Finansų ministrė Gintarė Skaistė, šią savaitę paskirsčiusi tradicinę kasmetinę paramą tradicinėms religinėms bendruomenėms Lietuvoje, šiai bendruomenei numatė 77,6 tūkst. eurų – lygiai tiek pat, kiek Maskvos patriarchatui pavaldžiai Lietuvos stačiatikių arkivyskupijai.
Konstantinopolio patriachato egzarchatas Lietuvoje įsisteigė šiemet vasarį. Pati bendruomenė pradėjo kurtis pernai kovą po Konstantinopolio patriarcho Baltramiejaus I-ojo vizito į Lietuvą, bet iki šiol gyveno tik iš aukų.
„Ta parama, pagalba yra labai svarbi, kadangi esame tik ką įsisteigę. Nors Lietuvoje turime gilias šaknis, šiuo metu techniškai esame besikuriantys“, – BNS šią savaitę sakė egzarchato kunigas Vitalijus Mockus.
Valstybės biudžeto įstatyme numatyta, kad finansų ministro paskirstomas lėšas galima naudoti „tradicinių Lietuvos religinių bendruomenių, bendrijų ir centrų maldos namams atstatyti ir kitoms reikmėms“.
„Ta parama yra tikslinė. Kadangi ji skiriama yra iš biudžeto, turėsime atsiskaityti už kiekvieną panaudotą centą“, – teigė V. Mockus.
Konstantinopoliui pavaldžiam egzarchatui iš viso priklauso dešimt dvasininkų ir dešimt bendruomenių skirtinguose Lietuvos miestuose, tačiau jis iki šiol neturi jokio savo nekilnojamojo turto.
V. Mockus sakė, kad galutinius sprendimus dėl lėšų panaudojimo bendruomenė žada priimti per egzarchato asamblėją, kurią tikisi surengti iki ortodoksų Velykų gegužės pradžioje, visgi jau dabar ketina nuomotis administracines patalpas.
„Ten vis tiek žiūrėsime, reikės remontą daryti, įsikurti, na ir tie pinigai bus mums labai kaip tik“, – teigė kunigas.
Bendruomenės vadovas egzarchas Justinusas Kiviloo sausio pradžioje BNS sakė, kad šiuo metu skirtingų konfesijų maldos namuose besiglaudžianti bendruomenė ilgainiui turės savo cerkvę.
V. Mockus tvirtino, kad valstybės parama padės pradėti judėti šia linkme, tačiau lėšų saviems maldos namams reikės kur kas daugiau.
„Maldos namai turi atitikti bažnyčios poreikį su visa simbolika, o ne šiaip salė kažkokia stovėti, – pasakojo dvasininkas. – Tai fundamentalūs, brangūs statiniai ir net tos paramos, kuri dabar yra skirta, neužteks“.
Pasak jo, valstybės paramos turbūt neužteks ir atsiskaityti su visais, kurie dabar suteikia bendruomenei patalpas nemokamai.
„Džiaugiamės brolišku požiūriu į mus ir gerais santykiais. Manau, kad artimiausiu metu kai kur dar turėsime pasinaudoti mums suteiktomis progomis prisiglausti“, – kalbėjo V. Mockus.
Stačiatikiai Lietuvoje yra laikomi viena iš devynių tradicinių religinių bendruomenių.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!