Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
8
Virš Lenkijos teritorijos, Baltarusijos pasienyje ratus suka trys NATO žvalgybiniai lėktuvai (nuotr. Gamintojo)

Su Lenkija besiribojančios Lvivo srities administracijos atstovas vietos žiniasklaidai patvirtino, kad ruošiamasi puolimui iš Baltarusijos teritorijos. Skelbiama, kad yra įrenginėjami inžineriniai ir gynybiniai tinklai, bendradarbiaujama su kaimynine Volynės sritimi, kuri yra pasienyje su Baltarusija. Tuo pat metu virš Lenkijos teritorijos, paleis sieną su Ukraina ir Baltarusija ratus suka NATO žvalgybiniai lėktuvai, rodo „Flighradar24“ duomenys.

8

Su Lenkija besiribojančios Lvivo srities administracijos atstovas vietos žiniasklaidai patvirtino, kad ruošiamasi puolimui iš Baltarusijos teritorijos. Skelbiama, kad yra įrenginėjami inžineriniai ir gynybiniai tinklai, bendradarbiaujama su kaimynine Volynės sritimi, kuri yra pasienyje su Baltarusija. Tuo pat metu virš Lenkijos teritorijos, paleis sieną su Ukraina ir Baltarusija ratus suka NATO žvalgybiniai lėktuvai, rodo „Flighradar24“ duomenys.

REKLAMA

Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:

23:45 | Švedija apie stojimą į NATO su Suomija: „Kuo greičiau, tuo geriau“

Švedijos ministrė pirmininkė Magdalena Andersson naujienų agentūrai Associated Press sakė, kad jos šalies ir Suomijos trišalis susitarimas, sudarytas su Turkija, suteiks aljansui „daugiau saugumo“.

„Narystės procesas turėtų būti baigtas kuo greičiau, tuo geriau ne tik Švedijai ir Suomijai, bet ir kitoms NATO šalims“, – sakė M. Andersson.

REKLAMA

„Tačiau yra 30 parlamentų, kurie turi tai patvirtinti, ir niekada negali žinoti“, – pridūrė M. Andersson.

23:33 | Vokietija ir Nyderlandai Ukrainai skirs šešias papildomas haubicas

Vokietija ir Nyderlandai Ukrainai pristatys šešias papildomas savaeiges šarvuotas haubicas, antradienį Ispanijos sostinėje Madride pranešė abiejų šalių gynybos ministrai.

23:21 | Zelenskis: JT turėtų turėtų pripažinti Rusiją teroristine valstybe

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sako, kad Jungtinės Tautos turėtų pripažinti Rusiją teroristine valstybe. 

REKLAMA
REKLAMA

Ukrainos vadovas tai išsakė JT Saugumo Tarybos posėdyje, kuriame kalbėta ir Ukrainos klausimais. 

V. Zelenskis pareiškė, kad išpuolis prieš Kremenčuką turi būti pripažintas teroristiniu išpuoliu, ir paragino Rusiją paskelbti teroristine valstybe. Jis taip pat pasiūlė suteikti JT juridines teises bausti teroristines šalis ir pašalinti Rusiją iš Saugumo Tarybos.

23:10 | Rugsėjo 11 rusai Donecke rengs pseudoreferendumą dėl aneskijos

Rusija rugsėjo 11 dieną paskelbė referendumą dėl Donecko aneksijos, praneša Ukrinform.

Apie tai telegrame pranešė Mariupolio mero patarėjas Petro Andriuščenka.

„Referendumas dėl Donecko srities prijungimo prie Rusijos numatomas 2022 m. rugsėjo 11 d. Okupacinės administracijos buvo įpareigotos parengti vietas ir „komisijas“, – rašė Andriuščenka.

22:14 | Lvivas ruošiasi puolimui iš Baltarusijos, NATO žvalgyba suka ratus netoli sienos

Lvivo administracijos atstovas Ondrijus Godikas paskelbė, kad regionas ruošiasi tikėtinam puolimui iš Baltarusijos teritorijos. 

REKLAMA
REKLAMA

Jo teigimu, pasiruošimo metu yra įrenginėjami inžineriniai ir gynybiniai tinklai, o taip pat derinamas bendradarbiavimas su Volynės sritimi, kuri yra pačiame pasienyje su Baltarusija. 

Lenkijos pasienyje su Ukraina ir Baltarusija pastebėti ratus sukantys trys NATO žvalgybiniai lėktuvai. Virš pačios Baltarusijos teritorijos publikacijos rengimo metu „Flighradar24“ neužfiksavo nė vieno civilių orlaivio.

Tuo pačiu metu įvairiose žiniasklaidos priemonėse Ukrainoje ir Rusijoje pasirodė informacija apie tai, kad Gomelio srityje Baltarusijoje tariamai įvesta karinė padėtis ir komendanto valanda, o kariams išduodami ginklai, rašoma „Ukraina Online“.

Oficialiai ši informacija nėra patvirtinta. Taip pat šios informacijos negali patvirtinti „Belaruski Gajun“ kanalas, kuris viešina visas patvirtintas naujienas apie Baltarusijos ar Rusijos kariuomenės Baltarusijoje judėjimą. 

Po praėjusią savaitę Rusijos aviacijos įvykdytų antskrydžių iš Baltarusijos teritorijos Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis perspėjo baltarusius neįsitraukinėti į karą prieš Ukrainą. 

REKLAMA
REKLAMA

22:05 | Suomijos prezidento Sauli Niinisto teigimu, buvo pasiektas susitarimas su Turkija. Kitą savaitę

Madride vykstančio NATO šalių susitikimo metu vyko atskiras Suomijos, Švedijos ir Turkijos vadovų susitikimas. Po jo vykusioje spaudos konferencijoje Suomijos prezidentūra patvirtino, kad susitarimas buvo pasiektas ir buvo pasirašytas Supratimo memorandumas, kuris patvirtina, kad Turkija palaikys Suomijos ir Švedijos stojimą į NATO.

21:03 | Žadamas bendras Turkijos, Švedijos ir Suomijos derybų pareiškimas

Turkijos, Švedijos ir Suomijos vadovai rengia bendrą dokumentą apie Madride vykusių derybų dėl Helsinkio ir Stokholmo perspektyvų įstoti į NATO rezultatų bei Ankaros nuogąstavimų šiuo klausimu, – rašoma suomių laikraštyje Helsingin Sanomat.

20:28 | „Ten galėjo būti vaikų“: tęsiasi Kremenčuko prekybos centro griuvėsių paieškos

Ukrainos valdžios teigimu, raketos pataikymo metu pastato viduje galėjo būti 200-1000 žmonių. Daugelis suspėjo pasitraukti į slėptuves kuomet nuskambėjo pavojaus sirena. Tie, kurie liko parduotuvėje, atsidūrė mirtiname pavojuje. Iki šiol dingusiais be žinios yra laikomi mažiausiai 21 žmogus.

REKLAMA
REKLAMA

Raketos smogė viduryje dienos, apie 16 val., miestui, kuriame nevyksta aktyvūs karo veiksmai. Gaisrui prekybos centre užgesinti prireikė milžiniškų pajėgų, o žuvusiųjų kūnai atpažįstami tik naudojantis DNR atpažinimo technologija. 

„Kas mus labiausiai neramina, yra 21 dingęs žmogus, apie kuriuos pranešė savo mylimųjų ieškantys artimieji“, – „The Guardian“ cituojamas vietos prokuratūros atstovas Mykola Lukašas. 

„Mes ištraukėme kelis kūnus, tačiau po nuolaužomis tikrai yra gerokai daugiau, – pareiškė gelbėjimo darbuose dalyvavęs gaisrininkas Oleksijus. – Dažniausiai čia lankydavosi labai daug žmonių“. 

„Aš išėjau iš pastato likus porai minučių iki sprogimo, – cituojama vienos iš prekybos centre buvusių sporto prekių parduotuvės darbuotoja Jevhenija. Jos teigimu, karo pradžioje parduotuvės nutraukdavo savo veiklą oro pavojaus signalo metu, tačiau ilgainiui žmonės priprato ir pradėjo ignoruoti perspėjimus. 

„The Guardian“ skelbiama, kad prekybos centro vadovybė birželio 23-ąją išsiuntinėjo darbuotojams žinutes, kad nuo šiol bus dirbama be pertraukų, nekreipiant dėmesio į oro pavojaus signalus. 

REKLAMA
REKLAMA

Juvelyrinėje parduotuvėje dirbusi Oleksandra britų portalui pasakojo, kad tą dieną jai buvo laisvadienis. „Aš čia dar vakar ryte gėriau kavą. Yra dingusiųjų, kuriuos aš pati pažįstu. Prekybos centre buvo didžiulė žaislų parduotuvėje. Ten galėjo būti vaikų“, – aiškino ji. 

19:01 | Johnsonas perspėjo: Putinas bandys įtraukti į konfliktą ir NATO

Didžiosios Britanijos premjeras Borisas Johnsonas pareiškė, kad „Didžiojo septyneto“ (G7) šalių lyderiai susitikimo metu susitarė suteikti Ukrainai reikiamos strateginės ištvermės, kad ši galėtų pabandyti pakeisti situaciją kare su Rusija ir perspėjo dėl Kremliaus veiksmų.

Jis taip pat išreiškė viltį, jog „nebus prieita iki Didžiosios Britanijos ir Rusijos karo“. „Sky News“ paklaustas, ar Didžioji Britanija ruošiasi karui su Rusija, B. Johnsonas atsakė: „Aš nemanau, kad iki to prieisime“. Britų premjero teigimu, G7 lyderiai „labai įtemptai dirbo tam, kad apribotų konfliktą.

Tačiau jis taip pat perspėjo, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas bandys šį konfliktą išplėsti. 

REKLAMA
REKLAMA

„Putinas ir Kremlius bandys išplėsti konfliktą ir sakys, tai čia kažkas tarp NATO ir Rusijos. Tai visiškai ne taip. Kalbama apie įsiveržimą į nepriklausomą, suverenią valstybę. Kalbama apie Vakarus ir visus Ukrainos draugus, kurie suteikia jiems (Ukrainai) palaikymą, būtiną jų gynybai“, – pažymėjo politikas. 

18:39 | Sprogimas Berdianske: uoste kyla dūmai

Pranešama apie sprogimą Rusijos okupuotame Berdiansko uoste. Kol kas nėra žinoma, dėl kokių priežasčių kilo sprogimas, Ukrainos kariuomenė taip pat dar nepateikė savo turimos informacijos.

18:23 | Rusijos smūgiai Dniprui: atakavo dyzelinio kuro sistemas aptarnaujančią įmonę „Avtodizel“ 

„Jokių karių, jokios ginkluotės, jokios technikos. Nieko!“ – UNIAN cituojamas miesto meras Borisas Filatovas, komentuodamas šios dienos apšaudymą.

17:46 | Pranešama apie sprogimus Dnipre

NEXTA praneša apie sprogimus Dnipre. Kol kas daugiau informacijos apie sprogimus nepateikiama tik teigiama, kad informaciją patvirtino Dniepro meras Borisas Filatovas. 

REKLAMA
REKLAMA

17:36 | NATO: Energija naudojama kaip prievartos ginklas

Rusija naudoja energiją kaip „prievartos ginklą“, žurnalistams sakė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

J. Stoltenbergas sako, kad iki invazijos į Ukrainą ne visiems buvo akivaizdu, kad didelė Europos sąjungininkų priklausomybė nuo dujų ir naftos importo iš Rusijos padarys tas šalis pažeidžiamas. Jis priduria, kad sąjungininkai taip pat turėtų žinoti apie didelę priklausomybę nuo Kinijos išteklių savo infrastruktūros projektams.

17:26 | NATO „nusivylus“ Kinijos pozicija dėl Rusijos invazijos

Per NATO viršūnių susitikimą Madride NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas sakė, kad nemato Kinijos kaip priešininko, tačiau yra susirūpinęs dėl vis glaudesnių Pekino ryšių su Maskva, cituodami Reuters praneša „The Guardian“.

J. Stoltenbergas pažymėjo, kad netrukus Kinija taps didžiausia pasaulio ekonomika, o NATO turi bendradarbiauti su Pekinu tokiais klausimais kaip klimato kaita.

REKLAMA
REKLAMA

17:09 | Kyjivas: per apsikeitimą belaisviais paleista 17 ukrainiečių

Per naujausią Maskvos ir Kyjivo apsikeitimą belaisviais buvo paleista 17 ukrainiečių, daugiausia karių, antradienį paskelbė Ukrainos žvalgyba.

Gynybos ministerijos pagrindinė žvalgybos valdyba nurodė, kad buvo paleisti du karininkai, 14 karių ir vienas civilis. Penki iš šių žmonių yra sužeisti, jiems skubiai reikalingas gydymas, per susirašinėjimo platformą „Telegram“ paskelbė valdyba.

Ukraina per šį apsikeitimą paleido 15 rusų belaisvių, sakoma pranešime.

16:56 | Macronas: Rusija negali ir neturi laimėti

„Rusija negali ir neturi laimėti. Mūsų palaikymas Ukrainai ir sankcijos Rusijai tęsis tiek, kiek reikės, ir su tokiu intensyvumu, kokio reikės artimiausiomis savaitėmis ir mėnesiais. Aš manau, kad galima sveikinti už drąsą Ukrainos prezidentą, ukrainiečių ir jų kariuomenę. Kalbant apie metų pabaigą, tai praėjo 4 karo mėnesiai, pabaiga dar toli. Tačiau niekas nesutiks su tuo, kad karas baigsis artimiausiomis savaitėmis ar mėnesiais. Aš labai tikiuosi, kad tai įvyks iki metų pabaigos. Su tuo pačiu įsitikinimu, kad Rusija negali ir neturi laimėti“, – pareiškė E. Macronas. 

REKLAMA
REKLAMA

Jis taip pat pažymėjo, kad vienintelis Rusijos agresijos tikslas – pasigviešti Ukrainos teritorijos. 

„Mes išlaikysime sankcijas, tęsime Ukrainos ir jos žmonių palaikymą, kad pasiektume visišką Ukrainos pergalę ir derybų tuo metu bei tomis sąlygomis, kurias sau išsirinks ukrainiečiai“, – pareiškė jis. 

15:39 | Danilovo atsakas Medvedevui: Krymas susigrąžintas bus išsyk, be jokių pabandymų

Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Oleksijus Danilovas pateikė atsaką Rusijos saugumo tarybos pirmininko pavaduotojui Dmitrijui Medvedevui dėl Krymo: susigrąžinimas bus įvykdytas be jokių bandymų, išsyk.

O. Danilovas savo „Facebook“ paskyroje atsakė ankstesniam įtakingo Rusijos politiko grasinimui, kuriame D. Medvedevas pareiškė, kad bet kurios šalies bandymas pasiimti Krymą – karo paskelbimas, o jeigu tai darytų šalis, pretenduojanti į NATO, – tai Trečiasis pasaulinis karas ir katastrofa“.  

„Noriu nuraminti poną Medvedevą: „Krym vaš“ (rus. Krymas jūsų) gali būti tik ligotoje antisemitinėje, ukrainofobinėje kai kurių Kremliaus veikėjų vaizduotėje, ir jokių bandymų nebus. Laikinai okupuotos Krymo teritorijos grąžinimas bus vykdomas be bandymų, išsyk. Be jokios pagarbos, Oleksijus Danilovas“, – savo paskyroje rašė Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius.

REKLAMA
REKLAMA

Primename, kad Rusija Krymo pusiasalį okupavo dar 2014-aisiais, o šių metų vasario 24-ąją pradėjo plataus masto karo veiksmus Ukrainos teritorijoje. 

14:46 | Ukrainos generolas neatmeta antro fronto: Rusija siekia įtraukti Baltarusiją į karo veiksmus

Ukrainos kariuomenės generolas Sergejus Krivonosas tikina, kad Rusija neatsisako planų pulti iš Baltarusijos teritorijos arba įtraukti pačią Baltarusiją į karą Ukrainoje. 

Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos pirmininko pavaduotojo teigimu, agresorė šiuo metu „aktyviai dirba su Lukašenkos režimu“, o taip pat imasi intensyvios Baltarusijos kariuomenės nuotaikų kontrolės. Generolo manymu, Lukašenkos kariuomenė gali imtis savarankiško puolimo dviem kryptimis. 

„Aš manau, kad Volynės ir Rivnės kryptimis jie gali tai atlikti savarankiškai, atsižvelgiant į tuos dalinius ir padalinius, kuriuos turi. Tačiau problema jiems kyla ta, kad gana didelis skaičius Baltarusijos kariuomenės pajėgų nelabai pageidauja dalyvauti šioje agresijoje“, – „RBK Ukraina“ cituojamas jis. 

REKLAMA
REKLAMA

S. Krivonosovo teigimu, įsakius baltarusiams pulti Ukrainą daugelis jų tiesiog pasidavinės į nelaisvę.

14:26 | Nulaužtas Putino „žmogaus teisių“ tinklapis: nuo šiol išreiškia Ukrainos palaikymą

Programišiai ne tik sutrikdė Rusijos prezidento žmogaus teisių tarybos tinklapio veiklą, tačiau ir sugebėjo į jį įsilaužti bei patalpinti Ukrainą palaikančią žinutę.

Straipsnio rašymo metu suvedus adresą www.president-sovet.ru galima buvo išvysti Ukrainos sveikinimą Konstitucijos dienos proga. Žinutėje akcentuojama, kad Rusijos žmonės palaiko ukrainiečius ir smerkia savo valdžios veiksmus bei pasisako už Ukrainos teritorinį vientisumą.

Tai, kad tinklapis buvo „nulaužtas“ po įvykdytos DDoS atakos, „RIA Novosti“ patvirtino ir pačios tarybos atstovai.

14:01 | Zelenskis: Rusija turi būti pripažinta „terorizmą remiančia valstybe“

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienį pareiškė, kad Rusija turėtų būti pripažinta „terorizmą remiančia valstybe“ po raketų smūgio žmonių pilnam prekybos centrui Kremenčuko mieste, nusinešusiam mažiausiai 18 žmonių gyvybių.

„Tik visiškai pamišę teroristai, kuriems ne vieta pasaulyje, gali smogti raketomis civiliams objektams... Rusija privalo būti pripažinta terorizmą remiančia valstybe“, – per platformą „Telegram“ parašė V. Zelenskis.

13:25 | Ukraina: Putinas davė įsaką atakuoti civilių objektus

Ukrainos vidaus reikalų ministras Denisas Monastyrskis spaudos konferencijos metu pažymėjo, kad tokie išpuoliai patvirtina Kremliaus tikslą sąmoningai naikinti ukrainiečius. 

D. Monastyrskis pažymėjo, kad netoliese prekybos centro „Amstor“ nėra karinių objektų, kaip skelbė Rusija.

„Tuo metu prekybos centre buvo daug žmonių. Ten buvo iki 1 tūkst. žmonių. Paskelbus oro pavojų dalis išėjo… Aukų galėjo būti daugiau“, – pareiškė jis. 

Ukrainos vidaus reikalų ministro teigimu, raketos smūgis į prekybos centrą, kurio metu žuvo mažiausiai 18 taikių gyventojų ir dar beveik 60 buvo sužeista, – nėra atsitiktinumas. 

„Tai patvirtina, kad Putinas įsakė šaudyti į civilių objektus. Be aiškinimosi, kas ten iš tiesų yra. Pasirenkamas laikas, kada žmonės arba miega, jeigu kalbame apie gyvenamuosius rajonus, arba jei kalbėtume apie tokius objektus, kaip prekybos centras, tai pasirenkamas laikas, kada ten yra daug žmonių“, – UNIAN cituojamas jis. 

Ministras taip pat pažymėjo, kad vos per 2 dienas rusai paleido apie 100 sparnuotųjų raketų, kurios žudo taikius ukrainiečius.

13:06 | G-7 pasmerkė Rusijos „neteisėtą“ karą Ukrainoje

Didžiojo septyneto (G-7) lyderiai, per savo susitikimą Vokietijoje aptarę reikalus su kylančių ekonomikų lyderiais, antradienį pasmerkė Rusijos „neteisėtą ir nepateisinamą“ invaziją į Ukrainą.

„Prie mūsų, Didžiojo septyneto lyderių... prisidėjo Argentinos, Indijos, Indonezijos, Senegalo ir Pietų Afrikos, taip pat Ukrainos lyderiai“, – sakoma susitikimo baigiamojo pareiškimo galutiniame juodraštyje.

„Dar kartą pabrėžiame savo pasmerkimą Rusijos neteisėtam ir nepateisinamam agresyviam karui prieš Ukrainą“, – pridūrė jie.

13:00 | Rusijos pajėgos pagrobė Chersono merą Kolichajevą

Rusijos karinės pajėgos pagrobė laikinai rusų okupuoto Ukrainos Chersono miesto merą Ihorį Kolichajevą, feisbuke pranešė jo patarėja Galina Lijaševskaja.

Ji daugiau detalių neatskleidė. Chersono miesto taryba pridūrė, kad šiuo metu nieko nežinoma apie mero buvimo vietą, skelbia UNIAN.

Balandžio mėnesį I. Kolichajevas paskelbė, kad lieka mieste, bet kartu atsisako bendradarbiauti su Rusijos kariuomenės sukurta okupacine „administracija“.

Priminsime, kad anksčiau buvo pranešta, kad Chersono srityje padaugėjo Rusijos užpuolikų vykdomų vyrų grobimų.

„Padaugėjo vyrų okupantų pagrobimo atvejų. Regiono centre, areštuotose bankų įstaigose, nauji laikinieji savininkai steigia Rusijos bankų skyrius, kuriuose planuoja išduoti atlyginimo korteles visiems, kurie yra priversti dirbti okupuotose įmonėse“, – skelbė operatyvinė vadovybė „Pietūs“.

12:51 | Rusija uždraudė atvykti dar 25 amerikiečiams, įskaitant prezidento J. Bideno žmoną, dukrą

JAV prezidento Joe Bideno žmona ir dukra kartu su dar 23 asmenimis buvo įtraukti į amerikiečių, kuriems draudžiama atvykti į Rusiją, sąrašą, antradienį pranešė Užsienio reikalų ministerija Maskvoje.

„Atsakant į nuolat plečiamas JAV sankcijas Rusijos politikos ir visuomenės veikėjams, 25 Amerikos piliečiai buvo įtraukti į „stop sąrašą“, – sakoma URM pranešime, pridėtame prie minėto asmenų sąrašo.

12:17 | Rusija teigia Kremenčuke smogusi ginklų sandėliui, o ne prekybos centrui

Rusijos kariuomenė antradienį pareiškė, kad ankstesnę dieną smogė viename vidurio Ukrainos mieste veikusiam ginklų sandėliui ir kad būtent antriniai sprogimai, o ne jos paleista raketa, nuniokojo šalimais esantį „uždarytą“ prekybos centrą.

Rusijos raketa smogė „ginklų ir šaudmenų iš JAV ir Europos šalių sandėliui šalia Kremenčuko automobilių gamyklos“, teigiama kariuomenės pareiškime.

„Vakarietiškų ginklų šaudmenų sprogimai sukėlė gaisrą šalimais esančiame prekybos centre, kuri tuo metu buvo uždarytas“.

Tuo metu Ukraina sako, kad Rusijos raketa tiesiogiai smogė žmonių pilnam prekybos centrui „Amstor“ ir kad per šią ataką žuvo mažiausiai 18 žmonių, dar beveik 60 buvo sužeisti, įskaitant 25 hospitalizuotus. Be to, 36 asmenys laikomi dingusiais.

11:45 | Tragiškos rusų atakos pasekmės: žuvo 6-metė mergaitė, 3 mėnesių kūdikis – komoje

Naktį iš pirmadienio į antradienį Rusijos karinės pajėgos smarkiai apšaudė Mykolajivo sritį. Tarp žuvusiųjų – ir šešerių metų mergaitė.

Kaip praneša Mykolajivo srities administracijos vadovas Vitalijus Kimas, apšaudžius srities miestą Očakovą, trys žmonės žuvo, šeši buvo sužeisti. Tarp žuvusiųjų buvo šešerių metų mergaitė, o dėl apšaudymo nukentėjęs trijų mėnesių kūdikis atsidūrė komoje, skelbia UNIAN.

Anot V. Kimo, rusai į Mykolajivą paleido apie 11 raketų, dalį jų numušė Ukrainos oro gynyba. 

„Šiandien, birželio 28 d., nuo 04:00, buvo apšaudytas Očakovo bendruomenės Očakovo miestas. Jie pataikė į miesto turgaus teritoriją, Kultūros rūmų pastatą, taip pat du gyvenamuosius pastatus. Trys žmonės žuvo, vienas iš jų vaikas, dar šeši sužeisti.

Tarp sužeistųjų yra ir vaikų. Dėl smūgio kai kuriose vietose nėra vandens, dujų, elektros tiekimo, interneto“, – vaizdo įraše „Telegram“ skelbė V. Kimas.

10:55 | Buvusi Ukrainos žmogaus teisių gynėja prigauta melavusi dėl prievartaujamų kūdikių

Skandalai, siejami su dabar jau buvusia Ukrainos žmogaus teisų ombudsmene Liudmila Denisovą tęsiasi. Prieš mėnesį atleista iš pareigų valdininkė sulaukė ir prokurorų kirčio – patikrinimas parodė, kad faktiškai visi jos skleisti prievartos prieš ukrainiečių vaikus faktai buvo melagingi. 

Ukrainos prokuratūrai atlikus tyrimą paaiškėjo, kad daugelis Aukščiausiosios Rados paskirtos buvusios šalies žmogaus teisių gynėjos L. Denisovos teiginių apie tariamai rusų karių prievartautus vaikus nepasitvirtino ir tik pakenkė šalies teisėsaugai.

„Teisėsaugininkai bandė ieškoti savarankiškai. Tikrino visus medikų ar policijos įrašus, duomenis apie žuvusiuosius, bandydami surasti tuos atvejus, kuriuos aprašydavo Denisova <...> Ieškojo dvimečių dvynių iš Chersono, kurie, ombudsmenės teigimu, mirė išprievartauti. Tačiau visas šis darbas buvo bevertis“, – rašoma „Ukrainska pravda“.

Gegužės 31-ąją vykusio jos nušalinimo nuo pareigų balsavimo metu parlamentaras Pavelas Frolovas pažymėjo, kad Rados atstovė žmogaus teisių klausimais faktiškai nevykdė savo pareigų, kurias už ją turėjo „faktiškai priverstinai“ atlikti laikinai okupuotų teritorijų reintegracijos ministrė Irina Vereščiuk. 

P. Frolovo teigimu, L. Denisova labiau buvo labiau susikoncentravusi darbui su „seksualinių nusikaltimų ir išprievartautų vaikų okupuotose teritorijose, neturint įrodymų, detalių viešinimu“. Tuo ombudsmenė tik pakenkė Ukrainai ir nukreipė pasaulio žiniasklaidos dėmesį nuo realių šalies problemų, įsitikinęs P. Frolovas.

10:12 | Rusijos pajėgų nuostoliai

Ukrainos ginkluotosios pajėgos skelbia nuo karo pradžios nukovusios bent 35 250 Rusijos karių.

Taip pat Ukrainos kariai sunaikino 217 lėktuvų, 185 sraigtasparnius, 1567 tankus, 3704 šarvuočius, 778 artilerijos pabūklus, 243 raketų sistemas, 14 laivų, 2589 mašinas, 636 bepiločius orlaivius, 102 priešraketinės gynybos sistemas, 4 mažo nuotolio balistinių raketų sistemas, 61 specialiosios įrangos vienetą bei 139 sparnuotąsias raketas.

09:35 | Europos Komisija ragina ES šalis ruoštis tolesniems dujų tiekimo iš Rusijos sutrikimams

Europos Sąjungos valstybės narės, ruošdamosi artėjančiai žiemai, turėtų atsižvelgti į galimus tolesnius gamtinių dujų tiekimo iš Rusijos sutrikimus, pirmadienį pareiškė už energetiką atsakinga Europos Komisijos narė Kadri Simson.

„Gazprom“ jau paskelbė, kad liepos 11–21 dienomis sustabdys dujotiekį „Nord Stream“ techniniam aptarnavimui. Be to, negalima atmesti ir kitų nepagrįstų Rusijos sprendimų nutraukti tiekimą šalims ar bendrovėms“, – kalbėjo eurokomisarė per spaudos konferenciją Briuselyje.

K. Simson žodžiais, „tolesni trikdžiai šiuo metu atrodo tikėtini“, todėl ES narės turėtų būti pasirengusios tokiems galimiems sunkumams.

„Mums būtinos papildomos saugumo garantijos, kad artėjančią žiemą nenukentėtume net ir tuo atveju, jei Rusija visiškai nutrauktų [dujų] tiekimą“, – pabrėžė K. Simson.

Pasak jos, kad EK ragina Bendrijos nares sumažinti dujų vartojimą kiek tik įmanoma, bei pereiti prie kitų energijos šaltinių – tai taikytina pramonės įmonėms, elektros ir šilumos energijos gamybai.

K. Simson taip pat pranešė, kad EK planuoja ateinantį mėnesį paskelbti planą, kaip ES galėtų sumažinti dujų poreikį,  apžvelgdama įvairias galimybes artėjančios žiemos perspektyvoje.

09:12 | Per vieną savaitgalį panaudojo visą raketų arsenalą

„Forbes“ praneša, kad savaitgalį, birželio 25–26 dienomis, Rusijos pajėgos į Ukrainą paleido nuo 60 iki 80 tolimojo nuotolio raketų, kurių bendra kaina siekė 150–220 mln. JAV dolerių (141–208 mln. eurų).

Leidinio teigimu, rusų pajėgos didžiąją dalį raketų paleido Žytomyro srityje (apie 30), dar 20 raketų Černihivo srityje. Smūgių sulaukė ir Kyjivo, Chmelnickio, Lvivo ir Dnipro sritys. Taip pat buvo užpultas Mykolajivo, Charkivo ir Kyjivo miestai.

„Forbes“ duomenimis, Rusija panaudojo visą turimą raketų arsenalą – „Tochka-U“, „X-22“, „Onyx“, „Iskander“, „Caliber ir X-101“ raketas.

08:43 | Didysis septynetas Rusijos smūgį Ukrainos prekybos centrui smerkia kaip „karo nusikaltimą“

Didžiojo septyneto (G-7) lyderiai pasmerkė kaip „karo nusikaltimą“ Rusijos pirmadienį surengtą mažiausiai 18 žmonių gyvybių pareikalavusį raketos smūgį vidurio Ukrainoje, kurio taikiniu tapo gausiai lankomas parduotuvių centras.

Vokietijoje susitikę lyderiai pažadėjo, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir kiti su šiuo incidentu Kremenčuko mieste susiję asmenys bus patraukti atsakomybėn.

„Beatodairiškos atakos prieš nekaltus civilius yra karo nusikaltimas“, – sakoma pranešime, kuriuo taip pat smerkiama ši „pasibjaurėtina ataka“.

08:22 | JT Saugumo Taryba rengia posėdį dėl Rusijos raketų smūgių

Ukraina paragino surengti skubų Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdį dėl Rusijos smūgių civiliniams taikiniams, pranešė organizacija.

Posėdis numatytas antradienį 19 val. Grinvičo (22 val. Lietuvos) laiku.

Susitikime daugiausiai dėmesio bus skirta pirmadienį surengtam raketų smūgiui prekybos centrui vidurio Ukrainos Kremenčuko mieste, sakė Albanijos, kuri rotacine tvarka pirmininkauja Saugumo Tarybai, misijos atstovas.  

Susitikime taip pat bus aptartas sekmadienį surengtas Kyjivo bombardavimas, per kurį smogta gyvenamajam kompleksui, nurodė jis.

08:00 | Sparčiai auga Rusijos atakuoto Ukrainos prekybos centro aukų skaičius

Naujausiais duomenimis, žuvo mažiausiai 18 žmonių ir buvo sužeista dar 59, kai Rusijos karinės pajėgos pirmadienio popietę atakavo prekybos centrą Kremenčuko miestelyje, Poltavos srityje, centrinėje Ukrainoje.

Rusijos atakos prieš Kremenčuko prekybos centrą aukų skaičius išaugo iki 18, antradienio rytą paskelbė Poltavos srities administracijos vadovas Dmytro Luninas. 

Pasak jo, įvykio vietoje vis dar dirba gelbėtojai.

07:41 | Bidenas pasmerkė Rusijos raketų smūgį į prekybos centrą Kremenčuke

„Rusijos puolimas prieš civilius prekybos centre yra žiaurus. Mes solidarizuojamės su Ukrainos žmonėmis“, – pirmadienį socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė JAV prezidentas Joe Bidenas.

Per Rusijos smūgį prekybos centrui Kremenčuke žuvo mažiausiai 18 žmonių. Šią ataką jau pasmerkė JT ir pasaulio lyderiai. 

07:09 | Zelenskis: Rusija tapo didžiausia teroristine organizacija pasaulyje

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, reaguodamas į pirmadieninį Rusijos pajėgų išpuolį prekybos centre Kremenčuke, Poltavos srityje, pareiškė, kad Rusija tapo didžiausia teroristine organizacija pasaulyje.

„Rusijos valstybė tapo didžiausia teroristine organizacija pasaulyje. Tai faktas. Ir tai turi būti juridinis faktas. Ir visi pasaulyje turėtų žinoti, kad rusiškos naftos pirkimas ar gabenimas, ryšių su Rusijos bankais palaikymas, mokesčių ir muitų mokėjimas Rusijos valstybei yra pinigų davimas teroristams“, – kreipdamasis į tautiečius ir pasaulį pirmadienio naktį sakė V. Zelenskis.

06:41 | Scholzas pareiškė, kad nebeįmanoma grįžti prie ryšių, kurie su Rusija buvo iki karo

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas pirmadienį per Didžiojo septyneto (G-7) susitikimą sakė, kad Rusija, atakuodama Ukrainą, pažeidė „visas taisykles, visus susitarimus, kuriuos sudarėme tarpusavyje dėl šalių bendradarbiavimo“.

Jis sakė, kad G-7 lyderiai sutinka, kad tai paskatino ilgalaikius pokyčius, „kurie ženklins tarptautinius santykius labai, labai ilgai. Taigi akivaizdu, kad santykiuose su Rusija negali būti kelio atgal į laikus iki Rusijos puolimo prieš Ukrainą“.

06:14 | Medvedevas pagrasino Trečiuoju pasauliniu karu

Interviu Rusijos žiniasklaidai Rusijos Federacijos Saugumo Tarybos pirmininko pavaduotojas Dmitrijus Medvedevas tvirtino, kad Trečiąjį pasaulinį karą įžiebtų bet koks „kėsinimasis“ į okupuotą Krymą. Kartu jis tvirtino, kad Ukrainos įstojimas į NATO „yra pavojingesnis“ Rusijos Federacijai nei Suomijos ir Švedijos įsitraukimas į Aljansą.

„Ukraina NATO yra nepalyginamai pavojingesnė jėga mūsų šaliai. Ir taip yra dėl to, ką ne kartą yra sakęs prezidentas Vladimiras Putinas. Neišspręstų teritorinių ginčų buvimas, taip pat skirtingas supratimas apie regionų statusą. Mums Krymas yra Rusijos dalis. Ir taip bus amžinai. 

Bet koks bandymas įsiveržti į Krymą yra karo paskelbimas mūsų šaliai. O jei tai padarytų NATO narė, tuomet tai būtų konfliktas su visu Šiaurės Atlanto aljansu. Trečiasis pasaulinis karas. Visiška katastrofa“, – grasino D. Medvedevas.

Politiko teigimu, Suomijos ir Švedijos įstojimas į NATO Rusijos Federacijai „niekuo nauju negresia“. D. Medvedevas mano, kad šios šalys palaiko „pagarbius“ santykius su Rusija, todėl nesitiki su jomis teritorinių ginčų.

Svarbiausi pirmadienio įvykiai

► Rusija pirmadienį raketomis smogė sausakimšam parduotuvių centrui Ukrainos Kremenčuko mieste, žuvo ir buvo sužeista žmonių, pranešė ukrainiečių prezidentas Volodymyras Zelenskis. Žuvo mažiausiai 16 žmonių, sužeista mažiausiai 58.

► Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmadienį paprašė Didžiojo septyneto (G-7) šalių dar labiau spausti Rusiją dėl jos invazijos į Ukrainą ir nustatyti kainos „lubas“ Maskvos eksportuojamai naftai.

► Didžiojo septyneto (G-7) šalys ir toliau didins spaudimą Rusijai dėl jos invazijos į Ukrainą, pirmadienį pažadėjo grupės viršūnių susitikimo šeimininkas Vokietijos kancleris Olafas Scholzas.

► Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmadienį paragino pasaulio lyderius, susirinkusius į Didžiojo septyneto (G-7) viršūnių susitikimą Vokietijoje, dėti visas įmanomas pastangas, kad Rusijos karas prieš jo šalį pasibaigtų iki šių metų pabaigos, naujienų agentūrai AFP sakė vienas informuotas šaltinis.

► Jungtinės Valstijos pirmadienį paskelbė naujų Didžiojo septyneto (G-7) sankcijų Rusijos gynybos pramonei, turinčių susilpninti Kremliaus gebėjimą tęsti invaziją Ukrainoje.

► Rusija pirmą kartą per daugiau nei šimtmetį neįvykdė savo valstybės skolos užsienio valiuta įsipareigojimų – tai vis griežtėjančių Vakarų sankcijų dėl karo Ukrainoje kulminacija.

► JAV prezidentas Joe Bidenas ketina paskelbti apie pažangių raketų „žemė–oras“ sistemų, taip pat papildomų paramos artilerijai perdavimą Ukrainai, besistengiančiai atremti jau keturis mėnesius besitęsiančią Rusijos invaziją, naujienų agentūra AP pirmadienį citavo vieną informuotą šaltinį.

► Europos Sąjungos energetikos komisarė Kadri Simson pranešė, jog rusiškų gamtinių dujų tiekimas šiuo metu yra nutrauktas arba apribotas 12 iš 27 Bendrijos narių.

► Pasaulio lyderiai sekmadienį pasišaipė iš Rusijos prezidento Vladimiro Putino pastangų kurti „kieto bičo“ įvaizdį, kai per Didžiojo septyneto (G-7) aukščiausio lygio susitikimą susirinkę pietų juokavo, ar jiems derėtų nusirengti iki marškinių ar net likti be jų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų