REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dar vasarą Sveikatos apsaugos ministerija paskelbė, kad šeimos gydytojai už kiekvieną paskiepytą nuo koronaviruso pacientą gaus papildomus pinigus. 5, 15 ar net 30 eurų už vieną pacientą – tokios sumos buvo žadamos, tokias sumas, padaugintas iš paskiepytų pacientų skaičiaus, šeimos gydytojai turėjo gauti papildomai kiekvieną mėnesį. Praėjo jau kone pusmetis po šios žinios paskelbimo, bet Kėdainių medikai dar nėra gavę nei vieno papildomo cento.

Dar vasarą Sveikatos apsaugos ministerija paskelbė, kad šeimos gydytojai už kiekvieną paskiepytą nuo koronaviruso pacientą gaus papildomus pinigus. 5, 15 ar net 30 eurų už vieną pacientą – tokios sumos buvo žadamos, tokias sumas, padaugintas iš paskiepytų pacientų skaičiaus, šeimos gydytojai turėjo gauti papildomai kiekvieną mėnesį. Praėjo jau kone pusmetis po šios žinios paskelbimo, bet Kėdainių medikai dar nėra gavę nei vieno papildomo cento.

REKLAMA

Priedai – ne naujiena

Šeimos gydytojų darbo užmokestis paprastai sudaromas iš dviejų dalių: pastoviosios dalies bei kintamosios dalies. Pastaroji leidžia šeimos gydytojui kas mėnesį pasididinti savo atlyginimą priklausomai nuo to, kiek papildomai apmokamų paslaugų jis pasiūlo pacientams. 

Kaip toks priedas prie atlyginimo šeimos gydytojams turėjo būti mokamas ir už įkalbėtus skiepytis pacientus, tačiau šis pandemiją valdančiųjų planas dar labiau supriešino gydytojus su pacientais. 

REKLAMA
REKLAMA

Dalis gyventojų niršta ir sako, esą gydytojas žmoguje mato kelis papildomus eurus ir verčia skiepytis, tuo tarpu šeimos gydytojai guodžiasi jau pavargę aiškintis pacientams, kad ne dėl papildomų kelių eurų jie siūlo vakcinuotis.

REKLAMA

Pagal amžių

Kaip informavo Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), skatinamųjų priedų dydžiai jau spėjo kelis kartus pasikeisti.

„Skatinamųjų priedų dydžiai nuo liepos mėnesio kelis kartus buvo keičiami, šiuo metu jie yra tokie: 30 eurų skiriama už 75 metų ar vyresnį asmenį, 5 eurų – už jaunesnį kaip 75 metų asmenį.

Skatinamųjų priedų sumą apskaičiuoja Sveikatos apsaugos ministerija, o duomenys apie prie kiekvienos gydymo įstaigos prisirašiusius ir per atitinkamą mėnesį paskiepytus gyventojus gaunami iš e. sveikatos sistemos.

Lėšos skatinamiesiems priedams skiriamos sveikatos apsaugos ministro įsakymu. Nacionalinis bendrųjų funkcijų centras (NBFC) šias lėšas perveda savivaldybėms, kurios paskirsto pinigus atitinkamoms gydymo įstaigoms“, – priedų išmokėjimo sistemą nušvietė SAM. 

REKLAMA
REKLAMA

Ministerijos teigimu, priedus konkretiems šeimos gydytojams paskirsto pati gydymo įstaiga.

Pinigai vėluoja

Ministerija neslepia, kad priedams skirtos lėšos nekukliai vėluoja – maždaug du mėnesius. Ir vis dėlto, nors ir vėluodamos, jos ir mūsų rajono savivaldybei jau buvo pervestos. 

Tą patvirtina ir SAM, ir Kėdainių rajono savivaldybės buhalterijos pateikti duomenys. 

Tiesa, bendrų lėšų, sietinų su vakcinacija, savivaldybę pasiekia daugiau. Kaip rodo Kėdainių rajono savivaldybės pateikti duomenys, iš viso nuo birželio iki spalio mėnesio už priedus bei išlaidas už skiepijimo nuo Covid-19 paslaugas Kėdainių PSPC buvo pervesta 264,61 tūkst. eurų. Kėdainių ligoninė tuo tarpu gavo vos 66,23 tūkst. eurų. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Negavo iki šiol

Tiesa, kaip jau rodo surinkti duomenys, finansavimas vėluoja pora mėnesių. Vis dėlto iki lapkričio 4 dienos Kėdainių PSPC jau buvo gavusi daugiau kaip 36 tūkst. eurų vien šeimos gydytojų priedams. 

Padalinus gautą pinigų sumą 31-am Kėdainių PSPC dirbančiam šeimos gydytojui, ir vertinant, kad kiekvienas iš jų dirba su vienu slaugytoju, galima matyti, kad per kiekvieną iš trijų mėnesių gydytojas ir slaugytojas galėjo vidutiniškai gauti po 388 eurus siekiantį algos priedą (po 194 eurus.) vien už paskiepytus nuo koronaviruso pacientus. 

Visgi faktas lieka faktu – Kėdainių PSPC dirbantys šeimos gydytojai iki šiol nėra gavę nei vieno papildomo cento. 

REKLAMA

„Rinkos aikštės“ šaltinių duomenimis, apie galimybę gauti priedus medikai sužinojo tik iš spaudos, o paklausę apie tai PSPC vadovės Audronės Rimkevičienės, iš pradžių apskritai gavo atsakymą, kad jokių papildomų pinigų įstaiga nėra gavusi. Vis dėlto ir vėliau kalbėti apie priedus, arba juo labiau, juos išmokėti, niekas neskubėjo. 

Nesusitarė

„Vėliau buvo bendras susirinkimas su šeimos gydytojais. Susirinkimas buvo labai jautrus, nes ministerijos iškomunikuota žinutė buvo pateikta taip, tarsi šeimos gydytojai gauna papildomus pinigus už tai, kad paskiepija antivakserius. 

Šeimos gydytojai buvo jautriai sureagavę, nes jie ir taip dirba ir dirbo tą darbą, tik dabar papildomai turi klausyti priekaištų, kad neva jie kiša skiepus už pinigus. 

REKLAMA

Susirinkimas baigėsi nekonstruktyviai, o direktorė pasakė: „aš suprantu, kad jūs atsisakote šios priemokos”. 

Viskas baigėsi niekaip – pasiliko chaose, jokių sprendimų nebuvo priimta, priedų išmokėjimo tvarka nepatvirtinta. 

Už skiepus šeimos gydytojai nieko negauna ir iki šiol nėra gavę“, – susidariusią situaciją Kėdainių PSPC reziumavo Kėdainių ligoninės ir PSPC Jungtinės profesinių sąjungų atstovybės pirmininkė Raimonda Augienė.

Iniciatyvos nėra

Pašnekovė teigė, kad norą dar kartą susitikti išreiškė ir slaugytojų profesinė sąjunga. Vis dėlto kadangi pinigus gauna įstaiga, iniciatyvos tikimasi iš jos administracijos, o tokios inciatyvos – nėra.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Maža to, tarp medikų sklinda kalbos, kad iš PSPC vadovybės ne tik kad nesulaukiama ministerijos žadėtų priedų, bet ir kalbama apie tai, kad medikai algos didėjimo gali net nesitikėti, o kartais užsimenama ir apie algų sumažėjimą. 

R. Augienė sako, kad atlyginimų klausimas medikams visuomet buvo itin jautrus. Pastaruoju metu bet kokios kalbos apie užmokestį gydytojams visuomenės būna pasitinkamos su priekaištais ir kaltinimais, tad nenuostabu, kad toks sąmyšis persiduoda ir į gydymo įstaigas. 

Vis dėlto, jos teigimu, jei jau priedai pažadėti ir pinigai jiems pervesti, logiška būtų manyti, kad šeimos gydytojai juos ir turi gauti.

R. Augienė taip pat sakė, kad yra svarstoma kreiptis į Kėdainių PSPC stebėtojų tarybą, kuri, tikimasi, padės išspręsti stringančios komunikacijos ir finansavimo problemas. 

REKLAMA

Atsisakė?

Kad šeimos gydytojams nėra pervestas nei vienas centas už paskiepytus nuo koronaviruso asmenis, neslepia ir pati PSPC vadovė Audronė Rimkevičienė. 

Tiesa, jos teigimu, įstaigos administracija dėl to pergyventi ir  neturėtų, mat šeimos gydytojai patys tų priedų atsisakė. 

„Šeimos gydytojų susirinkime rugsėjo mėnesį gydytojai vieningai atsisakė šio skatinimo, įvardindami galimą medikų ir visuomenės supriešinimą, kai nepasitenkinimo iš pacientų pusės yra ir taip daug“, – sakė A. Rimkevičienė. 

Naudoja kitur

Paklausta, kur panaudoja gautas papildomas lėšas, įstaigos vadovė atsakė, jog jos naudojamos einamajam darbuotojų užmokesčiui sumokėti, skoloms padengti, kitoms einamosioms išlaidoms.

REKLAMA

„Tuos pinigus naudojame darbo užmokesčiui, kuris nurodytas darbo sutartyje. Finansavimas vėluoja 2-3 mėnesius. Spalio mėnesį mokesčių inspekcijai ir delspinigius mokėjome.

Visas finansavimas yra toks, viskas vėluoja, o mes žmonėms atlyginimą tai turime mokėti kas mėnesį. Viskas, kas eina iš valstybės biudžeto, vėluoja.

Skolos tiekėjams yra už keturis mėnesius. Skolas irgi susimokame. 

Tikrai negalime kalbėti apie tai, kad už tą darbą (pacientų skiepijimą nuo koronaviruso – red. past.) sumokėsime tiems gydytojams. 

Ir dėl to nesinerviname, nes tokį sprendimą patys gydytojai priėmė“, – tikina A. Rimkevičienė.

Visą tekstą skaitykite čia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų