Praėjusių metų pabaigoje iš darbo buvo atleistas ne tik UAB „Laukėsa-WTL“ gamybos meistras Bronius Sedlauskas, bet ir generalinis bendrovės direktorius Albinas Černauskas. Negana to, durpių gavybos versle šis tauragiškis – vardą užsitarnavęs veteranas, todėl nuo 2004-ųjų A.Černauskas buvo ir asociacijos „Lietuviškos durpės“ prezidentas. Buvę vyrų darbdaviai situacijos nenori komentuoti. Taip esą ginamas ilgamečio įmonės vadovo vardas.
Kreipėsi į teismą Vakar Tauragės rajono apylinkės teisme vyko abiejų įvardintų Laukėsos gyventojų ieškinių aptarimas. Teisėja Gražina Gudžiūnienė sušaukė antrąjį parengiamąjį posėdį A.Černausko ir B.Sedlausko ieškiniams nagrinėti. Abu ieškiniai suformuluoti vienodai. Atleisti iš darbo vyrai siekia, kad drausminė nuobauda – atleidimas iš darbo – būtų panaikinta bei pripažinta neteisėta. Į teismą besikreipiantieji reikalauja grąžinti juos į ankstesnį darbą ir priteisti vidutinį darbo užmokestį už visą priverstinės pravaikštos laiką. Dar abu ieškovai pageidauja, kad buvęs darbdavys atlygintų patirtą moralinę (neturtinę) žalą.
Durpynui atidavė gražiausius metus
A.Černauskas Laukėsos durpyne dirbo 25-erius metus. Iš pradžių, ką tik studijas Kauno politechnikos institute Mechanikos fakultete baigęs, jaunuolis Laukėsos valstybinėje durpių įmonėje dirbo gamybos meistru, po metų tapo vyr. mechaniku, dar po metų – vyr. inžinieriumi. Prieš šešiolika metų, įsikūrus bendrai Lietuvos ir Vokietijos įmonei UAB „Laukėsa-WTL“, A.Černausko pareigos buvo paaukštintos – jis tapo technikos direktoriumi, o nuo 2001-ųjų buvo šios įmonės generalinis direktorius. Asociacijai „Lietuviškos durpės“ A.Černauskas vadovavo nuo 2004 metų – kolegų buvo išrinktas prezidentu.
Atleido dėl turto iššvaistymo
Gyvenimą Laukėsai atidavęs ir karjerą durpių pramonėje padaręs A.Černauskas iš užimamų pareigų buvo atleistas 2010-ųjų spalio 13 dieną. Tą pačią dieną darbo neteko ir gamybos meistru šioje įmonėje dirbęs B.Sedlauskas. Priežastis – iššvaistytas bendrovės turtas – durpės. Dabar jau buvęs įmonės vadovas A.Černauskas tokius kaltinimus atmeta ir situaciją vadina absurdu.
– Esą aš ir gamybos meistras iššvaistėme tūkstančius kubinių metrų durpių. To niekada nebuvo, todėl nutarėme teisingumo siekti teismo keliu. Išsamiau situacijos komentuoti nenoriu, nes teismo procesas dar tik prasideda – vyksta parengiamieji posėdžiai. Kita vertus, nemanau, kad jų metu atsirastų galimybė susitaikyti ir kokios būtų susitaikymo sąlygos, – kalbėjo buvęs generalinis direktorius A.Černauskas.
Vyras neslėpė apmaudo, kad tomis pačiomis dienomis, kai jam buvo pateikti kaltinimai bei paskelbta apie atleidimą iš UAB „Laukėsa-WTL“ direktoriaus pareigų, darbdaviai pareikalavo ir atsistatydinimo iš visuomeninių – asociacijos „Lietuviškos durpės“ prezidento – pareigų.
Viena didžiausių įmonių Lietuvoje
Tauragės rajone įsikūrusi durpių įmonė priklauso vienai didžiausių šalies įmonių grupei – Vokietijos koncernui „Klasmann-Deilmann“. Pastarasis jungia tokius padalinius kaip UAB „Klasmann-Dilmann Šilutė“, UAB „Klasmann-Dilmann Laukėsa“, UAB „Klasmann-Dilmann Gedrimai“, UAB „Klasmann-Dilmann Ežerėlis“ bei UAB „Bioenergija LT“. Jose dirba daugiau nei 400 žmonių. Koncerno vadovybė tikina, kad kiekvienas padalinys įmonei yra vienodai svarbus ir reikalingas. Tad su Laukėsa siejami nemaži ateities planai bei lūkesčiai.
Nenori blogybių viešinimo
Matyt, dėl tų pačių priežasčių minėtų įmonių grupei vadovaujantis generalinis direktorius Kazimieras Kaminskas siekia, kad teismo procesas būtų uždaras. Nelabai noriai jis komentuoja ir buvusių darbuotojų atleidimo iš darbo priežastis.
– Darbo sutartys su abiems darbuotojais nutrauktos dėl labai svarių priežasčių. Darbo sutarties nutraukimą buvę darbuotojai apskundė teisme. Gerbdamas ieškovus, kaip savo kolegas, negaliu aplinkybių komentuoti detaliau. Tikiuosi, kad teismas išaiškins, kuri pusė šioje situacijoje yra teisi. Mes manome, kad darbo sutarčių nutraukimui priežasčių turėjome daugiau nei buvo būtina, – prieš įvykstant antrajam parengiamajam teismo posėdžiui sakė K.Kaminskas.
Žydrūnė JANKAUSKIENĖ