Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lėti vakcinacijos tempai šalyje – itin didelė problema, kurią gilina nemenkas sąrašas veiksnių. Pacientų nuogąstavimus ir skeptišką nusiteikimą vakcinoms kelia ne tik socialiniuose tinkluose skelbiamos mokslu nepagrįstos teorijos, bet ir artimųjų ar gydytojų atkalbinėjimai. Apie šias priežastis nutarę prabilti Seimo nariai ir medicinos įstaigų atstovai neslepia apmaudo – teisinio pagrindo, sprendžiančio šią problemą nėra.

Lėti vakcinacijos tempai šalyje – itin didelė problema, kurią gilina nemenkas sąrašas veiksnių. Pacientų nuogąstavimus ir skeptišką nusiteikimą vakcinoms kelia ne tik socialiniuose tinkluose skelbiamos mokslu nepagrįstos teorijos, bet ir artimųjų ar gydytojų atkalbinėjimai. Apie šias priežastis nutarę prabilti Seimo nariai ir medicinos įstaigų atstovai neslepia apmaudo – teisinio pagrindo, sprendžiančio šią problemą nėra.

REKLAMA

Neįgalų brolį prižiūrinti nuo COVID-19 pasiskiepijusi moteris ilgą laiką kovoja prieš gydytojų rekomendacijas paskiepyti savo brolį, nes bijo, kad skiepas gali iššaukti nepageidaujamų reiškinių.

„Vaikinas turi diabetą, prieširdžių virpėjimą, vartoja daugybę vaistų ir jam sunkiai sekasi valdyti ligas, kadangi jis pas gydytojus lankosi retai. Jam reikia ir dažnų kraujo tyrimų, kurių priduoti neatvykstama.

REKLAMA

Situacija labai sudėtinga, nes sesuo jį prižiūri ir sprendžia už jį, kadangi jis yra neįgalus“, – patirtimi su paciento seserimi su naujienų portalu tv3.lt dalinosi šeimos gydytoja Toma Kundrotė.

Anot medikės, ilgos sesers įkalbinėjimo pastangos nuėjo tarsi šuniui ant uodegos – moteris užsispyrusiai tikina neprisiimsianti atsakomybės, jei artimajam po skiepo sublogs sveikata, todėl nė neketina jo skiepyti.

„Kalbėjau su ja ir klausiau, ar ji, kaip pati pasiskiepijusi, linki broliui susirgti. Moteris kartojo, kad neatleis sau, jei kas broliui po skiepo nutiks. Bet jeigu nuo kovido susirgs ir numirs, tai nekris ant širdies? <…> Ji atsakė, kad tegul geriau serga.

Aš manau, kad žmonės pakankamai nusibaudžia patys, jei nesiskiepija ir vėliau suserga sunkiai ar kas iš šeimos numiršta. Man atrodo, kad jiems tokia pakankama bausmė nuo Dievo“, – dėstė medikė.

Sejonienė: tai nėra pateisinama

Kiek anksčiau mažiausiai imunizuotų savivaldybių atstovai tv3.lt redakcijai nurodė esantys praradę viltį paskiepyti senjorus, nes juos nuo vakcinų atkalbinėjai artimieji – medikų rekomendacijų nepaisoma.

REKLAMA
REKLAMA

Taip besielgiantiems artimiesiems Seimo sveikatos reikalų komiteto narė Jurgita Sejonienė siunčia žinutę, prašydama jokiu būdu taip nesielgti su vyresnio amžiaus žmonėmis, kurie neretai turi gretutinių ligų ir yra didžiausioje rizikoje sunkiai susirgti ir mirti nuo COVID-19.

„Buvo ir atvejų, kai slaugytojoms, atėjusioms pacientus skiepyti į namus, artimieji grasino ir fiziniu susidorojimu, iš senolių buvo atiminėjami dokumentai, kad tik jie nepasiskiepytų. Gąsdina senolius, kad juos ištiks komplikacijos, kad jie numirs nuo skiepo, kad kažkas trombuosis ir įvairiais kitais baisiai dalykais.

Man tai nėra suvokiama, juk juos skiepai labiausiai ir saugo, jiems jie yra ypač svarbūs. Tai visiškai nėra pateisinama“, – ragindama gyventojus įkalbinėti savo vyresnio amžiaus giminaičius, pažįstamus vakcinuotis ir padėti jiems tai padaryti, sakė J. Sejonienė.

Nuo skiepų atkalbinėja ir gydytojai

Pasak Seimo narės, ne tik artimieji, bet ir kai kurie gydytojai dėl savo įsitikinimų ar finansinės naudos įtikinėja pacientus nesinaudoti tais mokslu grįstais metodais ir siūlo homeopatines vakcinas, alternatyvius gydymo ar profilaktikos metodus.

REKLAMA
REKLAMA

„Yra tokių, kurie dėl pacientų grasinimų, spaudimo prisiimti atsakomybę, kurios jie net negali prisiimti, todėl ir rekomenduoja nesiskiepyti arba vietoj skiepų homeopatinius preparatus ar dar ką nors, kas nėra patvirtinta mokslu, kas nėra įrodymais grįsta medicina“, – nurodė J. Sejonienė.

Pažeidimų joks valstybei pavaldus mechanizmas nefiksuoja ir nekontroliuoja, kad būtų įgyvendinta mokslu grįsta medicinos praktika nėra, o tai, anot jos, ir yra didžiausia problema.

„Iš tų žmonių, kurie tiesiogiai į mane kreipėsi, iš atsiliepimų socialiniuose tinkluose žinau atvejų, kai gydytojai aktyviai atkalbinėja nuo skiepų. Į šiuos atvejus yra nereaguojama, nes nėra veikiančio mechanizmo. Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba (VSAPVT) neturi tokio mechanizmo, jei kreipiasi pacientas arba kolega, kad galėtų tokiam gydytojui suspenduoti licenciją dėl tokių veiksmų.

<…> Problema egzistuoja, o taip besielgiančių kolegų taip pat yra. Kolegos bijo ir apsidraudimui nepateikia visos informacijos arba nepasistengia įtikinti pacientų vakcinuotis, nes dažnai pacientai patys sako, kad vakcinuosis tik tuo metu, jei gydytojas prisiims atsakomybę, jog nebus jokių nepageidaujamų reiškinių, ko žinoma, joks gydytojas negali padaryti“, – dėstė J. Sejonienė.

REKLAMA
REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymas įpareigoja visus juridinius ir fizinius asmenis pagal savo kompetenciją vykdyti užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės priemones.

„Galiojančios Lietuvos medicinos normos, apibrėžiančios gydytojo kompetenciją, įpareigoja gydytojus naudoti tik mokslo įrodymais pagrįstus diagnostikos ir gydymo metodus, o vakcinacija nuo COVID-19 vykdoma, vadovaujantis imunoprofilaktikos aprašu, COVID-19 vakcinos registracijos metu patvirtinta COVID-19 vakcinos charakteristikų santrauka ir įrodymais pagrįstos medicinos žiniomis apie imunoprofilaktikos taikymą COVID-19 ligai valdyti“, – komentuoja SAM.

Ragina gydytojus susilaikyti nuo komentarų

Nors konkrečių atvejų dėl gydytojų, raginusių nesiskiepyti, Akreditavimo tarnyba nėra tyrusi ir dėl šios medicinos praktikos licencijų nėra stabdžiusi, VASPVT ragina medikus ne tik tinkamai atlikti savo profesinę pareigą, bet ir atsakingai kalbėti, nes asmeniniai gydytojo įsitikinimai neturi pakenkti pacientui.     

REKLAMA
REKLAMA

Tarnybos atstovai nurodo, kad sveikatos priežiūros specialistai − ypatingos profesijos atstovai, todėl jiems keliami aukštesni teisiniai ir etiniai elgesio standartai, įskaitant komentarus, pasisakymus, kurie turi atitikti medicinos mokslo ir praktikos žinias.

 „Anot Pasaulio sveikatos organizacijos, abejojimas vakcinomis yra viena iš dešimties didžiausių grėsmių visuomenės sveikatai, todėl gydytojai bei kiti sveikatos priežiūros specialistai, atsakingi už vakcinaciją, turi elgtis atsakingai ir neklaidinti pacientų išsakydami savo asmeninę nuomonę apie nepagrįstai neigiamą skiepų poveikį. 

Atsižvelgiant į galiojančius etinius ir teisinius aspektus bei didėjantį sergamumą ligomis, nuo kurių apsaugo tik skiepai, sveikatos priežiūros specialistai raginami susilaikyti nuo viešų pasisakymų, keliančių nepagrįstas abejones dėl vakcinacijos efektyvumo ir saugumo“, – komentuoja įstaigos atstovai.

Lietuvos bioetikos komitetas akcentuoja, kad nors atlikdamas savo profesines pareigas gydytojas pagal Lietuvos gydytojo profesinės etikos kodeksą yra nepriklausomas, tačiau tai turi būti derinama su pareiga vadovautis šiuolaikinėmis medicinos žiniomis ir teikti tik kokybiškas sveikatos priežiūros paslaugas bei principu, kad asmeniniai gydytojo įsitikinimai neturi pakenkti pacientui.

Pritariu šimtu procentų vienam komentarui, kodėl nėra tokio pykčio prieš kitas vakcinas.Ir tikrai dauguma žmonių ne antivakseriai, jie toik prieš šią vakciną,viena moteris vakar man pasakoja-mokėjau pinigus, skiepijau vaikus ir nuo meningokoko ir erkinio, bet šia vakcina neleisiu ir viskas.Tai kaip galima žmones vadint antivakseriais jei jie visas vakcinas pripažįsta , tik nuo tos koronos ne
Pasiskiepijau dviem dozėmis, nes gi pamenat kaip sakė... Pasiskiepysite 2dozėm ir grįšim į normalų gyvenimą.... Kai tiek milijonų vakcinos užsakyta darosi aišku, kad trečioji dozė nepaskutinė ir nesibaigs niekas kol nebus suleista aštuntoji dozė. Koks durnius gali norėti kas pusmetį vakcinuotis... Neketinu 3šudo leistis.
@miau Mes zinome kas yra vakcina ir koks vakcinos gamybos veikimo principas.
Tai ka pagamino siuo metu net nera vakcina ir ji pagaminta kitu netradiciniu principu o sudetis isvis neturi nieko bendro su vakcina. Neskaitant, kad covid sars cov-2 niekada nebuvo isgrynintas, tai yra rastas. O tik sumodeliuotas kop. programoje.
Jei nera rastas, apciuoptas pats virusas, nuo ko tada vakcinos?
Ar suprantate tai?
Ar suprantate kodel mirsta zmones po vakcinos ir ji vistiek kisama per prievarta, pazeidziant zmogaus teises?
Ar jus zinote, kad?

COVID vakcinos "NĖRA VAKCINOS"
CDC elektroniniai laiškai įrodo, kad
"vakcinų" apibrėžimas buvo pakeistas vos kelios dienos prieš Bideno įvestą neteisėtą "vakcinų" mandatą. Pagal ankstesnį apibrėžimą COVID vakcinos "NĖRA VAKCINOS".

technofog. substack. com/p/cdc-emails-our-definition-of-vaccine?justPublished=true
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų