Šiomis dienomis Seimą pasiekė naujas įstatymų, mažinančių socialines garantijas, paketas. Šį kartą valdantieji nusprendė dar labiau mažinti motinystės išmokas, vėlinti pensinį amžių ir pratęsti sumažintų įmokų mokėjimus į privačius pensijų fondus. Tiesa, apie tai, ką žadėjo po praeito skausmingo socialinių garantijų mažinimo, valdantieji linkę pamiršti — tikriausiai dėl to, kad ne vieno savo pažado jie iki šiol neištęsėjo ir neaišku kada tai ketina padaryti.
Konstitucinis teismas, nagrinėdamas skubiai priimtų valdančiųjų įstatymų pasekmes, konstatavo, kad susidarius ypatingai situacijai, kai dėl ekonomikos krizės neįmanoma sukaupti tiek lėšų, kiek yra būtina senatvės pensijoms mokėti, mažinant senatvės pensijas privaloma numatyti susidariusių praradimų kompensavimo mechanizmą, pagal kurį valstybė įsipareigotų pasibaigus krizei, per protingą laikotarpį teisingai kompensuoti praradimus, atsiradusius dėl senatvės pensijos sumažinimo.
Tačiau Vyriausybė nei teisingai, nei per protingą laikotarpį neketina kompensuoti sumažintų pensijų. Ji dar net nėra numačiusi tokio kompensavimo mechanizmo, nors, užsimaniusi sumažinti pensijas — sugebėjo „apsisukti“ per kelias savaites: sprendimas dėl pensijų mažinimo buvo priimtas praeitų metų gruodžio 9 d., o nuo šių metų sausio 1 d. jos jau buvo sumažintos. Tad ko jau ko, o skubos, priimant „reikalingus“ įstatymus, valdantiesiems galima tik pavydėti. Deja, visa skuba išnyksta, kai tik kalba užeina apie tikrąjį rūpestį žmonėmis: pensininkais, vaikus auginančioms motinoms, neįgaliaisiais, studentais ir paprastais darbininkais. Taip atsitiko ir šįkart — artėjant pavasario Seimo sesijos pabaigai iš Vyriausybės atėjo šūsnis naujų socialinių įstatymų, kuriuos ir vėl valdantieji bandys „prastumti“ kuo skubiau.
Faktiškai, tol kol nėra sukurtas adekvatus sumažintų pensijų kompensavimo mechanizmas, patį pensijų mažinimą galima laikyti antikonstituciniu, tačiau valdančiajai koalicijai tai nė motais. Panašu, kad jie gyvena ne pagal šalies Konstituciją, o tik pagal tuos įstatymus, kuriems patys pritaria.
Taip ir nepriėmę pensijų kompensavimo mechanizmo valdantieji ir vėl atima. Atima motinystės išmokas, vėlindami pensinį amžių — atima galimybę ilgiau džiaugtis senatvę, pratęsdami sumažintų įmokų mokėjimą į privačius pensijų fondus — faktiškai sumažina pensijas.
Sakoma, kad prie gero greitai priprantama, tačiau šio posakio Lietuvai pritaikyti jau negalima. Užtat jį galima perfrazuoti: konservatorių ir jų draugų valdomoje šalyje tenka greitai priprasti prie blogo, nes jeigu nepriprasi, turėsi emigruoti arba mirti badu.
Seimo opozicijos lyderis,
Darbo partijos frakcijos seniūnas, V. Gapšys