• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sostinės Justiniškių mikrorajone mirtinai pavojinga infekcinė liga – legioneliozė pasiglemžė 45 m. vyro gyvybę. Susergantys šia infekcine liga dažniausiai ją pasigauna savo voniose, įkvėpdami vandens, kuriame gyvena legionella bakterija, lašelių ar garo.

Sostinės Justiniškių mikrorajone mirtinai pavojinga infekcinė liga – legioneliozė pasiglemžė 45 m. vyro gyvybę. Susergantys šia infekcine liga dažniausiai ją pasigauna savo voniose, įkvėpdami vandens, kuriame gyvena legionella bakterija, lašelių ar garo.

REKLAMA

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) patikrinęs daugiabutį praneša, kad bakterija aptikta tik vandens čiaupuose mirusiojo bute, esą daugiabutyje vandens cirkuliacijos sistemoje taršos neaptikta.

Daugiau apie tai – TV3 žiniose. 

Jei vandenyje yra bakterija legionella, užtenka atsukti čiaupą, įkvėpti vandens garo ir užsikrėsti infekcine liga, nuo kurios gresia mirtis. 

Tragedija patikėti vis dar negali mirusiojo vyro kaimynai. 

„Tai jaunas žmogus, sveikas žmogus, sportiškas, skautas, gyvenęs aktyvų gyvenimą, tvarkingas, neturėjęs jokių žalingų įpročių. Be jokios abejonės, tai sukrėtė“, – sako kaimynė Jurgita. 

REKLAMA
REKLAMA

Su mirusiojo mama ir kitais giminaičiais bendraujanti kaimynė sako, kad vyras sunegalavo dar balandį, tuomet kreipėsi į gydytojus. Esą į ligoninę nuvyko 10 dienų iki mirties, o mirė gegužės 5 d. 

REKLAMA

„Pajuto tarsi peršalimo simptomus, nuvyko į ligoninę, buvo sąmoningas, dar susisiekė su giminaičiais, tada 10 parų praleido reanimacijoje ir mirė“, – pasakoja Jurgita. 

Bakterija rasta tik mirusiojo čiaupuose

Gavę signalą apie užsikrėtimą legionelioze, daugiabučio vandentiekį ir visas vietas, kur mirusysis lankėsi, patikrino Nacionalinis visuomenės sveikatos centras. Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė sako, kad nė viename mėginyje užkratas nustatytas nebuvo. Bakterija aptikta lokaliai, mirusiojo buto čiaupuose. 

REKLAMA
REKLAMA

„Tai reiškia, kad buvo nustatyta tam tikra koncentracija legionella bakterijų nenuleidus vandens. Po to, dezinfekavus kranus, išvalius vandenį, sistemoje tarša nenustatyta“, – R. Lingienė. 

Pasak NVSC direktoriaus – neprižiūrėti čiaupai, dušo filtrai, kuriuose kaupiasi kalkės – viena iš priežasčių, dėl kurių legionellos bakterijos gali sėkmingai daugintis ir kelti didesnę riziką užsikrėsti. 

Taip pat svarbu vandenį tik atsukus čiaupą nuleidinėti, laukti kol nutekės bent 5 minutes. Ypatingai, jei grįžtama po atostogų ilgai nebuvus namuose ir nenaudojus čiaupų. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Po ilgesnio nebuvimo namuose, grįžus namo, prieš prausiantis, nuleisti ne mažiau kaip 5 min. atsukus karštą vandenį stipria srove. Taip užtikrinsim, kad bakterijos nutekės“, – komentuoja Visuomenės sveikatos centro direktorius Vaidotas Gruodys. 

Nuleidinėti vandenį bent kelias minutes būtina, ir kai daugiabutyje vyksta termošoko – profilaktinio vandens, tekančio per vamzdžius, valymo procesai. 

Pirmininkas apie gyventojų neinformuoja

Justiniškių daugiabučio, kuriame įvyko tragedija gyventojai sako, kad jų namo bendruomenės pirmininkas apie tokias profilaktikas niekada neinformuoja.

REKLAMA

„Kaip nėra dabar, taip ir iki šiol nebuvo nei jokių skelbimų, nei atmintinių, kokių prevencinių veiksmų turėtų imtis gyventojai, kad išvengtų tokių dalykų“, – tikina namo gyventoja Jurgita. 

Tik štai namo pirmininkas kaimynės kaltinimus neigia. 

„Visada, prieš pakeliant temperatūrą, rašom skelbimus, kabinam, kiekvienam name, laiptinėj ir tik tada pakeliam temperatūrą“, – tvirtina namų savininkų bendrijos atstovas Grigorijus Snežko. 

REKLAMA

Ši mirtis – jau ketvirta užfiksuota mirtis nuo legioneliozės ar, kitaip sakant, legionieriaus ligos. 

Toks skaičius verčia sunerimti NVSC. Mat 2023 m. 4 mirtys nuo šios infekcinės ligos buvo fiksuojamos per visus metus, o dabar tiek pat užfiksuota metams nė neįpusėjus. 

Legioneliozės atvejai Lietuvoje fiksuojami kasmet. Pernai šios ligos protrūkis buvo Kaune. Per 10 metų, nuo 2013 m., iš viso šalyje užfiksuota 190 tokių atvejų, 70 jų – 2023 m. 

Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje. 

tv3.lt

atsakyt tas ,kam jis mokejo uz ta vandeni..
Su sveikuolišku gyvenimo būdu reikia būti atsargiam. Daug tokių "stipruolių" paskui palydim anapilin po infarktų ir neatlaikytų infekcijų, kurias atlaikytų arba iš vis nepasigautų kitas. Gyventi reikia protingai ir su saiku.
Nuo rūkimo miršta savo norų, o nuo vandens ne savo. Jauti skirtumą?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų