• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Biržiečiai šildymo sezonui įsibėgėjus gali sužinoti, kad šilumą jų bute reguliuoja... kaimynas. Būna  ir taip, kad vienas namo gyventojas gelbėjasi nuo karščio atvertais langais, o kitas dreba nuo šalčio po keliomis antklodėmis, bet už šildymą moka abu vienodai.

REKLAMA
REKLAMA

Panašiai nutiko vieno Rinkuškių daugiabučio namo kaimynams. Biržų šilumininkai tikina, kad panašių faktų iki šiol dar nepasitaikę.

REKLAMA

Apkaltino eksperimentuojant su žmonėmis

Rinkuškiuose 6 numeriu pažymėtas daugiabutis namas stovi jau bene keturiasdešimt metų. Keturi iš šių butų privatūs, vienas priklauso savivaldybei. Minėto namo gyventojai ramiai gyveno iki šio šildymo sezono. Įjungus šildymą, paaiškėjo, jog vienų butų žmonės gyvena šiltai, o kiti šąla. O mokėti už šildymą turės visi vienodai - pagal kvadratūrą.

REKLAMA
REKLAMA

Penktą butą antrajame aukšte turinti pensininkė Birutė Kvedaravičienė pagal panaudos sutartį čia gyventi buvo įleidusi statybininkus. Matydama, kad statybininkai namie kūrena krosnį, stebėjosi, jog taip ilgai namas nešildomas. Tačiau šiems Biržuose baigus darbus ir išsikrausčius, buto savininkė sužinojo, kad kai kurie kaimynai po namus trumpomis rankovėmis vaikšto - butuose karštis siekia iki 30 laipsnių. O jos bute - šalta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasiprašiusi į svečius pas pirmajame aukšte gyvenančią pensininkę Elvyrą Vytienę išsiaiškino, kad jame įdėta nauja sklendė. Ji esą buvo užsukta - tai reiškia, kad šiluma liko šiame bute ir nepateko į antrąjį aukštą. Paaiškėjo, kad dar viena tokia sklendė įdėta į savivaldybei priklausančio buto sistemą.

REKLAMA

B. Kvedaravičienė ant kojų sukėlė visus - iškvietė savivaldybės administracijos direktorę Palmyrą Prašmantienę, šilumos įmonės vadovus. Namo gyventojai pareiškė apie įdėtas sklendes nieko nežinoję ir pareikalavo, kad jas išimtų.

Supjudė kaimynus

„Kur sąskaitas atsiųsti, įmonė žino, o žmonių informuoti nebėra kam. Per visus susirinkimus aiškina, kad negalima be leidimų atjungti butų šildymo. O be mūsų žinios ir prašymo butų šildymą atjungti galima? Keturiasdešimt metų radiatoriai buvo plaunami su esamomis sklendėmis, dabar kažkodėl slapčia prireikė kitų. Ir tik keliuose butuose", - piktinosi namo gyventojai.

REKLAMA

Paaiškėjo, kad net namo šilumos tinklus prižiūrintis asmuo ne visuomet gali patekti į butus, kuriuose yra sklendės. Šilumos įmonės vadovai gyventojams paaiškino, kad sklendės sudėtos tam, jog būtų galima geriau išplauti šildymo sistemas. Tačiau namo gyventojai nepatenkinti tuo, kad prie sklendžių gali prieiti dviejų pirmo aukšto butų savininkai, kurie daro, ką nori - jei šalta, kaimynui šilumą pamažina ir patys šildosi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai ne kas kita kaip žmonių pjudymas. Kas atsakys už tokią saviveiklą ir eksperimentus su žmonėmis?" - klausė namo gyventojai.

B. Kvedaravičienė pareiškė, kad ji nemokės už buto šildymą. Sąskaitą jau gavo - už dešimt dienų ji skolinga 135 litus.

„Bet už ką mokėti - už šaltį? O taryba ar patvirtino, pagal kokius kriterijus apskaičiuojamas šis mokestis?" - klausė ji.

REKLAMA

Ji teigė mokėsianti tik už šildymą nuo šių metų lapkričio 8 dienos. Dėl šių klausimų kreipėsi į respublikinę Vartotojų teisių tarnybą, parašė skundus rajono tarybai, tarybos Etikos ir procedūrų komisijai. Kilus triukšmui penktadienį į Rinkuškius nuvažiavę UAB „Litesko" filialo „Biržų šiluma" darbuotojai sklendes išėmė.

REKLAMA

Tvarka turi būti

Biržų rajono savivaldybės administracijos direktorė Palmyra Prašmantienė buvo kategoriška - kaip ir visuose namuose, šilumos mazgas turi būti tvarkingas, uždarytas ir prie jo prieiti turėtų tik šilumos sistemą tvarkantis specialistas.

„Yra bendra tvarka. Negali būti sklendžių, kuriomis viename bute būtų galima reguliuoti kito buto šilumą. Jei name atsiranda tai, kas gali turėti įtakos visų namo gyventojų šildymui ar mokėjimams, turi žinoti visi butų savininkai", - įsitikinusi P. Prašmantienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kokiu būdu atsirado sklendės dviejuose butuose, P. Prašmantienė nesiaiškino.



Piktnaudžiavimai galimi

Redakcija kreipėsi į UAB „Litesko" filialo „Biržų šiluma" direktorių Remigijų Jakubauską. Buvo paprašyta paaiškinti, kieno nurodymu ir kada įdėtos sklendės dviejuose šio namo butuose. Kam jos skirtos? Ar apie tai raštu buvo informuoti šio namo gyventojai bei vieno buto savininkė - savivaldybės administracija?

REKLAMA

Kodėl sklendės įdėtos privačiuose butuose, kur jas gali reguliuoti tik jų savininkai? Kodėl sklendes reguliavo išskirtinai ne namo šilumos sistemos priežiūrą prižiūrintis specialistas, o privatūs asmenys? Ar už nešildytą butą mokestį turės mokėti savininkė B. Kvedaravičienė, kiti namo gyventojai, ar įmonė negautas pajamas nurašys kaip nuostolius? Kas iš įmonės darbuotojų prisiims atsakomybę už sprendimą privačiuose butuose įdėti sklendes?

REKLAMA

Įmonės direktorius R. Jakubauskas raštu atsakė, kad „visų daugiabučių namų šildymo sistemų stovuose yra sumontuoti ventiliai, prie kurių gali patekti gyvenamojo namo butų savininkai ir kiti gyventojai".

„Atlikdami šildymo sistemų priežiūrą pasenusius ventilius keičiame arba įrengiame naujus. Tai yra vidaus šildymo sistemų priežiūros darbai, kuriems nereikalingas atskiras sistemos savininkų leidimas ar raštiškas pranešimas", - rašo „Biržų šilumos" vadovas.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, šilumos energija, šių metų spalio mėnesį suvartota Rinkuškių 6 name, paskirstyta butams vienodai, kadangi „nei raštiško, nei žodinio pranešimo apie nešylančius radiatorius minėtame name nesame gavę".

Kai lapkričio 9 dieną į įmonę raštu kreipėsi B. Kvedaravičienė, sąskaitos už spalio mėnesį jau buvo išspausdintos ir išsiųstos vartotojams.

Kalbėdamas su korespondente R. Jakubauskas minėjo, jog Biržuose yra daugiau senų daugiabučių namų, kur nėra rūsio ir šilumos mazgo, tad ventilius dėl namo išplovimo tenka dėti butuose. Senos statybos Rinkuškių 6 name antrojo aukšto vamzdynai reguliuojami pirmojo aukšto palubėje.

Paklausus, kodėl ventiliai kilus triukšmui buvo išimti, R. Jakubauskas atsakė, kad to pageidavo patys namo gyventojai. Tačiau po kelerių metų norint vėl gerai išplauti sistemą reikės dėti naujus.

„Pagal taisykles ant kiekvienos uždaromos armatūros turi būti rankenėlė. Kad esant avarijai žmonės būtų saugūs", - aiškino R. Jakubauskas.

Jis pripažino, kad butuose esant ventiliams su reguliavimui skirtomis rankenėlėmis „piktnaudžiavimai galimi". Tiesa, tai pirmas precedento neturintis atvejis, kai „kažkas kažką uždarinėtų".

REKLAMA

Jei ateityje iškiltų panašių problemų, šilumininkams reikės ieškoti ir statyti ventilius, kuriuos galėtų reguliuoti tik patys šilumos sistemas prižiūrintys specialistai. Tačiau jie bus 3 - 4 kartus brangesni už esančius, o jų kaina bus įtraukta į eksploatacijos išlaidas.

Direktoriui beliko apgailestauti, kad informaciją apie tai, jog vieno iš šio namo butų šiluma nepasiekė, šilumininkai gavo per vėlai. Dabar sudėtinga nustatyti, ar butas tikrai nebuvo šildomas ilgą laiką.

Į raštiškus B. Kvedaravičienės pareiškimus, kad sklendės įdėtos R. Jakubausko ir komercijos direktorės, Biržų savivaldybės tarybos narės J. Krūminienės žodiniu nurodymu, direktorius atsakė: „Tai yra žmogaus nuomonė, ir mes ją turime gerbti".



Jurgita Vitkauskienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų