilia ir atsisako donorystės. Tai ypač atsiliepia vasarą, kai donorų labiausiai trūksta.
Tai pripažino ir Seimo Sveikatos apsaugos komiteto vadovas Antanas Matulas. „Nuo 2013 metų tokios situacijos it tos pusiau privačios bendrovės, apie kurią kalbate, nebebus. Pagal priimtą įstatymą valstybė perims šią veiklą iš komercinių įstaigų ir tai galės vykdyti tik pelno nesiekiančios organizacijos. Dabar vieni kalba ir rašo apie kitus. Dėl su krauju susijusių problemų jau atsistatydino du sveikatos ministrai Rimvydas Turčinskas ir Algis Čaplikas. Kažką daugiau komentuoti bijau, nes prokurorai vykdo tyrimą ir nenoriu, kad ano žodžiai būtų interpretuoti kaip koks spaudimas“, – aiškino jis.
Reikia tikėtis, kad kraujo karai visų donorų iki to laiko neišvaikys. A.Matulas pripažino esąs atsargus ir sakė plačiau komentuoti nenorįs, nes tai esą pavojinga. „Kol kas vyksta tyrimas, o ir mes, parlamentinės kontrolės rėmuose, nagrinėsime rastus pažeidimus. Noriu tikrai pripažinti ir pabrėžti tiek, kad tokie konkurentų skandalai kenkia pačiai donorystei“, - sakė Seimo narys.
*****
2011 metų kovo 15 dienos Valstybinės medicininio audito inspekcijos išvadoje teigiama, kad NKC kraujo ir jo komponentų tyrimo, gamybos, laikymo, transportavimo ir kitos sąlygos atitinka teisės aktų reikalavimus.
Specialiai po skandalo atlikto audito išvadoje sakoma, kad NKC pridėtiniame tirpale eritrocitų ruošimas atitinka galiojančius teisės aktus, tačiau ne visi šių metų kovą pagamintų eritrocitų tūriai atitinka sveikatos ministro 2000-ųjų spalio 19 dienos įsakymo reikalavimus. NKC teigimu, su incidentu tai nesusiję, o minėtas įsakymas prieštarauja 2005 metų ministro įsakymui, kuriuo jie ir vadovaujasi.
Skandalas kilo, kai Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės gydytoja transfuziologė Emilija Kazlauskienė, kreipėsi tiesiai į Seimo Antikorupcijos komisiją dėl NKC nekokybiško kraujo. Būtent šios gydytojos sūnus, kaip pripažino konkuruojančios įmonės vadovas A. Venslauskas, buvo įdarbintas jo įmonėje. NKC bylinėjasi su šia ligonine, nes buvo pašalinta iš konkurso.
NKC neseniai laimėjo bylą Aukščiausiajame Teisme dėl prieš kelerius metus sveikatos apsaugos ministro Rimvydo Turčinsko neteisėto įsakymo, kuriuo konkuruojančiai, pusiau privačiai bendrovei mėginta perduoti NKC filialą Klaipėdoje. Iškart apskundęs šią keistenybę NKC laimėjo teismų maratoną.