Ankstus rytas, o Trakų gyventoja Regina skuba pašerti aplink jos darbovietę besisukiojančių benamių kačių. Kol kas jų tik trys, tačiau papietauti atbėga kur kas daugiau. Regina benamėms katėms parūpina ne tik maisto, bet ir priemonių nuo blusų ir erkių. Ir taip metai iš metų.
„Čia yra jie kaip ir naminiai, tiktai išmesti iš namų. Vat ir viskas. Nu ir jie glaudžiasi ten, kur biškį pamaitina žmonės. Nu gaila, kaip tu jų nepamaitinsi“, - sako kačių mylėtoja Regina Sabinienė.
Trakietė pasakoja ne kartą kvietusi įvairias tarnybas, kad kates bent jau sterilizuotų ir jos nebegalėtų daugintis. Nes dabartinė situacija esą tiesiog nenormali.
„Mes Europos Sąjungos dabar, kaip sakant, ir kaip aš važinėjau kur, tai aš nemačiau, kad mieste būtų tiek daug katinų, kiek pas mus vat yra čia Lietuvoj, tikrai jų niekas neprižiūri“, - aiškina moteris.
O štai šalia Trakų esančioje sodyboje šiuo metu glaudžiasi mažiausiai 13 kačių. Sodybos šeimininkė savo veido rodyti nenori, nes aplinkiniai esą naudojasi jos gerumu.
„Moteriškė pasakojo, kad ji yra geros širdies, tuos kačiukus, kurie užklysta, ji pamaitina ir kadangi yra gyvenvietė nedidelė, visi žmonės viską žino, tai kai nori atsikratyt augintinio, tiesiog tokiom moteriškėm ir meta tuos augintinius. Kadangi per metus atsiveda 3 vadas kačiukų, vidutiniškai po 5, tai užtenka vienos katytės kieme, kad jau rudenį būtų didžiulė problema kieme“, - paaiškina „Vyšnių sodo“ vadovė Monika Mužaitė.
Padėti susitvarkyti su nuolat besidauginančiomis katėmis Trakų rajono gyventojai atskubėjo gyvūnų gelbėtojos. Pro langą didžiuliais narvais nešinas raudonstriukes stebintis katinas dar neįtaria, kas jo laukia. Narvai su skanėstais paruošti. Šeimininkė praveria duris ir katės viena per kitą lenda lauk. Ir pačių drąsiausių ilgai laukti nereikia.
Iš viso gelbėtojos sugavo 7 kates, tarp jų – dvi nėščios, dauguma neabejotinai turi įvairių ligų.
„Dauguma yra nuplikę, tai mes labai baiminamės, kad visa šita kolonija turi grybelį, nes nuplikimai yra ant galvytės, prie ausų, tai čia standartiniai grybelio požymiai. Taip pat yra sloguojančių, neprakvėpuojančių, su traiškanojančiom akim“, - ligas vardija „Vyšnių sodo“ vadovė Monika Mužaitė.
Dabar sugautos katės keliaus pas veterinarą, kuris paskirs gydymą, sterilizuos ir kaip įrodymą pakirps kairės ausies galiuką.
„Tai yra tarptautinis ženklas, kad katytė yra sterilizuota ir jos negali gaudyt nei sanitarinės tarnybos, ir jau gyventojai žino, kad ji nebesidaugins, kad ji ramiai gali gyvent“, - nurodo M.Mužaitė.
Nors jokių oficialių duomenų nėra, manoma, kad vien sostinėje bastosi 80 tūkstančių benamių kačių, o, pavyzdžiui, Trakuose net apie 50 tūkstančių.
„Ta problema yra ne tai, kad didelė, jinai yra katastrofiška“, - pripažįsta „Vyšnių sodo“ vadovė.
Jeigu gyvenvietėje įsisuka benamės katės, specialistai pataria apie tai pranešti gyvūnų gelbėjimo tarnyboms.
Plačiau apie tai – TV3 reportaže.