Penktadienį pasirašiusi sutartį dėl „Leo LT“ likvidavimo, Vyriausybė skelbia konkursą naujam investuotojui į suplanuotą naują atominę jėgainę.
Penktadienį apie tai pranešė Energetikos ministerija, aiškindama, jog „Lietuva atveria vartus didžiausioms investicijoms per visą valstybės istoriją“.
Kvietimas investuoti į naują jėgainę bus paskelbtas „Valstybės žiniose“ ir Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje
Official Journal of European Union.
Pasak energetikos ministro A. Sekmoko, nauja atominė elektrinė „mažins priklausomybę nuo vienintelio dujų tiekėjo“.
„Be to, reikia pabrėžti, kad nauja atominė elektrinė bus didžiausia „plyno lauko“ investicija Lietuvos istorijoje, didžiulis impulsas Lietuvos ekonomikai“, – teigė jis.
Anksčiau ministras yra sakęs, kad iš Lietuvos pusės prie strateginių valstybės projektų prisidės valstybinė įmonė, kuri nebus „Leo LT“ dalis.
Penktadienį „NDX energija“ ir valstybė pasirašė sutartį dėl milijardiniams projektams įgyvendinti kurto „Leo LT“ panaikinimo. Pasirašytas restitucinis susitarimas, pagal kurį Vyriausybei už sutartą sumą grįš privataus verslo valdytos bendrovės VST akcijos. Anot Premjero Andriaus Kubiliaus, „savaime suprantama“, kad abi šalys įsipareigoja nekelti klausimų dėl veiksmų, kurie buvo atliekami po VST privatizavimo.
Premjeras Andrius Kubilius penktadienį Lietuvos radijo laidoje „Akiračiai“ sakė manantis, kad nauja atominė elektrinė Lietuvoje galėtų pradėti veikti ne vėliau nei 2020 metais.
Vyriausybės šiemet patvirtintame orientaciniame naujos atominės elektrinės projekto parengimo plane numatyta, kad kitų metų sausį jau turėtų būti pradėta rengti reaktoriaus technologijos pirkimo dokumentacija, pradedama technologijos pirkimo procedūra.
Naują jėgainę Lietuva ketina statyti su Latvija, Estija ir Lenkija.
Anksčiau iš Lietuvos pusės projektą turėjo įgyvendinti „Leo LT“, tačiau Konstituciniam Teismui paskelbus, kad dalis su jo steigimu susijusių teisės aktų prieštarauja Konstitucijai, penktadienį pasirašyta bendrovės išardymo sutartis.
Pranešama, kad A. Sekmokas „Leo LT“ valdybai pavedė ieškoti schemos, kaip būtų galima sujungti bendroves „Rytų skirstomieji tinklai“ ir į valstybės rankas iš „NDX energijos“ grįžtančią VST.