Karštas Zuoko ir Šimašiaus pokalbis: iš praeities traukė skaudžiausius dalykus

Antrajame Vilniaus miesto mero rinkimų ture, kaip ir prieš ketverius metus, susigrums Remigijus Šimašius ir Artūras Zuokas. Kandidatai negaili vienas kitam aštrių žodžių, o debatuose naudoja ne tik žodžius, bet ir prisilietimus.

Portalo tv3.lt studijoje diskutavo dabartinis sostinės meras, visuomeninio rinkimų komiteto „Už Vilnių, kuriuo didžiuojamės!” kandidatas R. Šimašius ir buvęs Vilniaus meras, tris kadencijas šias pareigas ėjęs koalicijos „Laimingas Vilnius“ atstovas A. Zuokas.

Tapšnojimai ir korupcijos šleifas

„Esu teistas už gerus darbus“, – ne kartą kartojo A. Zuokas kalbėdamas apie istoriją, kai teismas nubaudė jį už bandymą paveikti tarybos narį Vilmantą Drėmą.

Portalo tv3.lt studijoje A. Zuokas pažymėjo, kad niekada nebuvo susijęs su jokiomis kompanijomis korupciniais ryšiais. 

2006 birželio 30 d. Vilniaus 1-asis apylinkės teismas nagrinėjo A. Zuoko kaltinimus konservatoriui Kęstučiui Masiuliui dėl esą jo sugalvotos „abonento“ pravardės, kuri viešojoje erdvėje buvo aktyviai naudojama minint A. Zuoką, tačiau atmetė A. Zuoko kaltinimus.

„Visada buvau proaktyvus miesto vadovas ir nevengiau dialogo su verslu, ypač siekiant, kad projektai būtų sėkmingai įgyvendinami. Daugelis dalykų yra pačių politikų kuriamos legendos, kai nėra idėjų, kai nėra kuo pasigirti, lieka tik šmeižti ar kitą kaltinti“, – kalbėjo A. Zuokas.

R. Šimašius pasiūlė oponentui prisiminti, už ką jis nuteistas. 

„Už tai, kad darėte poveikį tarybos nariui, įskaitant ir per prievartą kišimą į automobilį, vežimą kažkur kitur, apribojimą jo laisvės“, – replikavo Vilniaus meras.

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad 2008 m. kovo 20 d. teismas A. Zuoką pripažino kaltu ir skyrė 13 tūkst. litų baudą už bandymą papirkti buvusį sostinės tarybos narį V. Drėmą, teistumas panaikintas teismo sprendimu 2009 m. lapkričio 9 d.

REKLAMA

Pasak A. Zuoko, R. Šimašius meluoja ir cituoja „savo didžiųjų rėmėjų „MG Baltic“ piltą purvą“, kurie, anot A. Zuoko, ilgą laiką išlaikė R. Šimašių.

„Čia mane išlaikė?“ – nusistebėjo R. Šimašius.

„Taip, „MG Baltic“ jus išlaikė ilgą laiką“, – atsakė A. Zuokas.

Kandidato teigimu, jei visiems politikams būtų taikomas toks teisingumo kriterijus, kaip jam, tai R. Šimašius būtų teisiamųjų suole šalia buvusio liberalų lyderio Eligijaus Masiulio. Pokalbio metu A. Zuokas patapšnojo savo oponentą per petį. R. Šimašiui piktai nužvelgus jį tapšnojantį A. Zuoką, šis tik nusijuokė.

„Susivaldėte, šaunuolis“, – pridūrė A. Zuokas.

Tačiau R. Šimašius nenorėjo to nuleisti juokais.

„Pradžiai pasakysiu, gerbiamam Artūrui. Jūs nesate tokioje situacijoje, kad tapšnotumėte žmonėms per petį ir liestumėte. Prašau nustoti tai daryti, tai elementariai nemandagu ir ne lygis“, – pasipiktinimo varžovo elgesiu neslėpė R. Šimašius.

Vilniaus meras pridūrė, kad, matyt, A. Zuokas mėgsta lįsti į kitų žmonių kišenes, gal dėl to mėgsta ir tapšnoti.

„Ai čia Olego Šurajevo anekdotas, kurį pirkote?“, – A. Zuokas priminė situaciją, kai Vilniaus savivaldybė pirko R. Šimašiaus darbų viešinimo paslaugas iš komiko O. Šurajevo.

„Nedarykite, prašau, to, nes tai ne oru ir negarbinga“, – pasakė R. Šimašius.

Atsakydamas į A. Zuoko išsakytus kaltinimus, kad buvo išlaikomas „MG Baltic“, R. Šimašius atsakė, kad pagal korupcijos bylos duomenis, jis istorijoje yra minimas kaip taikinys. Tą, pasak Vilniaus mero, rodo ir paviešinta Valstybės saugumo departamento medžiaga: „MG Baltic“, buvo nusitaikę į mane, kaip į tuometinį partijos pirmininką, kaip tą, kurį reikia nuversti. Niekuo daugiau esu nesusijęs. Tik tuo, kad buvau neparankus.“

Nemokamas viešasis transportas ar investicijos į modernius autobusus?

Pasak R. Šimašiaus, vienas didžiausių kiekvieno miesto, įskaitant ir Vilnių, iššūkių yra judėjimo mieste pagerinimas.

REKLAMA

„Kad jis teiktų malonumą, kad jis būtų greitesnis ir sklandesnis“, – kalbėjo Vilniaus meras.

R. Šimašius siekia pagerinti padėtį atnaujindamas viešojo transporto parką.

„Viešojo transporto atnaujinimas vyksta, įvyko apie pusę, bet reikia dar toliau eiti, dar kelis žingsnius padaryti“, – pasakojo sostinės vadovas.

Jeigu būtų išrinktas antrajai kadencijai, R. Šimašius žada padidinti viešajam transportui skirtų juostų skaičių, sutvarkyti pėsčiųjų ir dviračių takus, pertvarkyti sankryžas, toliau vystyti paspirtukų dalinimosi paslaugą.

Kitokią viziją turi A. Zuokas. Jis siūlo nemokamą viešąjį transportą. Politikas tvirtina, kad tai nėra nauja idėja. Pasak jo, nemokamas viešasis transportas egzistuoja Taline, kai kuriuose Lenkijos, Prancūzijos miestuose, Liuksemburge. Pagal A. Zuoko planą, viešuoju transportu nemokamai galėtų naudotis tik tie, kurie deklaruotų gyvenamąją vietą sostinėje.

„Vilniuje šiuo metu 60 tūkst. žmonių nėra deklaravę gyvenamosios vietos ir Vilnius praranda 60 mln. eurų kasmetinių pajamų“, – tvirtino A. Zuokas.

R. Šimašius teigė, kad savivaldybė darė vilniečių apklausą, kuri parodė, kad gyventojai nori, jog viešasis transportas turėtų daugiau maršrutų, atvažiuotų laiku ir būtų kokybiškas.

„Būtent tą ir darome. Pirmą kartą praėjusiais metais išaugo viešojo transporto vartotojų skaičius“, – tvirtino Vilniaus meras.

R. Šimašius teigė, kad Taline nemokamo viešojo transporto idėja pasiteisino tik dėl to, jog miestas prieš tai investavo apie 240 mln. eurų į kokybės gerinimą. Dabartinio sostinės vadovo teigimu, patrauklumo ir kokybės gerinimas yra jo tikslas.

„Jei maistas kavinėje būtų neskanus, jūs siūlytumėte jį padaryti nemokamą ir tikėtumėtės, kad ateitų daugiau klientų pavalgyti? Tai nėra sprendimas vilniečiams“, – skeptiškai konkurento pažadus vertino R. Šimašius.

Subliuškusios Zuoko vizijos

R. Šimašius mano, kad A. Zuoko sprendimas pirmos jo kadencijos metu perkelti savivaldybę į Konstitucijos prospektą ir atnaujinti tą vietą buvo geras, tačiau vėliau, pasak R. Šimašiaus, A. Zuokas užsiėmė fantazijomis ir vizualizacijų kūrimu.

REKLAMA

„Remigijus bent jau debatuose pasako, žinote, mane labiau domina žemiški dalykai. Šiuo atveju noriu kaip tik pasakyti, kad Vilniui reikia vizijų, Vilniui reikia svajonių. Jeigu 2001 metais vilniečiai nebūtų išlaisvinę savęs ir nebūtų pradėję svajoti, tai Vilniaus miesto daugelio sprendimų gal ir nebūtų buvę“, – atkirto A. Zuokas

Politikas gyrėsi, kad per tris jo kadencijas buvo vystomas dešinysis Neries krantas, vyko vakarinio aplinkkelio projekto įgyvendinimas, miesto centro daugelio dalių sutvarkymas, parengtas oranžinių dviračių projektas, Ozo parko išvystymas.

Buvęs Vilniaus meras palietė ir nepasiteisinusius sprendimus – nuostolingą skrydžių bendrovę „Air Lituanica“ ir taksi įmonę „Vilnius veža“.

„Pagal verslo planą, 2004 m. – tai dabar – „Air Lituanica“ būtų pelninga. O ką daro šiandien Remigijus. Kai gyvenime nesant nė vieno verslo plano padaręs, tai nesuprantat. <...> Pasakysiu labai atsakingai, Remigijus Šimašius, šliauždamas palei žemę, negali pakęsti dangaus ir jis nuleido politinį sprendimą ir padarė didžiulę žalą Vilniaus ir Lietuvos ekonomikai“, – konkurentą kaltino A. Zuokas.

Dėl „Vilnius veža“, pasak A. Zuoko, yra kita istorija.

„Be abejonės, savivaldybės neturi vykdyti taksi verslo, ši kompanija turėjo būti išvesta į rinką ir privatizuota. Iš 72 tūkst. eurų nuostolių, apie kuriuos Remigijus kalba, pusė susiformavo po to, kai buvo nutraukta savivaldybės parama šitai kompanijai ir nebuvo paskelbtas bankrotas. Bet šiuo atveju „Vilnius veža“ įnešė į taksi verslą naujas tradicijas“, – kalbėjo A. Zuokas.

Sulaužė pažadą

R. Šimašius teigė, kad jo kadencijos pirmoji ir antroji pusė labai skyrėsi.

„Pirmi dveji metai buvo išsikuopimas, finansinių problemų sprendimas, užtikrinimas, kad Vyriausybė pakeistų sprendimus, įmonių tvarkymas, atvirų duomenų įvedimas. Visi šitie dalykai. Antra kadencijos dalis buvo būtent tvarkymas dalykų, kuriuos seniai reikėjo tvarkyti – pėsčiųjų takai, gatvės, viešasis transportas, švietimo adekvatus finansavimas“, – pasakojo R. Šimašius.

REKLAMA

Politiko teigimu, antroji kadencija sostinės mero poste, jei jis bus išrinktas, bus visiškai kitokia.

„Tai bus kitas žanras. Bus nauji dideli projektai – daugiafunkcinis kompleksas, koncertų salė, nauji rimti transporto mazgai, nes Vilnius yra tam pribrendęs, pasiruošęs ir tvirtai stovintis ant kojų“, – žadėjo R. Šimašius.

Mero tvirtinimu, per nepriklausomybės laikotarpį dar nebuvo tokios savivaldybės kadencijos, kai iš jos kas nors nebūtų išvestas su antrankiai.

„Tai yra pirmoji kadencija, va dabar, man vadovaujant. Duok Dieve, kad tas skaidrumas duotų rezultatus iki pat apačios. Dar tikrai yra, ką veikti“, – vylėsi dabartinis meras.

R. Šimašiaus nuomone, prieš ketverius žmonės juo pasitikėjo nelabai žinodami, ką renka, nežinodami, kaip jis vadovaus miestui.

„Šiandien tai, kad mano komanda gavo didesnį pasitikėjimą negu aną kartą, rodo, kad pasitikima yra darbais ir mano pažadus vertina kaip ambicingus, bet realistiškus. Tai man atrodo pagrindų pagrindas, kad nebūtų tik tušti burbulai pažadai, bet ir būtų jie įgyvendinami“, – pažymėjo R. Šimašius.


Rašyti komentarą...
P
Paprastas
2019-03-06 09:17:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jei taip gatveje pradetu liesti zmones, tai negriztu namo duhas Zuokas...
Atsakyti
-6

B
Balsuosiu
2019-03-06 08:19:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
Uz Simasiu
Atsakyti
-11

P
Petras
2019-03-12 11:41:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tik už Zuoką
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (6)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų