Penktadienį mažoji Kėdainių koalicija - vos penkias vietas naujoje rajono taryboje gavę konservatoriai ir liberalcentristai - žada galutinai apsispręsti, kuriuos partnerius pasirinkti. Jų žodis lems, kas formuos valdančiąją daugumą šiame rajone - Darbo partija (DP) ar Pilietinės demokratijos partija (PDP), teigia Alfa.lt.
„Darbo partijai Kėdainiai labai svarbūs. Tai ir garbės reikalas, ir ekonominis interesas“, - sakė dabartinė rajono merė pilietininkė Nijolė Naujokienė.
Kaip žinoma, Kėdainiai laikomi DP lopšiu ir jos steigėjo, dabar Rusijoje besislapstančio milijonieriaus Viktoro Uspaskicho tėvonija. Čia įsikūręs garsusis koncernas „Vikonda“, kurį valdo V. Uspaskicho šeima.
Per vasarį vykusius savivaldos rinkimus po dešimt mandatų savivaldybėje gavo DP bei PDP, tris - Tėvynės sąjunga (konservatoriai) ir po du - socialdemokratai su liberalcentristais.
Socialdemokratas Algimantas Salamakinas Alfa.lt teigė, kad jų pozicija, prie kurios partijos prisidėti - jau seniai aiški. „Mes jungiamės su pilietininkais, nes su „darbiečiais“ nenorime“, - pareiškė jis.
Tuo metu tuoj po rinkimų Mažąją koaliciją sukūrę konservatoriai ir liberalcentristai dar nėra tarę galutinio žodžio. Pasak Liberalų ir centro sąjungos Kėdainių skyriaus pirmininko Sauliaus Grinkevičiaus, penktadienį po pietų planuojamas jų ir konservatorių susitikimas, kuriame planuojama priimti galutinį sprendimą.
Tėvynės sąjungos atstovas, koordinuojantis derybas rajonuose, parlamentaras Jurgis Razma mano, kad konservatoriai koaliciją greičiausiai sudarys su pilietininkais.
Anot N. Naujokienės, dėl programinių dalykų jau daugmaž sutarta, liko pasidalyti postus. Merė teigė nematanti neįveikiamų kliūčių sudaryti koalicijai su socialdemokratais, konservatoriais ir liberalcentristais. Tokiu atveju Darbo partijos nariai liktų opozicijoje.
Tačiau kai kurie pilietininkai neatmeta galimybės, kad Kėdainių valdžios formavimą paveiks galimas jėgų persistumdymas Seime. Vis garsiau svarstoma, kad Tėvynės sąjunga gali nutraukti susitarimą su socialdemokratais dėl mažumos Vyriausybės palaikymo. Tuomet vartai į valdančiąją koaliciją atsivertų DP.
Su žurnalistais bendravę PDP nariai svarstė, kad derėdamiesi dėl valdžios Vilniuje, „darbiečiai“ būsimiems partneriams gali kelti sąlygą dėl jų kandidato parėmimo renkant Kėdainių merą.
„Nepajutau, kad politiniai įvykiai Seime, Vyriausybėje turėtų įtakos Kėdainių savivaldybei. Nemanau, kad įvyks tas jėgų persistumdymas“, - atsargiai kalbėjo rajono merė N. Naujokienė.
Valdžią Kėdainiuose „darbiečiai“ prarado, kai merė N. Naujokienė drauge su maždaug 300 kėdainiečių praėjusių metų gegužę pasitraukė iš partijos. Iš DP vicepirmininkų pašalinus V. Uspaskichą dėl autoritarinio valdymo nuolat kritikavusį Viktorą Muntianą keli šimtai “darbiečių” pasitraukė iš DP ir įkūrė Pilietinės demokratijos partiją.
Generalinė prokuratūra šiuo metu atlieka ikiteisminį tyrimą dėl vadinamosios juodosios buhalterijos DP. Įtariama, kad partija galėjo nuslėpti maždaug 8 mln. litų pajamų ir išlaidų.