Įvykiai, kurių tauta niekada neužmirš

Trečiadienį Lietuva mini Laisvės gynėjų dienos 25-ąsias metines, pagerbdama 1991 metų sovietų agresijos aukas.

60

Legendinės nuotraukos autorius, fotografas Andrius Petrulevičius įamžinęs sausio 13-osios įvykius pamena ką tuo metu jautė ir matė.

(60 nuotr.)
FOTOGALERIJA. NUOTRAUKOS: 1991-ųjų sausio 13-oji. Parlamento gynyba

„Prieš 12 valandą buvau prie Aukščiausiosios Tarybos, ten ir sužinojome, kad važiuoja tankai. Sėdau į mašiną ir važiavau iš paskos. Vienos karinės mašinos važiavo televizijos bokšto link, kitos suko į Konarskio gatvę. Mes nusekėme paskui tankus iki Televizijos bokšto.

Atvažiavęs supratau, kad žmonės jau gainiojami. Įsijungiau kamerą, bet vos pradėjau filmuoti, čia pat driokstelėjo šūvis ir mane visai apkurtino. Pamačiau, kad kamera išsijungė, ir persigandęs, kad dings visi padaryti įrašai, ėmiau karštligiškai spaudinėti mygtukus. Pagaliau įsijungęs kamerą pastebėjau, kad blykčioja data – skaičiukas buvo sustojęs ties laiku, kai iššovė tankas.

Tad ir įraše data liko sustojusi. Po to šaudė dar daug kartų. Visai šalia šaudančio tanko stovėjusio autobuso langai išsipūtė ir subyrėjo. Su kitais fotografais užlipome ant kalniuko prie bokšto, mane suėmė toks pyktis, kad pradėjau keiktis, ir jau buvo nebesvarbu, kas gali nutikti.

REKLAMA

Filmavau, nors žmonės aplinkui vis ramino, sakė „nelįsk arti“, „atiduok kamerą, užteks, kiek nufilmavai“. Kolegai daviau kamerą, o pats likau su fotoaparatu. Kai šalia pašovė žmogų, atitokau, nors niekas dar netikėjo, kad bus panaudotas ginklas prieš žmones.

Buvo tamsu, fotografuoti buvo sunku. Fotografams buvo liepiama nenaudoti apšvietimo, nes gali tapti taikiniu. Ant fotoaparatų degdavo raudonos švieselės, tai jas uždengdavome, kad nesimatytų. Beje, laboratorijoje irgi būdavome išjungę šviesą, kad nesužinotų, jog ryškiname nuotraukas“, - tiesa.com portalui 2011 metais pasakojo A. Petrulevičius.

tv3.lt naujienų portalas Laisvės gynėjų dienos išvakarėse kalbino sausio 13-osios įvykių liudininkus: ką jie prisimena, ką jautė tada bei ką jiems tai reiškia. Jaunesnės kartos klausė, ką jiems reiškia ši diena.

1991-ųjų sausio 13-oji – data, kuri vyresnio amžiaus lietuviams kelia itin skaudžius prisiminimus. Tuo tarpu jaunoji karta šią datą labiau vertina tiesiog istoriniame kontekste. Tačiau yra šeimų, kurioms ši diena pakeitė gyvenimus – negrįžtamai ir į skaudžiąją pusę...

(56 nuotr.)
FOTOGALERIJA. NUOTRAUKOS: Sausio 13-osios minėjimas Nepriklausomybės aikštėje

(20 nuotr.)
FOTOGALERIJA. NUOTRAUKOS: Minint Sausio 13-oji šalia Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos pastato

(38 nuotr.)
FOTOGALERIJA. NUOTRAUKOS: Sausio 13-osios minėjimas prie Vilniaus televizijos bokšto

Sovietų kariuomenei ir specialiesiems daliniams užimant Televizijos bokštą bei Lietuvos radijo ir televizijos pastatą, žuvo Loreta Asanavičiūtė, Virginijus Druskis, Darius Gerbutavičius, Rolandas Jankauskas, Rimantas Juknevičius, Alvydas Kanapinskas, Algimantas Petras Kavoliukas, Vytautas Koncevičius, Vidas Maciulevičius, Titas Masiulis, Alvydas Matulka, Apolinaras Juozas Povilaitis, Ignas Šimulionis, Vytautas Vaitkus. Vėliau, vasario ir balandžio mėnesiais, nuo sužeidimų mirė Vytautas Koncevičius ir Stasys Mačiulskas.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų