Planuojama, jog į devynis mėnesius trunkančią nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą bus šaukiama apie 3,8 tūkst. jaunuolių, kaip ir pernai.
Šauktinių sąrašas bus sudaromas nepriklausomų stebėtojų akivaizdoje, atsitiktine tvarka, naudojantis kompiuterių programa.
Kaip skelbia KAM, pirmųjų karo prievolininkų tarnybos pradžia planuojama vasario pradžioje – Karinių oro pajėgų Oro gynybos batalione Radviliškyje.
Studentai į karo prievolininkų sąrašą nebus traukiami, tačiau į gali būti šaukiami dar metus po aukštosios mokyklos baigimo iki 26 metų amžiaus.
Jie taip pat gali stabdyti studijas privalomosios karo tarnybos laikotarpiui arba studijuodami per trejus metus baigti jaunesniųjų karininkų vadų mokymus (JKVM). Dar yra galimybė atlikti savanorišką nenuolatinę karo tarnybą Krašto apsaugos savanorių pajėgose.
Jaunuoliai ir merginos nuo 18 iki 38 metų taip pat gali karo tarnybą atlikti laisvanoriškai. Jiems sudaromos galimybės pasirinkti norimą tarnybos vietą ir laiką bei gauti maksimalias kaupiamąsias išmokas.
Devynių mėnesių trukmės nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą Seimas atnaujino 2015 metų pavasarį. Tai padaryta atsižvelgiant į pasikeitusią geopolitinę situaciją ir valstybės saugumui kylančias grėsmes.
Seimas baigdamas rudens sesiją 2023-ųjų pabaigoje ėmė svarstyti šaukimo į kariuomenę pertvarką, sudarant prielaidas į karo prievolę kviesti daugiau jaunuolių.
Pagal naująjį Vyriausybės pateiktą modelį, tarnauti būtų šaukiami mokyklą baigę 18–21 metų jaunuoliai. Šiuo metu šaukiami 18–23 metų vaikinai. Studijavimas aukštojoje mokykloje daugiau nebebūtų traktuojamas kaip išimtis, leidžianti atidėti tarnybą.
Pokyčiai numato ir įprastos tarnybos diferencijavimą pagal trukmę – jaunuoliai turėtų galimybę atlikti šešių arba devynių mėnesių tarnybą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!