Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Kalviuose, Kaišiadorių rajone teka įtartinai drumzlinas upelis. Vamzdis nuvestas iš nuotekų šulinio. Ir tokių šulinių yra ne vienas.
„Pilnas šulinys nuotekų ir viskas geriasi į gruntą, bėga, bėga…“ – pasakojo Kalvių gyventojas Marius.
„Gyventojai neturi centralizuotų nuotekų tinklų ir visos nusodintos nuotekos išbėga į lauką. Tada, kai buvo priduoti namai, jie tuo metu atitiko reikalavimus“, – paaiškino seniūnas Audrius Slavinskas.
Kad problema opi – pripažįsta ir jis.
„Iš dalies taip – turiu, kur gyvent, bet neturiu, kur daryt“, – šmaikštavo A. Slavinskas.
O daryti juk reikia... Gyventojai sako, taip aštuonbučiuose ar keturbučiuose gyvena nuo sovietmečio, į šulinius suteka visas kanalizacijos turinys iš butų – fekalijos, vanduo po maudynių, skalbimo ar maisto gaminimo.
„Tarybiniais laikais, kai pastatė ir pastatė, ir viskas buvo gerai. Kai ta frakcija būna sunki, ji nusėda, o viršuje lieka vanduo ir jis išbėga ir nubėga tolyn“, – pasakoja gyventojas Arvydas Želvys.
Esą kartais išvalo patys
Žmonės, sako, stengiasi kaip įmanydami susitvarkyti, dvokiančią nuosėdų masę kartas nuo karto išsiurbia.
„Už ištraukimą 200 eurų, atvažiuoja, ištraukia ir moki“, – teigė A. Želvys.
Tad, vietinių įsitikinimu, lauk į pievą čiurlena tik švarus vandenėlis.
„Yra nusodintuvai 3, pačiam gale bėga tik vandenukas, tas vandenukas į gruntą susigeria, tas vanduo neužterštas yra. – Bet jis kažkaip išvalomas? – Kol kas tokių reikalavimų nebuvo, nieks nieko ir nedarėm“, – tikino A. Želvys.
O gavę skundą ir mėginius paėmę aplinkosaugininkai skelbia nemalonią žinią, esą į gruntą geriasi itin užterštas vanduo.
„Nustačius teršalus, teršalų normų viršijimus, pavyzdžiui, BDS7 vienam buvo 400, kitam – 190, kai leidžiama 34... Tai iš esmės kai kur 10, kai kur 6 kartus yra viršijimai“, – teigė Kauno aplinkos apsaugos skyriaus vedėjas Vytautas Januška.
Tad gyventojams, deja, gresia baudos.
„Virš 20 gyventojų yra tuose namuose ir visiems gyventojams yra pradėtos administracinės teisenos dėl aplinkos teršimo, jie įpareigoti nutraukt teršimą. Baudos nuo keliasdešimt iki kelių šimtų. Priklausys nuo sąlygų, nuo įvykdymų“, – vardijo V. Januška.
Savivaldybė padėti neketina
Žmonės sako tapę situacijos įkaitais.
„Liūdna, net susirgo kai kurios senesnio amžiaus moterys, nes jos išsigando, kad gali būti dideli pinigai, kad baudas gali gauti“, – pasakojo kultūros centro darbuotoja Irutė Maciulevičienė.
„Blogai, kažkas turėtų užsiimti, pasirūpinti, o tai viską pakabina ant gyventojų ir galvokit jūs kaip norit“, – piktinosi gyventojas A. Želvys.
O išeitis tik viena – statyti vietinius valymo įrenginius.
„Preliminariai ta talpa su nusodintuvais ir panašiai – apie 8 tūkst., plius įrengimas ir trasos paklojimas, priklausomai nuo ilgio – jis kitą kartą gali sudaryti tiek pat“, – skaičiavo seniūnas A. Slavinskas.
„Labai norėtumėm, kad prisidėtų savivaldybė ir bendrom jėgom išspręstų šitą reikalą“, – kalbėjo I. Maciulevičienė.
Deja, Kaišiadorių savivaldybė, sako, paremtų tik dalinai, per įvairias programas.
„Jei 2,5 valstybės remiamų dydžių neviršija, tai galėtų būstui gauti iki 2,5 tūkst. paramą nuotekų įrengimams įsirengti. Per neįgaliųjų pritaikymą galėtų būti“, – siūlė Kaišiadorių vicemeras Tomas Vaicekauskas.
Pastatyti bendros nuotekų valyklos Kalvių daugiabučiams nei Kaišiadorių savivaldybė, nei įmonė „Kaišiadorių vandenys“ neturi pinigų.
„Nėra numatyta strateginiuose planuose, kad gali atsirasti bendrieji valymo įrengimai, kadangi išsimėtę toje gyvenvietėje gyventojai ir tai šiai dienai ypatingai brangu“, – paaiškino T. Vaicekauskas.
Tad visa finansinė našta užguls Kalvių gyventojų pečius. Tokių situacijų yra ne viename Lietuvos kaime.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.






































































































































































































































































Galėtų ir man kompensuot... ne gi gaila?