Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Karas Ukrainoje. Zelenskis: 45 raketos įrodo, kad sankcijų Rusijai neužtenka, Ukrainai ginklų taip pat

Rusijai reikia 3-4 savaičių, kad paruoštų naują Ukrainos puolimą iš Baltarusijos

Prezidentas Volodymyras Zelenskis sako, kad 45 raketos įrodo, kad sankcijų Rusijai neužtenka, taip pat ginklų Ukrainai. Jis mano, kad birželio 25 d. Ukrainoje Rusijos paleistos 45 rusiškos raketos įrodo, kad pasaulinių sankcijų Rusijai nepakanka.

Prezidentas Volodymyras Zelenskis sako, kad 45 raketos įrodo, kad sankcijų Rusijai neužtenka, taip pat ginklų Ukrainai. Jis mano, kad birželio 25 d. Ukrainoje Rusijos paleistos 45 rusiškos raketos įrodo, kad pasaulinių sankcijų Rusijai nepakanka.

REKLAMA

Svarbiausi dienos įvykiai:

23:50| Ukraina atgaus savo miestus, sako Volodymyras Zelenskis

Ukraina atgaus miestus, kuriuos prarado, įskaitant Sjevjerodonestką, sakė Volodymyras Zelenskis savo vakariniame pasisakyme. Ukrainos prezidentas vėlyvą vakarą vaizdo kreipimesi taip pat sakė, kad į šalį per pastarąsias 24 valandas buvo pataikyta nuo 45 Rusijos raketų.

Šiuos išpuolius jis apibūdino kaip cinišką bandymą palaužti žmonių nuotaiką. Šalies rytuose esantis Sjevjerodonetskas šiandien po kelias savaites trukusių įnirtingų kovų atiteko Rusijos pajėgoms. Tai buvo svarbi pergalė Rusijai, kuri siekia užimti visą Ukrainos rytinį Donbaso regioną (sudarantį ir Luhanską, ir kaimyninį Donecką).

REKLAMA

23:20| Zelenskis: 45 raketos įrodo, kad sankcijų Rusijai neužtenka

Prezidentas Volodymyras Zelenskis sako, kad 45 raketos įrodo, kad sankcijų Rusijai neužtenka, taip pat ginklų Ukrainai. Jis mano, kad birželio 25 d. Ukrainoje Rusijos paleistos 45 rusiškos raketos įrodo, kad pasaulinių sankcijų Rusijai nepakanka.

„Pirmadienį (birželio 27 d. – red.) dalyvausiu G-7 viršūnių susitikime. NATO viršūnių susitikimas įvyks kitą savaitę, 45 raketos per pusdienį ir prieš pat tokius susitikimus yra dar vienas mūsų pozicijos patvirtinimas. Tai patvirtinimas, kad sankcijų paketų Rusijai neužtenka, Ukrainai reikia daugiau ginkluotos pagalbos ir kad oro gynybos sistemos – modernios sistemos, kurias turi mūsų partneriai, turėtų būti ne sąvartynuose ar saugyklose, o Ukrainoje, kur jų dabar reikia. Jų čia reikia daugiau nei bet kur kitur pasaulyje“, – sakė prezidentas, savo tradiciniame naktiniame kreipimesi. 

REKLAMA
REKLAMA

Zelenskis mano, kad 45 Rusijos raketos buvo paleistos Ukrainoje, kad parodytų, „kad Rusija gali kažką padaryti, kad Rusijos kariuomenė kažką daro“.

„Rusijos raketų smūgiai yra ne tik mūsų infrastruktūros naikinimas, bet ir labai ciniškas, apskaičiuotas spaudimas mūsų žmonių emocijoms. Bet tai ne mes, o mes spausim. Jokios Rusijos raketos, jokie smūgiai negali palaužti dvasios. ukrainiečiai“, – sakė jis. 

22:40| Rivnės srityje per raketų ataką žuvo trys žmonės

Per Rusijos kariuomenės Rivnės srityje surengtą raketų ataką žuvo trys žmonės, o keturi buvo sužeisti, praneša Pravda. ua

„Dvi raketos pataikė į civilinę infrastruktūrą – servisą su plovykla ir dar vieną kompleksą automobilių remontui. Pirminiais duomenimis, 3 nukentėjusieji ir 4 nukentėjusieji gydomi ligoninėje, 2 iš jų būklė sunki. Po griuvėsiais vis dar gali būti žmonių“, – pranšė Rivnės regiono karinės administracijos vadovas Vitalijus Kovalas.

21:40| G-7 grupės lyderiai susitarė dėl Rusijos aukso embargo

G-7 grupės lyderiai susitarė dėl Rusijos aukso embargo, praneša Reuters ir CNN remdamiesi savo šaltiniais. 

REKLAMA
REKLAMA

48-asis G7 lyderių viršūnių susitikimas vyks Bavarijos Elmau pilyje Vokietijoje. Jis vyks nuo sekmadienio, birželio 26 d., iki antradienio, birželio 28 d. Be JAV, Didžiosios Britanijos, Kanados, Prancūzijos, Vokietijos, Japonijos ir Italijos vadovų, viršūnių susitikime dalyvaus Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen ir Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charlesas Michelis. Prezidentas Volodymyras Zelenskis taip pat sakys kalbą viršūnių susitikime. JAV iždas turi paskelbti oficialų JAV vyriausybės sprendimą dėl embargo birželio 28 dieną. 

Aukso eksportas yra antras pagal dydį pajamų šaltinis Rusijos valstybės biudžete po energetikos išteklių (naftos, dujų ir kt.) eksporto. Anksčiau dėl Vakarų sankcijų nemažai rinkos žaidėjų jau nustojo pirkti rusišką auksą, bijodami pažeisti sankcijų režimą bankinių operacijų srityje. Rusija kasmet savo teritorijoje išgauna dešimtadalį viso pasaulyje išgaunamo aukso.

21:00| Rusijai reikia 3-4 savaičių, kad paruoštų naują Ukrainos puolimą iš Baltarusijos

Rusijai reikia 3-4 savaičių, kad paruoštų naują Ukrainos puolimą iš Baltarusijos. Šiuo metu kai kurie Rusijos Federacijos specialiųjų pajėgų vienetai kartu su Baltarusijos specialiųjų operacijų pajėgų padaliniais vykdo bendras pratybas veiksmams Ukrainos teritorijoje praktikuoti, rašo UNIAN.ua. 

REKLAMA
REKLAMA

Baltarusijos kariuomenė be Rusijos pagalbos nepajėgs pulti Ukrainos, tačiau Kremlius rezerve turi trečdalį savo bataliono taktinių grupių. Ukrainos gynybos ministerijos vyriausiojo žvalgybos direktorato duomenimis, šiuo metu Baltarusijos kariuomenė turi tik septynis batalionus, kurie rotacijos principu dislokuoti prie Ukrainos sienų.

Taigi, pasak žvalgybos direktorato atstovo Vadymo Skibitskio, dabar atskiri Rusijos Federacijos specialiosios paskirties divizijos kartu su Baltarusijos specialiųjų operacijų pajėgų padaliniais vykdo bendras pratybas su veiksmų užbaigimu Ukrainos teritorijoje.

Mokymai tęsiasi palei visą pasienio liniją. Interviu RBC-Ukraine jis pažymėjo, kad panaši mokymo programa buvo vykdoma per visas ankstesnes bendras Baltarusijos ir Rusijos kariuomenių pratybas, todėl dabar pagrindinė grėsmė slypi sabotažo ir žvalgybos grupių veiksmuose.

20:10| Sjevjerodonetskas yra 90 proc. sunaikintas

Luhansko srities karinės administracijos vadovas Serhijus Haidai sakė, kad okupuotas Sjevjerodonetskas yra 90 proc. sunaikintas. „Miestas užimtas. Pasitraukus mūsų kariuomenės daliniams, priešas konsoliduojasi regioniniame Sjevjerodonecko centre ir gretimuose kaimuose: Sirotyn, Voronovo ir Borivsky“, – sakė administracijos vadovas.

REKLAMA
REKLAMA

Miestas 90 proc. sunaikintas, išgyventi jame bus be galo sunku, rusai negalės atkurti komunikacijų. Jis priminė, kad dabar iš Sjevjerodonetsko galima išvykti tik per laikinai užimtas teritorijas. Tvarką mieste rusai jau įvedė, paskyrė savo „komendantą“ ir filmuoja propagandines istorijas su žmonėmis, išeinančiais iš Azoto gamyklos prieglaudos.

19:55| Ukrainos karinės žvalgybos vadovas – rugpjūtį matysime rezultatus

Ukrainos karinės žvalgybos agentūros vadovas Kyrylo Budanovas taip pat sakė, kad  Rusija naudoja savo rezervines pajėgas slaptai mobilizacija, tam, kad papildytų savo gretas Rytų Ukrainoje, ir nėra prasmės laukti, kol jos puolimo potencialas sumažės.

 „Reuters“ jis sakė manantis, kad Ukraina gali pasiekti pergalę prieš Rusiją tik pasitelkdama karinę jėgą.

„Neturėtume laukti stebuklo, kad jie pavargs ir nustos norėti kautis ir pan. Mes susigrąžinsime savo teritoriją kontrpuolimu“, -  tvirtino žvalgybos vadovas.

REKLAMA
REKLAMA

Jis sakė, kad nuo rugpjūčio Ukraina turėtų matyti „matomus rezultatus“ savo kontrpuolimo Rusijos okupuotame Chersono regione Ukrainos pietuose.

18:55| Ukraina pergrupuoja savo pajėgas iš Sjevjerodonetsko miesto griuvėsių į Lysyčanską

Ukraina pergrupuoja savo pajėgas iš Sjevjerodonetsko miesto griuvėsių į aukštesnes vietas kaimyniniame Lysyčanske, kad įgytų taktinį pranašumą prieš Rusiją, pranešė Ukrainos karinės žvalgybos agentūros vadovas.

Duodamas interviu Kijeve, Kyrylo Budanovas sakė „Reuters“, kad Ukrainos pajėgos tęs šio fronto gynybą nuo Lysyčansko Rytų Ukrainoje, nes nebuvo įmanoma išlaikyti gynybos linijos Sjevjerodonetske.

„Sjevjerodonetsko srityje vykstanti veikla yra taktinis mūsų karių pergrupavimas. Tai yra pasitraukimas į naudingas pozicijas, siekiant įgyti taktinį pranašumą “, – sakė Ukrainos gynybos ministerijos Gynybos žvalgybos vadovas Budanovas.

Rusija naudojasi Mariupolyje naudota taktika nušluoja miestą nuo žemės paviršiaus. Esant tokioms sąlygoms, surengti gynybą griuvėsiuose ir atviruose laukuose nebeįmanoma. Taigi Ukrainos pajėgos išvyksta į aukštesnes vietas tęsti gynybos operacijų“, – sakė jis. Paklaustas, ar turi galvoje Lysyčanską, jis atsakė: „Taip, tai vienintelė aukštesnė žemė“.

REKLAMA
REKLAMA

18:45|  Rusija žada perduoti „Iskander M“ baltarusiams

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad netrukus Baltarusijai perduos raketų kompleksus „Iskander M“, kurie gali naudoti balistines ir sparnuotąsias raketas.

„Per kelis ateinančius mėnesius Baltarusijai perduosime sistemas „Iskander M“, kurios gali naudoti balistines ir sparnuotąsias raketas. Ir įprastas, ir branduolines", - praneša Kremlius. 

Putinas tai pareiškė po susitikimo su apsišaukėliu Baltarusijos prezidentu Aliaksandru Lukašenka. Putinas taip pat pasiūlė A. Lukašenkai Rusijos orlaivių gamyklose atnaujinti Baltarusijos armijoje naudojamus orlaivius SU-25 ir pradėti mokyti skrydžio įgulas.

Birželio 25-osios naktį Rusijos Federacija į Ukrainą paleido daugiau nei 50 raketų. Daugumą šių raketų Rusijos lėktuvai paleido iš Baltarusijos. Rusijos lėktuvai įskrido į Baltarusijos oro erdvę, priartėjo prie sienos su Ukraina ir smogė Ukrainos teritorijai.

18:10| Rusijos kariai Charkove apšaudė branduolinių tyrimų institutą

Rusijos kariai Charkove apšaudė subkritinių branduolinių tyrimų objektą „Neutronų šaltinį“. Pasak Ukrainos valstybinės branduolinio reguliavimo inspekcijos, instituto pastatas, kuriame jis yra, patyrė didelę žalą, skelbia liga.net

REKLAMA
REKLAMA

Akceleratoriaus, priestato šiaurinė siena į instaliacijos eksperimentinę salę, vėdinimo kanalai, pagrindinio pastato vėdinimo vamzdis, greitintuvo klystron galerijos aušinimo sistema, avarinio maitinimo sistemos dyzelinių generatorių korpusai yra pažeisti. Branduolinis įrenginys buvo perkeltas į gilią subkritinę būseną. Informaciją apie žalos padarinius tikslina darbuotojai. 

Radiacinis fonas – normalus. Nuo kovo mėnesio instituto teritoriją, kurioje yra „Neutronų šaltinio“ instaliacija, kelis kartus apšaudė Rusijos kariai. Instituto infrastruktūra jau buvo katastrofiškai pažeista.

„Neutronų šaltinio“ branduolinis objektas buvo paleistas 2016 m., pagal Branduolinio ginklo neplatinimo programą, remiamą JAV. Mokslo instotutas skirtas įvairių mokslo ir technologijų sričių tyrimams, radioizotopų kūrimui medicinai ir pramonei, branduolinės energetikos problemoms spręsti, atominių elektrinių eksploatavimo pratęsimui. Įrenginys yra subkritinis, o tai reiškia, kad  branduolinio sprogimo būti negali.

REKLAMA
REKLAMA

17:50| Ukrainos gynybos viceministrė kritikuoja socialinių tinklų „ekspertus“: jūs nepadedate

Diskusija socialiniuose tinkluose apie ginkluotųjų pajėgų išvedimą iš Sjevjerodonetsko sužlugdė Generalinio štabo planus, rašo Pravda.ua

Gynybos viceministrė Hanna Maliar griežtai kritikavo socialiniuose tinkluose kilusią diskusiją apie Ukrainos ginkluotųjų pajėgų dalinių išvedimą iš Severodonecko, nes tai sujaukė vadovybės planus.  „Viskas, ką šiuo metu galima pasakyti, sako oficialūs šaltiniai: Generalinis štabas ir Gynybos ministerija. Viešas civilių informuotumo apie karinių operacijų eigą demonstravimas paskelbimas socialiniuose tinkluose iš dalies sutrikdė karines operacijas, kaip buvo vakar ir užvakar Sjevjerodonecko atveju. Kai jie tiesiog neleido ginkluotosioms pajėgoms užbaigti to, kas buvo planuota.

Ji aiškino, kad lygiagrečiai su organizuotu pasitraukimu kariniai daliniai galėjo vykdyti ir kitas užduotis. Slaptumo sąlygomis kariuomenės daliniai tam tikras operacijas ir manevrus galėjo atlikti dar prieš dieną ar dvi, tačiau, anot jos, diskusijos socialiniuose tinkluose gerokai pakenkė Ukrainos kariuomenės vadovybės planams.

REKLAMA
REKLAMA

Todėl viceministrė dar kartą pabrėžė, kad viešai diskutuoti, į kurias gyvenvietes išvyko ar įžengė kariuomenės daliniai, negalima, nes tai kenkia kitoms operacijoms. 

17:25| Meras: Sjevjerodoneckas yra visiškai okupuotas 

Rytų Ukrainos Sjevjerodonecko miestas po kelias savaites trukusių įnirtingų kovų atiteko Rusijos pajėgoms, pranešė jo meras. Miesto meras Oleksandras Striukas perspėjo mieste dar esančius ukrainiečius, kad jau nebegalima išvykti į Ukrainos kontroliuojamą teritoriją, praneša SkyNews. 

Ukrainos valdžia vakar įsakė savo kariams pasitraukti iš Sjevjerodonecko, sakydama, kad jie patiria daug aukų, o mieste liko mažai ką ginti. Miestas, esantis Luhansko regione, pastarosiomis savaitėmis tapo įnirtingu mūšio lauku ir matė Rusijos ir Ukrainos pajėgas, kovojančias gatvė po gatvės.

16:30| Graikija stabdo vizų išdavimą rusams

Graikija sustabdė prašymus išduoti vizą rusams, pranešė Rusijos kelionių organizatorių asociacija. Rusai nebegalės prašyti vizos į šalį nuo birželio 27 d., pranešė Rusijos valstybinė naujienų agentūra RIA.

REKLAMA
REKLAMA

Graikija kartu su keletu kitų Europos šalių sustabdė naujų prašymų išduoti vizas rusams po invazijos į Ukrainą, taip pat padarė ir Bulgariją, Ispaniją. Graikija jau nustojo rusams išduoti „auksines vizas“ – leidimus gyventi investavimo tikslais.

16:20| Okupuotame Svatove pranešama apie sprogimus Rusijos sandėliuose

Laikinai okupuotame Svatove, Luhansko srityje, gyventojai išgirdo sprogimus, sako srities administracijos vadovas Serhijus Haidai. „Tinklaraštininkai praneša apie sprogimus kariniuose sandėliuose užgrobtame Svatove“, – sakė administracijos vadovas.

16:15| Ukrainos separatistai ir rusai teigia įžengę į Lysyčansko miestą

 Rusijos pajėgos ir jų sąjungininkai įžengė į Ukrainos rytinį Lysyčansko miestą, kur prasidėjo gatvių kautynės su Kyjivo pajėgomis, šeštadienį teigė promaskvietiški separatistai.

„Luhansko liaudies respublikos liaudies milicija ir Rusijos kariuomenė įžengė į Lysyčansko miestą... Šiuo metu vyksta gatvių kautynės“, – per platformą „Telegram“ parašė prorusiškaų separatistų atstovas Andrejus Maročka.

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu užimtų Lysyčanską ir šalia jo esantį Sjevjerodonecko miestą, Rusijos pajėgos galutinai perimtų kontrolę Luhansko srityje ir galėtų toliau vystyti puolimą kitose Donbaso regiono teritorijose.

15:05 | Rusai Ukrainoje sunaikino beveik 400 kultūros objektų

Per daugiau nei keturis karo mėnesius Ukrainije rusai įvykdė mažiausiai 396 karo nusikaltimus Ukrainos kultūrai, rašo Pravda.ua.

Iš viso rusų okupantai padarė žalos 123 kultūros paveldo objektams, skelbia Kultūros ir informacijos politikos ministerija. Jau žinoma apie visišką 9 objektų sunaikinimą Donecko, Kijevo, Sumų ir Černigovo srityse. Sugadinta arba sugriauta 100 vertingų istorinių pastatų ir 144 religiniai pastatai.

Rusijos pajėgos Ukrainoje sunaikino 43 memorialus, 31 muziejų ir parką, 79 kultūros namus, teatrus ir bibliotekas. Nuolatiniai apšaudymai ir raketų atakos sunaikino 21 valstybinės reikšmės paminklą, 95 vietinės reikšmės ir 7 naujai atrastus kultūros paveldo objektus.

14:55 | Kyjivas: Rusijos protestai dėl Ukrainos ir Moldovos europinių aspiracijų rodo jos silpnumą

Rusijos protestai dėl Europos Sąjungos sprendimo suteikti Ukrainai ir Moldovai kandidačių į Bendrijos nares statusą rodo Maskvos silpnumą, šeštadienį pareiškė Ukrainos diplomatijos vadovas. 

„Po dešimtmečius trukusios agresija, prievarta ir nepagarba grindžiamos politikos Rusija dabar gali tik spjaudytis grasinimais kitoms valstybėms, – socialiniame tinkle „Twitter“ rašė užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba. – Visa tai tik parodo Rusijos silpnumą.“

„Stovime petys į petį su mūsų draugės Moldovos vyriausybe ir žmonėmis naujų Maskvos grasinimų akivaizdoje“, – sakė jis.

ES lyderiai ketvirtadienį nusprendė oficialiai suteikti Ukrainai ir Moldovai kandidačių į Bendrijos nares statusą.  

Rusijos užsienio reikalų ministerija penktadienį pasmerkė šį sprendimą ir pavadino jį bandymu geopolitiškai „sulaikyti Rusiją“.  

Šis sprendimas „patvirtina, kad NVS (Nepriklausomų Valstybių Sandraugos) erdvės geopolitinė monopolizacija aktyviai tęsiama siekiant sulaikyti Rusiją“, sakoma URM atstovės Marijos Zacharovos pranešime.

14:47 | Mariupolyje dega sąvartynas, vieną rajoną apėmė pavojingas smogas

Mariupolio meras Vadimas Bojčenka perspėjo dėl gresiančios ekologinės katastrofos, rašo UNIAN. Šiuo metu dega Mariupolio sąvartynas.

Apie tai pranešta Mariupolio miesto tarybos „Telegram“ kanalo žinutėje. Miesto taryba pažymi, kad gaisras sąvartyne Flotskaja gatvėje tebesitęsia, o kenksmingas smogas apėmė Primorsko rajoną. Teigiama, kad rusai neturi galimybių užgesinti gaisrą.

„Miestas atsidūrė ant ekologinės katastrofos slenksčio“, – pabrėžiama ataskaitoje.

Dėl to kyla pavojus žmonių sveikatai ir gyvybei, nes į orą išsiskiria pavojingos medžiagos.

Miesto meras pabrėžia, kad sąvartyno gaisras kilo dėl chaotiškų okupantų veiksmų.

„Dėl to į orą patenka daug cheminių nuodų, kuriuos įkvepia tūkstančiai gyventojų. Pasekmės gali būti katastrofiškos – žmonės gali apsinuodyti pavojingomis medžiagomis. Tuo pat metu okupantai, sunaikinę visą įrangą, negali nei suvaldyti, nei užgesinti gaisro. Jei tai nebus padaryta laiku, ugnis pateks į sąvartyno „kūną“ ir jo bus beveik neįmanoma užgesinti, o tai sukels ekologinę katastrofą“, – teigė meras.

14:27 | Humanitarinė padėtis Mariupolyje sparčiai blogėja

Sumažėjus humanitarinės pagalbos kiekiui, Mariupolyje itin trūksta maisto. Žmonės stovi tūkstantinėse eilėse prie duonos, rašo „Ukrinform“.

„Humanitarinė padėtis sparčiai blogėja. Be geriamojo vandens krizės, maisto padėtis sparčiai pablogėjo. Iš dalies dėl humanitarinės pagalbos mažinimo, iš dalies dėl grįžimo į Mariupolio miestą iš pakrantės kaimų, kur humanitarinės pagalbos iš viso nėra. Rezultatas – didžiulės tūkstantinės eilės. Maisto tikrai trūksta“, – „Telegram“ rašė miesto mero patarėjas Petro Andriuščenka.

Mariupolio gyventojai jau keletą mėnesių be vandens, norėdami turėti bent kiek vandens atsargų, mieste likę žmonės renka lietaus vandenį. Ukraina sako, kad Rusijos agresija Mariupolyje sukėlė vieną didžiausių humanitarinių katastrofų. Miestą beveik visiškai sunaikino rusų apšaudymai.

Mariupolyje taip pat nėra elektros, dujų tiekimo. Skaičiuojama, kad nuo karo pradžios Mariupolyje galėjo žūti apie 22 tūkst. civilių.

Šiuo metu mieste gali būti likę apie 100 tūkst. gyventojų, miestui be visa ko dar gresia ir infekcinių ligų protrūkiai. Kiek anksčiau buvo pranešta, kad mieste jau kilo choleros protrūkis.

14:13 | Ukraina parodė, kaip naudoja JAV atsiųstas raketų paleidimo sistemas

JAV Ukrainai atsiųstos tolimojo nuotolio HIMARS sistemos jau dalyvauja mūšiuose su Rusijos pajėgomis, rašo UNIAN.

Vaizdo įrašą iš fronto „Telegram“ paskelbė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas Valerijus Zalužnyj.

„AFU artileristai meistriškai pataikė į tam tikrus taikinius – priešo karinius objektus mūsų, Ukrainos, teritorijoje“, – rašoma pranešime.

Dar birželio 23 d. Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas paskelbė, kad Ukrainą pasiekė JAV atsiųsti daugkartiniai raketų paleidimo įrenginiai HIMARS. Remiantis viešais pranešimais, pirmąją partiją sudarė keturi MLRS vienetai.

Tą pačią dieną Vašingtonas paskelbė apie papildomų HIMARS perdavimą Ukrainai.

HIMARS yra amerikiečių itin mobili daugkartinė raketų paleidimo sistema, sukurta dešimtojo dešimtmečio pabaigoje.

Plačiau skaityti ir pamatyti vaizdo įrašą galite tv3.lt straipsnyje.

14:02 | Rusija nuėmė Lenkijos vėliavą nuo Katynės žudynių memorialo

Rusijos valdžia nuėmė Lenkijos vėliavą nuo paminklo, skirto tūkstančiams Sovietų Sąjungos NKVD sušaudytų lenkų kariškių atminti, tarp Maskvos ir Varšuvos tvyrant didžiulei įtampai dėl Rusijos karo prieš Ukrainą. 

Penktadienį socialiniuose tinkluose į vėliavos dingimą dėmesį atkreipė istorikai ir Katynės memorialo Rusijos vakarinėje Smolensko srityje lankytojai.  

Smolensko miesto meras penktadienio vakarą patvirtino, kad vėliava buvo nuimta. Jis paskelbė nuotrauką, kurioje matyti, kad prie įėjimo į memorialą plevėsuoja tik Rusijos vėliava.

„Ant Rusijos paminklų negali būti Lenkijos vėliavų, juolab, po atvirai antirusiškų Lenkijos politinių lyderių komentarų“, – socialiniame tinkle „VKontakte“ pareiškė Andrejus Borisovas.

„Rusijos Federacijos kultūros ministerija priėmė teisingą sprendimą nuimti Lenkijos vėliavą. Katynė yra Rusijos memorialas“, – teigė meras.

Sprendimas nuimti vėliavą priimtas smarkiai išaugus įtampai tarp Maskvos ir Varšuvos po to, kai vasario gale Rusijos pajėgos įsiveržė į kaimyninę Ukrainą.

NATO ir Europos Sąjungos narė Lenkija aktyviai remia Ukrainą diplomatinėmis priemonėmis ir siunčia jai ginklus.

Be to, ši šalis priėmė daugiausiai ukrainiečių karo pabėgėlių visoje ES – naujausiais Jungtinių Tautų duomenimis, daugiau kaip 1,1 mln. žmonių. 

Katynės memorialas skirtas atminti 25 tūkst. lenkų, daugiausia kariškių, kuriuos 1940 metais miške šalia Smolensko Josifo Stalino įsakymu sušaudė Sovietų Sąjungos NKVD.   

Ištisus dešimtmečius Sovietų Sąjunga dėl Katynės žudynių veidmainiškai kaltino nacistinę Vokietiją, ir tik 1990 metais paskutinis šios valstybės vadovas Michailas Gorbačiovas pripažino Maskvos atsakomybę.

2010 metų balandžio 10 dieną netoli Smolensko sudužo tuometinio Lenkijos prezidento Lecho Kaczynskio (Lecho Kačynskio) lėktuvas, kuriuo skrido dešimtys lenkų aukšto rango pareigūnų, kariškių, valstybės ir visuomenės veikėjų, ketinusių dalyvauti Katynės žudynių atminimo renginiuose.

Per katastrofą žuvo visi 96 orlaivyje buvę žmonės.

Šios katastrofos tyrimas tapo dar vienu įtampos tarp Maskvos ir Varšuvos šaltiniu.

13:24 | Rusija jau neteko beveik 35 tūkst. karių

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas pateikia atnaujintus duomenis apie Rusijos nuostolius.

Skaičiuojama, kad Rusija nuo karo pradžios jau neteko 34 700 karių, 1511 tankų, 3645 šarvuočių, 217 lėktuvų, 184 sraigtasparnių, 626 bepiločių, 99 oro gynybos sistemų, 764 artilerijos sistemų, 2560 tankų, 14 laivų ir kitos technikos.

12:54 | Maskva skelbia, kad per Rusijos smūgius Ukrainoje žuvo iki 80 lenkų

Rusijos gynybos ministerija pareiškė, kad per smūgius Ukrainos rytiniame Donecko regione žuvo iki 80 lenkų kovotojų, rašo „Sky news“.

Ministerija teigia, kad taip pat buvo sunaikinta 20 šarvuotų kovos mašinų ir aštuoni raketų paleidimo įrenginiai, rašo rusų naujienų agentūra RIA.

Smūgiai esą buvo nukreipti į „Megatex“ cinko gamyklą pramoniniame Konstantinovkos mieste.

Rusija lenkų kovotojus pavadino „samdiniais“.

Šeštadienį nuo pat ankstaus ryto Rusija raketomis smūgiuoja Ukrainai. Ukraina skaičiuoja, kad vien naktį iš penktadienio į šeštadienį Rusija paleido 48 raketas.

12:36 | Per naktį Rusija paleido beveik 50 raketų

Per naktį iš penktadienio į šeštadienį Rusija į Ukrainą paleido 48 raketas, sako Ukrainos prezidento patarėjas Michailo Podoliakas.

Anot jo, Rusija išskirtinai smogė civiliniams taikiniams.

„Rusija vis dar bando įbauginti Ukrainą, sukelti paniką ir priversti žmones bijoti Z-monstrų... Ukraina viską žino ir viskam pasiruošusi. Ir ji nubaus už visą blogį...“ – teigė jis.

Rusija ankstų šeštadienio rytą apšaudė Charkivo, Lvivo ir kitus regionus.

12:09 | Ukrainos žvalgyba kalba apie lūžį kare

Jau rugpjūčio pradžioje tikimasi įvykių, kurie žymės lūžį Rusijos kare prieš Ukrainą, sako Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos vadovas Kirilas Budanovas. Anot jo, iki metų pabaigos kovinių operacijų skaičius bus sumažintas iki minimumo.

Apie tai, pasak UNIAN, jis kalbėjo interviu britų transliuotojui „ITV news“.

„Ukraina grįš prie 1991 m. sienų ir mes nesvarstome jokių kitų scenarijų. Iki metų pabaigos aktyvių karo veiksmų beveik nebeliks. Artimiausioje ateityje vėl kontroliuosime savo teritorijas“, – sakoma pareiškime.

Tuo pat metu K. Budanovas yra įsitikinęs, kad rusams karas prieš Ukrainą nebus sėkmingas.

„Tai yra tragedija, prie kurios jis privedė Rusiją ir Ukrainą, ir tai Rusijai baigsis katastrofa. Nieko daugiau“, – apibendrino K. Budanovas.

11:58 | „Azov“ likvidavo tris rusų karius

„Azov“ kariai likvidavo tris rusų karius, praneša UNIAN. Anot naujienų agentūros, operacijos vaizdo įrašą paskelbė būrio vadas Anatolijus Sidorenka.

„Nuotraukoje matyti Rusijos samdiniai, kurie anksčiau dalyvavo kovinėse operacijose Sirijoje, Libijoje, Centrinės Afrikos Respublikoje ir Donbase. Patyrę ir gerai apmokyti, atvykę turėdami vieną tikslą – žudyti. Karinę grupuotę greitai likvidavo „Azov Kharkiv“ SDF pajėgos“, – rašė A. Sidorenka.

Filmuotoje medžiagoje rodomos likviduotų gyventojų nuotraukos ir jų likvidavimo procesas. Važiuodami automobiliu samdiniai susisprogdino užvažiavę ant minos.

„Dabar priešo būryje yra trys laisvos vietos“, – ironizavo A. Sidorenka.

11:43 | Johnsonas baiminasi dėl spaudimo taikos sutarčiai sudaryti

JK premjeras Borisas Johnsonas baiminasi, kad Ukraina gali patirti spaudimą dėl ekonominių padarinių sudaryti taikos sutartį su Rusija, kuri neatitinka jos interesų, rašo „Reuters“.

Anot jo, V. Putino pergalė kare būtų „ilgalaikė ekonominė katastrofa“.

„Per daug šalių sako, kad tai yra Europos karas, kuris nėra būtinas... todėl spaudimas didės, kad ukrainiečiai būtų priversti – galbūt priversti sudaryti taiką“, – sakė jis.

B. Johnsonas teigė, kad Rusijos prezidento veiksmų Ukrainoje pasekmės būtų pavojingos tarptautiniam saugumui ir sukeltų „ilgalaikę ekonominę katastrofą“.

11:26 | Johnsono pareiškimas: atsistatydintų, jei reikėtų nustoti remti Ukrainą

Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas pareiškė, kad atsistatydintų, jei reikėtų palikti Ukrainą, kai ją remti taptų pernelyg sudėtinga ar brangu, rašo „The Guardian“.

BBC žurnalistų paklaustas, ar mano, kad jo vadovavimas vyriausybei yra susijęs su morale, ir ar yra aplinkybių, dėl kurių jis atsistatydintų, jis nurodė, kad parama Ukrainai yra vienas iš tokių klausimų.

„Žinoma, manau, kad tai (susiję su morale – aut. past.). Jei man būtų pasakyta, kad turime atsisakyti Ukrainos, nes tai tampa per sunku, o paramos šiai tautai kaina yra per didelė infliacijos, ekonominės žalos požiūriu, sutikčiau, kad pralaimėjau labai svarbų argumentą, ir pasitraukčiau. Bet aš to nematau“, – kalbėjo jis.

10:46 | Maskva: ES kandidatės statusas Ukrainai – bandymas „sustabdyti Rusiją“

Rusijos užsienio reikalų ministerija penktadienį pasmerkė Briuselio sprendimą suteikti Ukrainai oficialios kandidatės įstoti į Europos Sąjungą statusą kaip žingsnį, kuriuo geopolitiškai siekiama „sustabdyti Rusiją“.

Šis sprendimas „patvirtina, kad NVS (Nepriklausomų Valstybių Sandraugos) erdvės geopolitinė monopolizacija aktyviai tęsiama siekiant sustabdyti Rusiją“, sakoma URM atstovės Marijos Zacharovos pranešime.

10:29 | Britų žvalgyba: pagrindiniai rusų karo Ukrainoje vadai buvo pašalinti

Nuo birželio pradžios Rusijos aukščiausioji vadovybė iš svarbiausių operatyvinio vadovavimo pozicijų kare prieš Ukrainą pašalino kelis generolus, rašo UNIAN.

Donbaso pajėgoms vadovauti buvo paskirtas generolas Sergejus Surovikinas.

Apie tai „Twitter“ pranešė Jungtinės Karalystės gynybos ministerija.

Didžiosios Britanijos žvalgybos duomenimis, tarp nušalintų generolų yra generolas pulkininkas Andrejus Serdiukovas, oro desanto pajėgų vadas. Taip pat nušalintas armijos generolas Aleksandras Dvornikovas, Pietų pajėgų grupės vadas, kurį laiką ėjęs ir vyriausiojo operatyvinio vado pareigas.

„Vadovavimas Pietų pajėgų grupei greičiausiai bus perduotas generolui pulkininkui Sergejui Surovikinui, nes ji ir toliau atlieka pagrindinį vaidmenį Rusijos puolime Donbase“, – teigia britų žvalgyba.

Pažymima, kad S. Surovikino karjera daugiau nei trisdešimt metų buvo paženklinta kaltinimais korupcija ir žiaurumu.

09:57 | Raketomis pažymėtas rytas

Šeštadienio rytą Rusijos pajėgos puolė kelis Ukrainos miestus. Šiuo metu žinoma apie atakas Žytomyro, Lvivo ir Černihivo regionuose. Dniepropetrovsko regionas apšaudomas artilerijos ugnimi. Pateikiame, kas žinoma apie atakas kiekvienam miestui:

Raketos Žytomyro srityje

Rusija iš Baltarusijos teritorijos į Žytomyro sritį paleido 24 raketas. Pasak Žytomyro mero Serhijaus Suchomlino, buvo apšaudyti kariniai objektai mieste ir aplink jį. Vienas karys žuvo, o kitas buvo sužeistas.

Skelbiama, kad rusų pilotai griebėsi gudrybių: smogė iš lėktuvų Baltarusijos ir Ukrainos pasienyje, jog Ukrainos pajėgos negalėtų smogti atgal.

Smūgis Černihivo regione

Šeštadienį apie 5 val. ryto Rusijos okupantai iš oro ir sausumos raketomis smogė Desnos kaimui Černigovo srityje. Iš Baltarusijos teritorijos okupantai iš viso paleido 20 raketų.

Žinoma, kad buvo sunaikinta infrastruktūra. Preliminariais duomenimis, aukų nėra.

Sprogimai Lvivo srityje

Rusijos kariai iš Juodosios jūros į karinį objektą Lvivo srities Javorivo rajone paleido šešias raketas, dvi buvo sėkmingai numuštos.

Per ataką nukentėjo keturi žmonės. Vienas patyrė vidutinio sunkumo sužalojimus, o trys – lengvus.

Apšaudymas Dniepropetrovsko srityje

Rusijos pajėgos artilerija vėl apšaudė Krivoj Rogo regioną. Buvo apšaudytas privatus sklypas, sužeista 60 metų moteris.

09:33 | Rusija smogė Lvivo sričiai

Šeštadienio rytą Rusija smogė Lvivo srityje esančiam kariniam objektui Javorive, rašo „Kanal 24“. Skelbiama, kad rusai iš viso paleido šešias raketas, dvi iš jų buvo numuštos.

Anot Lvivo srities karinės administracijos vadovo Maksimo Kozytskyi, raketos buvo paleistos iš Juodosios jūros.

„Šiandien apie 4 valandą ryto iš Juodosios jūros teritorijos buvo paleistas raketos smūgis į Lvivo srities teritoriją. Buvo paleistos šešios raketos, keturi pataikymai, dvi raketos numuštos. Objektas yra karinis, Javorivo bandymų poligono teritorijoje“, – cituojamas jis.

Dėl atakos keturi žmonės sužeisti, paguldyti į ligoninę.

09:01 | Į Desnos kaimą Rusija paleido 20 raketų

Desnos kaimą Černihivo srityje Rusija apšaudė 20 raketų, rašo UNIAN. Raketos buvo paleistos apie penktą valandą ryto.

Pranešama, kad ataka įvykdyta iš Baltarusijos teritorijos. Žinoma, kad infrastruktūra buvo sunaikinta, preliminariais duomenimis, aukų nėra, tačiau detalės dar bus patikslintos.

Kiek anksčiau pranešta, kad Rusija iš Baltarusijos teritorijos apšaudė ir Žytomyro teritoriją.

08:50 | Rusija bandė blokuoti Lysyčanską

Rusijos pajėgos bandė blokuoti Lysyčanską, skelbia Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

„Sjevjerodonecko kryptimi okupantai iš artilerijos apšaudė Lysyčansko, Spornoe ir Volčeyarovkos rajonus. Jie surengė oro antskrydį netoli Lysyčansko ir bandė blokuoti miestą iš pietų. Siekdamas išstumti mūsų dalinius, priešas pradėjo puolimą Metelkino, Sirotino ir Voronovo vietovėse“, – UNIAN cituoja generalinio štabo pranešimą.

Amerikos karo tyrimų instituto ekspertų vertinimu, Ukrainos kariai toliau ginsis aplink Lysyčanską ir toliau slopins Rusijos kariuomenę. Analitikų vertinimu, Rusija turėtų susidurti su problemomis bandant apsupti miestą.

08:31 | Į Žytomyro apylikes paleistos 24 raketos

Rusija paleido 24 raketas į Žytomyro apylinkes, sako miesto meras Serhijus Suchomlinas, rašo UNIAN.

„Šį rytą visi pabudome nuo garsių sprogimų. Į Žytomyro miestą niekas nenukrito, aplink miestą buvo apšaudomi kariniai objektai, iš Baltarusijos teritorijos buvo paleistos raketos.

Iš viso į karinius dalinius ir objektus Žytomyro apylinkėse buvo paleistos 24 raketos. Negaliu komentuoti, ar buvo aukų“, – teigė meras.

07:59 | Rusai iš Baltarusijos teritorijos apšaudė Ukrainą

Atakų iš Baltarusijos teritorijos grėsmė išlieka, praneša Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas, rašo UNIAN. Pranešama, kad šeštadienį Rusija iš Baltarusijos teritorijos Ukrainai sudavė smūgį raketomis.

„Rusijos okupantai toliau vykdo raketų smūgius prieš karinius ir svarbius civilinės infrastruktūros objektus Ukrainos teritorijoje. Voluinės ir Polesės kryptimis Baltarusijos Respublikos ginkluotųjų pajėgų veiklos situacija iš esmės nepasikeitė. Išlieka grėsmė, kad iš šios šalies teritorijos gali būti panaudotas raketinis ginklas“ , – rašoma pranešime.

Seversko kryptimi, dengdama Rusijos ir Ukrainos sienos ruožą Briansko ir Kursko srityse, Baltarusija laiko iki trijų batalionų 1-osios tankų armijos ir 20-osios jungtinės armijos taktinių grupių, taip pat oro desanto kariuomenės dalinių.

Priešas iš artilerijos apšaudė gynybos pajėgų pozicijas netoli Buchki gyvenviečių Černihivo srityje ir Bojaro-Liežačio gyvenvietės Sumų srityje. Okupantai toliau stiprina gynybines pozicijas Briansko srities pasienio rajonuose.

Pažymėtina, kad birželio 25 d. Rusijos aviacija iš Baltarusijos teritorijos sudavė raketinį smūgį Ukrainai. Sprogimai buvo girdimi Kyjivo, Černihivo ir Žytomyro regionuose.

„Tikėtina, kad bombonešiai kilo iš Rusijos teritorijos, todėl neturėjome informacijos apie pakilimus iš Baltarusijos (Baranovičių, Luninecų, Lydos, Mačiuliškių). Anksčiau schema buvo tokia: lėktuvai pakyla iš Rusijos aerodromų, įskrenda į Baltarusijos oro erdvę, skrenda netoli sienos su Ukraina, paleidžia raketas, kai lėktuvas yra virš Baltarusijos (kad nebūtų numuštas), apsisuka. Ir atgal į Rusijos Federaciją“, – cituojamas pranešimas.

Baltarusijos režimo lyderis Aleksandras Lukašenka yra ištikimas Rusijos prezidento Vladimiro Putino bendražygis. Baltarusijos teritorija jau ne kartą buvo naudota agresijai prieš Ukrainą.

07:34 | Apšaudytas Desnos kaimas

Praėjusią naktį Černihivo srities Desnos kaimą apšaudė rusų raketos. Apie tai savo „Telegram“ kanale pranešė Černihivo srities vadovas Viačeslavas Čausas.

„Desnos kaimas buvo dar kartą apšaudytas raketomis. Išsamesnė informacija vėliau“, – rašė jis.

V. Čausas taip pat paragino gyventojus neskelbti atakos nuotraukų ir vaizdo įrašų.

Desnos kaimas anksčiau buvo apšaudytas dar gegužės 17-ąją. Tuomet Rusija į kaimą paleido keturias raketas, dvi smogė pastatams.

06:59 | Analitikai: rusai bandys apsupti Lysyčanską, bet turės problemų

Ukrainos pajėgos išlaikys gynybą aplink Lysyčanską ir toliau persekios rusų okupantus, o jiems kils problemų bandant apsupti miestą, remdamasi Amerikos karo tyrimų instituto (ISW) pranešimu rašo UNIAN.

„Ukrainos kariuomenė užims aukštumas ties Lysyčansku, o tai gali leisti jiems kurį laiką atremti rusų atakas, jei rusams nepavyks jų apsupti ar izoliuoti“, – cituojamas ISW.

Ekspertai priduria, kad rusams Sjevjerodonecke reikės sukurti upių perėjas iš rytų, o tai pareikalaus papildomo laiko ir pastangų.

Norėdami visiškai izoliuoti Lysyčanską, rusų okupantai turės nukirsti ukrainiečių logistikos kelius iš Bachmuto ir Seversko.

„Tikėtina, kad Rusijos kariai susidurs su problemomis užbaigdami didelę apsuptį aplink miestą dėl gegužės pradžioje nepavykusio bandymo kirsti upę ties Belogorovka į šiaurės vakarus nuo Lysyčansko. Tikėtina, kad Ukrainos kariai vykdys apgalvotą pasitraukimą iš Lysyčansko, jei Rusijos kariai kels grėsmę Ukrainos tvirtovėms šiame rajone“, – teigia ekspertai.

Analitikai prognozuoja, kad Rusijos pajėgos ateityje greičiausiai mieliau rinksis užbaigti Lysyčansko operatyvinę apsuptį iš Lymano pusės, o ne sausumos puolimą Slavjanske.

„Rusijos pajėgos toliau bombarduoja Siverską, tikriausiai siekdamos atkirsti Ukrainos logistikos kelius į Lysyčanską“, – sakoma pranešime.

06:31 | Rusų nuostoliai

Ukrainos skaičiavimais, nuo karo pradžios Rusijos pajėgos iš viso neteko 34 530 karių.

Kiti rusų nuostoliai: 1507 tankai, 3637 šarvuočiai, 216 lėktuvai, 183 sraigtasparniai, 622 bepiločiai, 99 oro gynybos mašinos, 759 artilerijos sistemos, 14 laivų ir kita technika.

06:13 | Ukrainos sėkmė Mykolajivo srityje

Ukrainos lėktuvai ir sraigtasparniai smogė rusams prie Snihyrevkos ir Oleksandrivkos pasienyje Mykolajivo srityje, rašo. Apie tai pirmiausia pranešė Privdeno operatyvinė vadovybė.

„Dėl to patvirtinti šios dienos priešo nuostoliai – 46 rusai, 152 mm kalibro „Hyacinth“ patranka, 2 tankai T-72 ir 7 kitos šarvuotos transporto priemonės“, – rašoma pranešime.

Taip pat priduriama, kad Mykolajivo srityje ukrainiečiai numušė rusų žvalgybinį droną „Orlan-10“. Vadovybė taip pat informuoja, kad dėl audros Juodojoje jūroje rusų pajėgos dalį laivų atitaukė į savo bazes, paliko du raketinius laivus ir vieną didelį desantinį laivą.

„Nepaisant to, raketų atakų grėsmė išlieka ir iš jūros, ir iš dangaus, ir iš sausumos. Audra dar nesusilpnėjo, todėl klaidžiojančios minos gali atsidurti bet kurioje jūros dalyje ir būti išstumtos į pakrantę“, – teigiama pranešime.

Be to, pranešama, kad birželio 24 d. vakare rusų strateginė aviacija iš okupuotos Chersono srities atakavo Krivoj Rogo rajoną.

„Priešlėktuvinės gynybos pajėgos numušė dvi raketas, viena pataikė į žemės ūkio paskirties teritoriją Novovoroncovkos pakraštyje. Buvo apgadinta žemės ūkio technika, kritinių nuostolių ar žmonių aukų nėra“, – sako Ukraina.

Okupantai taip pat surengė oro antskrydį sraigtasparniais Chersono srities Berislavsko rajone ir paleido šešias raketas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų