REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kylančios kainos beldžiasi į verslininkų duris, o pasekmes jaučia gyventojai. Ne išimtis – ir ritualinės paslaugos. Laidotuvės šalyje brangsta ir tai dar ne pabaiga, teigia laidojimo namų vadovai. Dabar norintys atsisveikinti su mirusiuoju pakloja tūkstantinę sumą, o ateityje kainos šoktels į viršų dar labiau.

Kylančios kainos beldžiasi į verslininkų duris, o pasekmes jaučia gyventojai. Ne išimtis – ir ritualinės paslaugos. Laidotuvės šalyje brangsta ir tai dar ne pabaiga, teigia laidojimo namų vadovai. Dabar norintys atsisveikinti su mirusiuoju pakloja tūkstantinę sumą, o ateityje kainos šoktels į viršų dar labiau.

REKLAMA

Nors staigaus kainų šuolio nebuvo, šiemet gyventojai už laidotuvių apeigas moka daugiau nei pernai. Už tas pačias paslaugas piniginę gali tekti atverti plačiau – kainos didėjo keliais šimtais eurų.

Štai, kokios laidojimo prekės brango labiausiai

„Rekviem“ atsisveikinimo namų administracijos vadovė Karolina Jancevičiūtė sako, kad kol kas laidojimo paslaugos brango palaipsniui.

„Jeigu šiai dienai infliaciją turime beveik 20 proc., tai laidotuvių paslaugų kainos tiek nepabrango. Didelio laidotuvių paslaugų kainų šuolio nėra. <...> Bet dėl išaugusių kuro kainų buvome priversti koreguoti transportavimo kainas“, – teigia ji.

REKLAMA
REKLAMA

Laidojimo verslą paveikė augančios kainos ne tik degalų, bet ir žaliavų sektoriuose. Specialistė papildo, kad smarkiausiai brango dvi laidojimo prekės. 

REKLAMA

„Labiausiai keitėsi urnų ir karstų kainos. Jų kaina nuolat didėja, nes tiekėjų savikaina auga dėl išaugusių žaliavų kainų“, – komentuoja K. Jancevičiūtė.

 

O štai Vilniaus laidojimo rūmų „Ritualas“ direktorė Jolanta Sprainaitienė pastebi, kad laidotuves rengiantys gyventojai neilgai trukus stipriau pajaus infliacijos pasekmes.

„Laidotuvių paslaugų kainos kilo nežymiai, drastiško šuolio nebuvo. Kadangi paslaugos „socialiai  jautrios“, stengiamės kainų nekelti, tačiau  pakilusios šildymo, elektros energijos, kuro sąnaudos bei šių dienų kontekste augantys atlyginimai paveikė daugelį sektorių – mūsų ne išimtis. Nors kol kas su laidotuvėmis susijusių paslaugų kainos kilo nežymiai, negalima atmesti tikimybės, kad tęsiantis bendroms kainų augimo tendencijoms, tai atsilieps ir laidotuvėms“, – dalijasi specialistė.

REKLAMA
REKLAMA

Jos teigimu, labiausiai brango konkrečios laidotuvių ceremonijai reikalingos prekės: karstai, drabužiai, urnos, žvakės. Tokiam kainų pokyčiui įtaką darė augančios žaliavų kainos, pavyzdžiui: medienos, parafino.

Kremuoti ar laidoti? Įvardijo kainų skirtumus

Portalas tv3.lt domėjosi, kiek šiuo metu kainuoja surengti 1 asmens laidotuves. „Rekviem“ atstovės teigimu, praeitų ir šių metų laidotuvių kainos skiriasi bene 200 eurų.

„Vidutiniškai pernai metais klientas laidotuvėms turėjo skirti apie 1500 eurų, šiais metais apie 1680 eurų. Dėl laidotuvių kainų ateityje, manome, kad viskas priklausys nuo to, kiek dar brangs žaliavos, degalai ir panašiai“, – apibūdina K. Jancevičiūtė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vilniaus laidojimo namų direktorė nurodo panašią sumą. „Šiuo metu laidotuvės vidutiniškai kainuoja apie 1700 eurų“, – įvardija J. Sprainaitienė.

Ir priduria, kad į šią kainą neįskaičiuotos papildomos paslaugos: gedulingi pietūs, paminklo statymas, auka šventikui.

Apskritai laidotuvių kainą lemia daugelis veiksnių, pasakoja laidojimo rūmų „Ritualas“ direktorė. Mokėtina suma svyruoja priklausomai nuo to, kokius ceremonijos atributus renkasi užsakovas. Čia matoma ir pandemijos įtaka – po COVID-19 protrūkių žmonės labiau linkę velionį kremuoti, o tai kainuoja kiek brangiau nei laidojimas karste.

„Pandemija, įvairūs ribojimai pakeitė laidojimo tradicijas, vis daugiau pasirenkama kremavimo paslauga. Tradicinių laidotuvių ir kremavimo kainos labai priklauso nuo mirusiojo artimųjų pasirinkimo – kokias  prekes  ar paslaugas pasirinks mirusiojo artimieji. Pavyzdžiui,  karstai kainuoja nuo  49 eurų (kartoniniai) iki 2500 eurų (ąžuoliniai). Salių dydžiai yra skirtingi. Kremuotų palaikų laidotuvės yra brangesnės už tradicines laidotuves, kadangi įprastai užsakomos tos pačios paslaugos tik kremuojant pridedama kremavimo paslauga“, – paaiškina J. Sprainaitienė.

REKLAMA

Tačiau užklupus infliacijai tradicinio laidojimo ir kūno kremavimo kainos išliko stabilios, pernelyg nesikeitė, tikina abiejų laidojimo įmonių atstovės.

„Bendrai žiūrint, ar klientas renkasi laidoti į žemę tradiciniu būdu, ar laidojimą su kremavimu – nėra žymaus kainų skirtumo, kadangi viskas priklauso nuo klientų poreikių. Kadangi kremacijos kaina Lietuvos krematoriume nesikeitė jau daugiau nei 5 metus, galutinė laidotuvių kaina priklauso nuo to, kokį karstą, urną ar kitas paslaugas užsisako artimieji“, – sako K. Jancevičiūtė.

Gyventojai ieško būdų, kaip sutaupyti

Į dabartinius laidotuvių kainų pokyčius žmonės reaguoja itin jautriai ir mėgina sutaupyti. K. Jancevičiūtė apibūdina, kaip gyventojai bando organizuoti pigesnes laidojimo apeigas.

REKLAMA

„Iš klientų negirdime nusiskundimų dėl laidotuvių paslaugų kainų. <...> Tačiau, kaip anksčiau būdavo klientų, kurie norėdavo sutaupyti, taip ir dabar yra tokių klientų. Tiesiog pastebime, kad jei klientai renkasi kremaciją, tuomet užsisako ekologišką karstą, o vietoje velionio kūno paruošimo ir drabužių renkamasi pagarbų velionio įvyniojimą į natūralų audinį“, – nurodo specialistė.

 

O Vilniaus laidojimo namų direktorė prabilo apie nuolaidas, kurias taiko pažeidžiamų visuomenės grupių nariams, užsisakantiems ritualines paslaugas.

„Suprasdami, kad teikiame bene didžiausio jautrumo paslaugas, socialiai remtiniems žmonėms taikome nuolaidas, o esant poreikiui suteikiame galimybę už laidotuves atsiskaityti išsimokėtinai. Taip pat taikome ir įvairias išlygas, pavyzdžiui, vaikiškus karstus parduodame gamintojo kainomis“, – teigia J. Sprainaitienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, netekę artimojo gyventojai gali gauti valstybės išmoką laidotuvių išlaidoms kompensuoti. Ši vienkartinė laidojimo pašalpa siekia 368 eurus. Dėl šios išmokos mirusįjį palaidojęs asmuo turi per 12 mėnesių kreiptis į savivaldybę, kurioje paskutinį kartą buvo deklaruota jo paties arba mirusiojo gyvenamoji vieta.

J. Spranaitienės teigimu, minėta išmoka padeda padengti dalį laidotuvių išlaidų. O laidojant vyresnio amžiaus žmogų taip pat priklauso finansinė parama.

„Dalį laidotuvių išlaidų galima padengti laidotuvių pašalpa, kuri nuo birželio mėn. siekia  368 eurus (nuo 2022 sausio iki birželio buvo 336 eurai, tad padidėjo 10 proc. O 2021 m. išmoka buvo 320 eurų). Galiausiai, laidojant pensinio amžiaus asmenį priklauso kompensacija – vieno mėnesio senatvės pensijos dydžio suma išmokama jį laidojančiam asmeniui arba laidojimo bendrovei pagal įgaliojimus“, – kalba ji.

REKLAMA

„Rekviem“ atstovė priduria, kad yra dar keletas finansinės paramos formų, skirtų netekusiems artimo žmogaus. Pavyzdžiui, mirus asmeniui su negalia, artimiesiems priklauso valstybės kompensacija, skirta laidojimo išlaidoms iš dalies padengti.

„Jeigu kalbame apie vienkartinę laidojimo išmoką, tuomet pasidengia dalis laidotuvių. Bet reikėtų paminėti, kad dažnais atvejais jei velionis turėjo ir pensiją, ir neįgalumo išmokas – tuomet su šiomis išmokomis galima pasidengti tikrai nemažą dalį laidotuvių. Būna situacijų kuomet turi būti palaidoti vieniši žmonės arba artimieji neturi pinigų net velionio slaugai, tuomet visada svarstome kompensuoti dalį laidotuvių kaštų“, – teigia K. Jancevičiūtė.

Laidosim kaip prieš 30metu,sarvosim namuase, nereikės tu vadinamų gedulingus pietų, mažiau pompastikos, žmonės prisimins senus laikus, nebereikės gėlių kalnus kraut,
Infliacija ir infliacija. Jei verslininkai sumažintų savo beprotišką besotiškumą, savo norus, tokio žvėriško kainų kėlimo nebūtų.
Dulkys visus padarys nemirtingaisias, viena jau panašu, kad turime Lietuvoje
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų