„Likus kiek daugiau nei savaitei iki Seimo rinkimų aktyvėja kartais ir korektiškumo ribas peržengianti rinkimų propaganda, kartais net purvo pylimas.
Deja, NSGK (!) narys Dainius Gaižauskas peržengia jau net demagogijos ribas ir dalyvauja tarptautinio nusikalstamumo grupuočių informacinėje provokacijoje prieš Lietuvos nacionalinio saugumo interesus.
Jis platina dezinformaciją, kuri yra naudinga tik kriminalui ir priešiškiems Lietuvai kaimyniniams režimams, kurie tas nusikalstamas grupes globoja daugybę metų“, – feisbuke rašė ministras.
Apkaltino tyčia meluojant
Šitaip L. Kasčiūnas reagavo į viešus D. Gaižausko pasisakymus, esą meteorologiniai balionai yra kontroliuojami, o juose įtaisyti vožtuvai su laikrodiniais mechanizmais, kurie atsidaro nustatytu laiku ir dėl to balionai nukrenta ten, kur numatyta.
Tokią informaciją L. Kasčiūnas griežtai paneigė. Jo teigimu, kontrabandą gabenančiuose balionuose nėra jokių vožtuvų su laikrodiniais mechanizmais ar kitokių įrenginių, kurie galėtų reguliuoti baliono nusileidimą laike ar vietoje.
D. Gaižauską jis apkaltino tyčia meluojant.
„Ekspertai nedelsiant atliko tyrimus ir tai yra D. Gaižausko melas. Tyčinis.
Balionas nukrito nekontroliuojamas. Tai irgi patvirtino tyrėjai. Klausimas uždarytas“, – rėžė ministras.
Jis pakartojo, kad meteorologiniai balionai yra nusikalstamumo – kontrabandos – padarinys. Juos kontrabandininkai pradėjo aktyviai naudoti po to, kai pasienyje su Baltarusija pastatytas fizinis barjeras – koncertina.
Anot ministro, meteorologiniai balionai yra „daug mažiau pavojingi nei dronai“, o valstybė esą ieško priemonių stabdyti jų patekimą per sieną.
„Prieš kelis metus kontrabandai buvo pradėti naudoti dronai, valstybė prisitaikė, sustiprino antidroninius pajėgumus, jų panaudojimas krito. Dabar atsirado balionai (technologiškai daug mažiau pavojingi nei dronai), valstybė ieško kontrpriemonių ir jas suras. Reikia tik šiek tiek laiko“, – teigė L. Kasčiūnas.
Vien per pastarąja savaitę meteorologiniai balionai su kontrabanda nusileido trys: Vilniaus oro uosto teritorijoje, Alytaus Birutės Ulonų bataliono stadione, karinėje teritorijoje Vilniaus rajone ir Šalčininkų rajone.
Dainius Gaižauskas: „Gėda klausyti ministro“
Antradienio vakarą balionas su kontrabandinėmis cigaretėmis nusileido Alytuje dislokuotame Birutės Ulonų bataliono stadione. Po šios žinios D. Gaižauskas teigė L. Kasčiūnui pateikęs esą fizikų pasiūlytą sprendimą – numušti balionus lazeriu.
„DĖMESIO ŠIĄNAKT (antradienio vakarą – red. past.) BALIONAS SU KROVINIU NUSILEIDO LIETUVOS KARINIO DALINIO TERITORIJOJE.
Štai ir „dovana“ Kasčiūnui. Gal dabar jau nesistumdys su Bilotaite, kieno tai problema. Vakar Kasčiūnui pateikiau sprendimo variantą, kurį pasiūlė fizikai. Lazeris yra sprendimas balionų numušimui. Įdomu, per kiek laiko šios dvi ministerijos pradės šią problemą spręsti?
Spalio 2 d. 2 val. 51 min. Alytaus apskr. VPK gavo Karo policijos pranešimą, kad Alytuje, Ulonų gatvėje, Alytaus Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono poligono teritorijoje pastebėtas nusileidęs meteorologinis balionas su prikabinta juoda dėže. Įvykio aplinkybes aiškinasi Karo policija. Įtariama, jog nukritęs krovinys buvo atgabentas iš Baltarusijos.
Mano žiniomis, šių balionų net nematė radarai“, – trečiadienį feisbuke rašė D. Gaižauskas.
Tą pačią dieną jis paviešino informaciją, neva meteorologiniai balionai yra kontroliuojami vožtuvais su laikrodiniais mechanizmais.
„KREIPIUOSI VIEŠAI Į LAURYNĄ KASČIŪNĄ!
Balionai yra kontroliuojami. Juose įtaisyti vožtuvai su laikrodiniais mechanizmais, kurie atsidaro nustatytu laiku. Dėl to jie nukrenta ten, kur reikia!
VIEŠAI perspėju Kasčiūną, nes gėda klausyti ministro, kuris, akivaizdu, iki šiol nesidomėjo, kokia valdymo sistema yra įdiegta į šiuos balionus“, – piktinosi NSGK narys.
Pasieniečiai balionų numušti negali
Šeštadienį pranešus apie Vilniaus oro uoste nukritusį, kontrabandines cigaretes gabenusį meteorologinį oro balioną, L. Kasčiūnas teigė, kad tokie incidentai yra teisėsaugos problema.
Ministras pabrėžė, jog tai niekaip nėra susiję su oro gynyba, todėl teisėsaugos pareigūnams reikia spręsti, kaip kovoti su šiuo kontrabandos gabenimo būdu. Jis neatmeta, kad tokius balionus būtų galima nušauti dar jiems esant ore.
„Jeigu dronai naudojami siunčiant cigaretes – (pasitelkiamos – ELTA) antidroninės priemonės, jeigu balionai – reikia galvoti, kaip juos nušauti. Vyksta nuolatinis procesas, bet tai yra kova su cigarečių kontrabanda. Čia nieko nėra bendro su oro gynyba, čia kalbama apie nuolatinį procesą, kuris vyksta jau dešimtmečius, tik atsiranda vis naujų metodų.
Tuos metodus, be jokios abejonės, reikia perprasti ir juos neutralizuoti. Čia esminis dalykas. Kiek kas nuo mūsų priklausys, be jokios abejonės, mes padėsime valstybės sienos apsaugai, bet faktas, kad reikia ieškoti efektyvių priemonių, vertinant proporcingumą, kad galima būtų juos ore nušauti. Kova su kontrabanda yra jų (pasieniečių – ELTA) pagrindinis dalykas“, – teigė ministras.
Savo ruožtu pasieniečiai tvirtina, kad jie numušti tokius balionus nėra pajėgūs – neturi nei ginklų, nei įgaliojimų. Esą kontrabandininkai balionus pripildo specialių dujų ir į orą paleidžia netoli sienos, balionai staiga pakyla net iki 5 km aukščio, kur pasieniečiai jų nebemato, tad juos pastebėti galėtų nebent kariuomenės radarai.
Nešamas vėjo nevaldomas balionas skrenda Lietuvoje, kol per specialų vamzdelį dujos pamažu išeina ir galiausiai jis kažkur nusileidžia. Krovinyje būna įmontuotas GPS signalo siųstuvas, pagal kurį kontrabandininkai krovinį susiranda ir pasiima. Tad pasienio pareigūnai ragina balionus numušinėti karinėms oro pajėgoms.
„Meteorologiniai balionai skraido labai aukštai, mūsų ginkluotė negali pasiekti tokių objektų“, – sako pasieniečių vadas Rustamas Liubajevas.
Kariuomenė: meteorologinis nėra oro gynybos subjektas
Į viešumoje kilusius klausimus dėl balionų numušimo sureagavo ir Lietuvos kariuomenė.
Jos teigimu, per sieną iš Baltarusijos į Lietuvą patekus kontrabandiniams balionams, grėsmės lygis šalyje nepakito
„Kariuomenėje parengtis taikos metu nustatoma budrumo lygiais, kurie yra tiesiogiai susiję su grėsmėmis šaliai. Žvalgybos vertinimu grėsmės lygis šaliai yra nepakitęs, atitinkamai budrumo lygis yra įprastinis“, – nurodo kariuomenė.
Baliono nusileidimas Alytaus bataliono teritorijoje (taigi ir kiti pastarųjų dienų atvejai), pasak kariuomenės, nėra reikšmingas incidentas, o patys balionai – ne oro gynybos subjektas, todėl kariuomenė jų nenumušinės.
„Vadovaujamės Karinės jėgos naudojimo statutu, pagal kurį, net ir matydami besileidžiantį balioną, be aiškiai identifikuotos grėsmės į jį nešaudome.
Kariniu požiūriu pats savaime šis įvykis nėra reikšmingas incidentas – karinių dalinių apsauga kartais susiduria ir užkardo įvairius pažeidimus, sulaiko fotografuojančius asmenis, kartais kas nors lipa per tvorą, bando užeiti be leidimo ir taip toliau.
Kariuomenės užduotis buvo ir bus Lietuvos valstybės gynyba, įskaitant šalies oro erdvę, tačiau toks balionas esamomis aplinkybėmis (taikos metu, nepakitus grėsmės lygiui) niekaip nėra oro gynybos subjektas. Net ir aktyviai naudojant oro gynybos priemones yra laikomasi proporcingumo principo – niekas į mažą žalą ir tik teoriškai galintį padaryti balioną nešaudys dešimtimis tūkstančių kainuojančiomis raketomis“, – teigia kariuomenė.
Ar minimi įvykiai yra atsitiktinumai, ar tai naujas kontrabandininkų būdas gabenti rūkalus per sieną, ar visgi šitaip tikrinamas institucijų budrumas, paaiškės po institucijų atlikto vertinimo, pažymi kariuomenė.
Siūlys keisti įstatymą
Krašto apsaugos ministras tvirtina, kad karinėms oro pajėgoms meteorologiniai balionai – per menkas taikinys ir laikas esą netinkamas – ne karo metas.
„Lėktuvą kelti, oro gynybos sistema šauti? Jei kalbame apie kritinės infrastruktūros apsaugą, turi būti komandos, kurios reaguoja. O šiaip vyksta kova su kontrabanda“, – tikina krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas.
Pasieniečių vadas tikina, kad teiks siūlymus pakeisti Valstybės sienos ir jos apsaugos įstatymą, kad pasieniečiai turėtų leidimą kai kuriais atvejais naudoti šaunamąjį ginklą prieš žemai skrendančius objektus.
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė patvirtina, kad tokios pataisos bus, be to, sako, kad svarsto kaip apriboti kontrabandininkų naudojamų GPS ryšio priemonių signalus.
L. Kasčiūnas akcentuoja, kad siekiant užkardyti meteorologinių balionų patekimą prie kritinės infrastruktūros objektų, bus galima panaudoti ir specialiąsias priemones, įskaitant ir gumines kulkas.
„Mes aptarėme specialiųjų priemonių naudojimo klausimą – kad bus galima naudoti gumines kulkas numušinėjant balionus prie kritinės infrastruktūros“, – agentūrai ELTA sakė jis.
Taip pat, anot ministro, savaitgalį bus rengiamos ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) ir Lietuvos šaulių sąjungos (LŠS) pratybos, kurių metu bus treniruojamasi meteorologinius balionus naikinti pasitelkiant dronus.
„Savaitgalį turėsime Šaulių sąjungos ir pasieniečių treniravimosi pratybas pasienyje, ypač tuose taškuose, kur daugiausia pastebima incidentų ir pasižiūrėti, kaip dronai galėtų padėti kovojant su šiais balionais“, – akcentavo ministras.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Akivaizdu, kad visuomenę apie oro nelegalus reikėjo informuoti seniai. Dabar valdžia yra priversta gintis, nes artėja Seimo rinkimai.
Rūkalai – ne karinis ginklas. Bet invazijos būdas tiktų ir tam.