• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jakštas prakalbo apie tarpinių patikrinimų perlaikymą: „Antras šūvis būtų“

Dar papildyta 15.30 val.

Šiais metais pirmą kartą įvykę vienuoliktokų tarpiniai žinių patikrinimai sukėlė dideles audras, o pasirodžius užduotims – raginimus šiuos patikrinimus stabdyti. Anot švietimo, mokslo ir sporto ministro Gintauto Jakšto, visi vienuoliktokai, kurių netenkina tarpinių patikrinimų rezultatai, galės perlaikyti kitais metais. 

Šiais metais pirmą kartą įvykę vienuoliktokų tarpiniai žinių patikrinimai sukėlė dideles audras, o pasirodžius užduotims – raginimus šiuos patikrinimus stabdyti. Anot švietimo, mokslo ir sporto ministro Gintauto Jakšto, visi vienuoliktokai, kurių netenkina tarpinių patikrinimų rezultatai, galės perlaikyti kitais metais. 

REKLAMA

„Sprendimas, kad mokiniai turi galimybę laikyti tarpinį, bet jeigu netenkina rezultatas, laikyti visą turinį dvyliktoje klasėje, mano manymu, yra geriausias“, – antradienį Seime sakė ministras.

Diskutuoja apie du variantus

G. Jakštas tikino, kad šiuo metu diskutuojama apie du sistemos pakeitimo variantus.

„Viena yra visiškai aišku, kad tarpinius patikrinimus galės laikyti iš dviejų kartų. Vienas yra baigiant mokyklą, o pirmasis bandymas, kaip dabar vyksta, vienuoliktoje klasėje“, – sakė G. Jakštas.

REKLAMA
REKLAMA

Siūlantiems atšaukti tarpinius patikrinimus, ministras atkerta: o ką mes pasakytume tiems, kas gavo maksimalius balus?

„Dėl to išmintingiausias sprendimas, kad laiko dar vieną kartą tie, kas nori pasikelti balą, o brandos egzamine užskaitomas geriausias balas“, – sakė G. Jakštas.

REKLAMA

Taip pat, jo teigimu, vyksta diskusijos, kaip vyktų „antrasis šūvis“.

„Pagal dabar patvirtintą tvarką, kartu su kitų metų vienuoliktokais dabartiniai vienuoliktokai, būsimi dvyliktokai, galėtų antrą kartą laikyti, jeigu to pageidautų. Alternatyva, apie kurią diskutuojame su moksleivių sąjunga, kad galėtų antras bandymas būti įprastu būdu. Tai yra su tušinuku, pieštuku, ant popieriaus“, – sakė G. Jakštas.

Taigi vienuoliktokai, išlaikę konkretaus mokomojo dalyko tarpinį patikrinimą, priimtų sprendimą. Jeigu rezultatas mokinį tenkina, jis sudarytų numatytus 40 proc. mokinio brandos egzamino įvertinimo. Jeigu rezultatas netenkina, mokinys tarpinį patikrinimą jau būdamas abiturientu galėtų perlaikyti kitais metais, kartu su tuometiniais vienuoliktokais. 

REKLAMA
REKLAMA

„Bet kokiu atveju, antras šūvis būtų“, – pridūrė ministras.

G. Jakšto teigimu, dabartinė tvarka išsiskiria tuo, kad mokiniai dvyliktoje klasėje atsiskaito ne viską vienu metu, o dalį įvertinimo sukaupia vienuoliktoje klasėje, išlaikę tarpinį patikrinimą. Jis sudaro 40 proc. brandos egzamino įvertinimo.

„Jeigu netenkina [tarpinio patikrinimo] rezultatas, visą 100 proc. gali atsiskaityti dvyliktoje klasėje, kas iš esmės yra tapatu sistemai, kuri veikė iki šiol. Tokiu būdu vienuoliktokai nenukentėtų“, – komentavo ministras.

Jis tvirtino, kad tokia sistema jau buvo išbandyta anksčiau. Prieš metus buvo laikomas lenkų (gimtosios) kalbos tarpinis patikrinimas. Ši sistema buvo išbandoma ir su lietuvių kalba bei matematika, tačiau bandomuosius patikrinimus, G. Jakšto teigimu, rinkosi labai mažai mokinių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Užduotis tikrina ekspertai

Galimybė pasikelti balą niekaip neatleidžia nuo atsakomybės, kad buvo klaidų su tarpinių patikrinimų užduotimis, sakė G. Jakštas.

Ypač daug audrų sukėlė matematikos tarpinis patikrinimas – kilo pasipiktinimo banga, kad B lygio užduotys buvo sunkesnės nei A lygio. Dėl to praėjusią savaitę, jau įvykus matematikos tarpiniam patikrinimui, suburta ekspertų komisija, kuri turės pateikti savo išvadas dėl matematikos užduoties kokybės.

Praėjusį penktadienį sukurta dar viena komisija dėl fizikos tarpinio patikrinimo užduoties kokybės ir atitikimo programai. Anot G. Jakšto, šiai užduočiai atlikti ji paprašė daugiau laiko.

REKLAMA

„Su fizikos tarpiniais jau dirba ekspertų komanda, ji paprašė papildomos savaitės. Reikės šiek tiek daugiau laiko suprogramuoti rezultatus. Tikiuosi, fizikos tarpinio patikrinimo rezultatai bus po maždaug trijų savaičių“, – Seime kalbėjo ministras.

Nuo 2024 metų visų Lietuvos mokyklų vienuoliktokai laiko privalomų ir pasirenkamų dalykų tarpinius patikrinimus. Jie bus vykdomi nuo kovo 5 dienos iki balandžio 5 dienos, išskyrus chemijos ir istorijos atsiskaitymus, kurie vyks gegužės 6 ir 7 dienomis.

Tarpiniai patikrinimai bus 2024–2025 mokslo metais laikomų brandos egzaminų dalis: tarpinio patikrinimo rezultatas sudarys 40 proc. brandos egzamino įvertinimo. Per tarpinį patikrinimą surinkęs ne mažiau kaip 35 taškus, į egzaminą atėjęs abiturientas jau bus tikras, kad jį išlaikė. 

REKLAMA

Mokinys negali laikyti dalyko brandos egzamino, jeigu nelaikė bent vieno to dalyko tarpinio patikrinimo.

Tarpiniai patikrinimai rengiami iš privalomų ir privalomai pasirenkamų dalykų: lietuvių kalbos ir literatūros, tautinių mažumų gimtosios kalbos ir literatūros, matematikos, užsienio kalbų, visuomeninio ugdymo, gamtamokslinio ir technologinio ugdymo dalykų.

G. Nausėda ragina G. Jakštą pateikti konkrečius siūlymus dėl tarpinių atsiskaitymų

Prezidentas Gitanas Nausėda ragina švietimo, mokslo ir sporto ministrą Gintautą Jakštą neatsiprašinėti dėl kilusios situacijos su vienuoliktokų tarpiniais atsiskaitymais, o siūlyti konkrečius sprendimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ministras dabar turėtų ne atsiprašinėti, o pateikti labai konkrečius siūlymus, ką jis ketina daryti, kad ištaisytų situaciją. Ir ištaisytų taip, kad nesukeltų dar papildomo streso mokiniams, kurie jo ir taip patiria jo pakankamai“, – antradienį žurnalistams Visagine sakė G. Nausėda.

Prezidentas teigė matantis dalies mokyklų „nusivylimo ženklus“ dėl tarpinių patikrinimų.

„Jeigu toliau šitaip bejėgiškai ministras atsiprašinės ir nesiims konkrečių žygių, (nusivylimo ženklai – BNS) gali tapti masiniais, gali tai pradėti daryti kitos mokyklos“, – teigė šalies vadovas.

„Tada reikės labai rimtų sprendimų“, – pridūrė jis.

Praėjusią savaitę prezidentas pareiškė padaręs klaidą, kai G. Jakštą paskyrė ministru, o premjerė Ingrida Šimonytė teigė praėjusį penktadienį sulaukusi ministro atsistatydinimo pareiškimo, bet jo tvirtino nepriėmusi ir lauks, kol ministras išspręs situaciją dėl tarpinių patikrinimų.

REKLAMA

Premjerė Ingrida Šimonytė tikina penktadienį gavusi G. Jakšto atsistatydinimo raštą, tačiau jo netenkinusi.

Skelbiami preliminarūs tarpinių patikrinimų rezultatai, matematikos vidurkis – mažiau nei pusė balų

Nacionalinė švietimo agentūra skelbia pirmuosius tarpinių vienuoliktokų patikrinimų rezultatus, bendras matematikos A lygio patikrinimo vidurkis neperkopia pusės maksimaliai galimų surinkti balų.

Kaip antradienį informavo NŠA, matematikos (išplėstinio kurso) patikrinime dalyvavo 13 332 vienuoliktokai, o bendras surinktų taškų vidurkis siekia 8,5 iš 20 galimų. Vis dėlto pažymima, kad kandidatai rinko vidutiniškai didesnę taškų dalį lyginant su pernai metais rinkta taškų dalimi per matematikos valstybinį brandos egzaminą.

REKLAMA

 „Tai, kad daugiau nei trečdalis dalyvavusiųjų pirmajame matematikos išplėstinio kurso tarpiniame patikrinime surinko pusę ir daugiau galimų taškų, rodo, kad vienuoliktokai buvo pakankamai gerai pasiruošę  ir atėję į  antrąjį patikrinimą ir brandos egzaminą rezultatą dar pagerins“, – pranešime sako NŠA laikinasis direktorius Aidas Aldakauskas.

750 šį patikrinimą laikiusių mokinių surinko 17 ir daugiau taškų, o maksimalų taškų skaičių surinko 120 moksleivių.

Antrąjį matematikos tarpinį patikrinimą ir brandos egzaminą kandidatai laikys kitais mokslo metais. Todėl, kaip nurodo NŠA, jie turės dvi galimybes savo rezultatus pagerinti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat skelbiami pirmosios užsienio (prancūzų) kalbos, filosofijos, ekonomikos ir verslumo preliminarūs rezultatai. NŠA teigimu, diskusijų sukėlusių fizikos ir matematikos B lygio patikrinimų rezultatai bus skelbiami vėliau, kadangi dėl jų užduočių šiuo metu dar aiškinasi Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos sudarytos komisijos. 

Pažymima, kad apie penktadalį ir prancūzų kalbos, ir filosofijos tarpiniuose patikrinimuose dalyvavusių vienuoliktokų kitąmet į šių dalykų brandos egzaminus atvyks jau turėdami minimalų taškų skaičių, reikalingą egzaminui išlaikyti. 

Prancūzų kalbos tarpiniame patikrinime dalyvavo 24 mokiniai. Visų jų surinktų taškų vidurkis siekia 24,4 iš 40 galimų. 35 ir daugiau taškų surinko 4 mokiniai, t. y. 17 proc. visų laikiusiųjų.

REKLAMA

Filosofijos tarpiniame patikrinime dalyvavo 185 vienuoliktokai. Visų jų surinktų taškų vidurkis siekia 27,8 iš 40 galimų. 35 ir daugiau taškų surinko 38 mokiniai, t. y. 21 proc. visų laikiusiųjų tarpinį patikrinimą.

Ekonomikos ir verslumo tarpiniame patikrinime dalyvavo 3 376 gimnazistai. Visų jų surinktų taškų vidurkis siekia 18,7 iš 40 galimų. 35 ir daugiau taškų surinko 109 mokiniai, t. y. 3,2 proc. visų laikiusiųjų tarpinį patikrinimą.

Jei mokinio netenkina tarpinių patikrinimų metu gautas rezultatas, juos jis dar galės perlaikyti IV gimnazijos klasėje.

NŠA atkreipia dėmesį, kad skelbiami rezultatai yra preliminarūs, juos dar turi patvirtinti komisijos. Rezultatai po komisijų patvirtinimo gali keistis tik mokinių naudai. 

Įvykusių tarpinių patikrinimų užduotis galima peržiūrėti NŠA informacinėje testavimo sistemoje BETA (https://beta.etestavimas.lt/), o vertinimo instrukcijos paskelbtos NŠA interneto svetainėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų