Ilgus metus nuo girtuokliaujančio sūnaus kenčianti pensininkė iš teisėsaugos institucijų pagalbos nesulaukia. Iki šiol jos pinigus atiminėjantis vienturtis atsipirkdavo administracinėmis baudomis, kurias sumokėdavo pati nuo jo kenčianti motina.
„Ponia, kad jūs žinotumėt, kokia aš nelaiminga esu. Vyras mirė ne laiku. Vienintelį vaiką turiu - ir tas baisus, nežmoniškas. Seniau gražiai gyvenom. Namai buvo sutvarkyti. O dabar pati matot, kas darosi", - taip korespondentę pasitiko 82 metų biržietė, Gimnazijos gatvės gyventoja Valerija K.
Aplankyti šią moterį paskatino policijos suvestinėje užfiksuotas pranešimas apie plėšimą. Grasindamas peiliu motiną apiplėšė vienturtis jos sūnus.
„Man ir savęs gaila, ir jo. Auginau, norėjau, kad kaip visi vaikai būtų. Ir tie jo draugai svolačiai..." - dejavo senolė. Vietos žurnalistai jau anksčiau buvo gavusi žinių apie žiaurų alkoholiko sūnaus elgesį su motina. Smurtas sustiprėdavo tuomet, kai moteris gaudavo pensiją - sūnus ją iš motinos atimdavo ir su sugėrovais pragerdavo. Moteriai ne kartą bandė padėti Moterų krizių centro vadovė Dalia Mukienė. Deja, kiek policijai buvo rašyta pareiškimų, smurtautojas daugiausia atsipirkdavo baudomis. O grįžęs į namus pinigus atsiimdavo iš motinos.
„Anksčiau ar vėliau jis motiną užmuš. Baisu, kad tai žinodami niekas nieko nedaro", - piktinosi ne kartą pareiškimus policijai rašiusi D. Mukienė. Policijos suvestinėje rašoma, kad spalio 26 dieną, 19 valandą, kartu gyvenantis 52 metų sūnus B. K. namuose išgertuvių metu grasindamas peiliu iš Valerijos pagrobė 190 litų. Įtariamasis B. K. buvo sulaikytas dviem paroms. Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl plėšimo. Ketvirtadienį Biržų rajono apylinkės teismas jam skyrė 20 parų arešto.
„Tą vakarą aš jau gulėjau savo kambaryje. Sūnus į namus grįžo su penkiais ar šešiais draugais. Visi gėrė iki ryto. Vienas net namo nebeparėjo - sėdėjo laiptinėje", - pasakojo moteris. Pasak Valerijos, iš virtuvės, kur buvo girtuokliaujama, į jos kambarį įėjo sūnus. Iš pradžių jis paprašė pinigų, nes žinojo, kad ši neseniai gavusi pensiją. Motina pasakė neduosianti - reikia mokesčius sumokėti, pasilikti valgiui. Juolab kad per dvi savaites sūnus buvo pragėręs tūkstantį litų. Gavęs neigiamą atsakymą nuėjo į virtuvę ir atsinešė kelis peilius.
Valerija pasakojo, kad tiems peiliams veterinaro specialybę turinčio sūnaus potraukis atsirado prieš kurį laiką. Radęs kokį didesnį ir aštresnį juos vis perka ir neša į namus. Eidamas į miestą ir į rankovę įsikiša. Ne kartą jau policija tuos peilius buvo išvežusi - šis prisipirkdavo naujų. Paėmęs motinos ranką sūnus pradėjo grasinti ją pjausiąs. Vėliau pradėjo grasinti nupjausiąs koją.
„Bandžiau bėgti į koridorių kviestis pagalbos. Šaukiau, bet visi kaip išmirę - niekas durų neatidarė. Atidaviau jam pinigus. Man gyvybė brangesnė. Bet į virtuvę nueiti ir pažiūrėti, kas ten tokie geria, sūnus neleido. Šaukiau jo vadinamiems draugams lakūdroms - kodėl jūs leidžiate jam taip elgtis, sudrausminkit. Bet jie nieko nesakė. Tik prispjaudė, prišnerkštė, prišlapino namus ir gėrė iki paryčių", - dejavo užguita senolė. Rytą moteris nuėjo į policiją, parašė pareiškimą. Sūnus buvo sulaikytas.
Gydyti liepė vežti pačiai
Pokalbis su šia moterimi buvo sunkus. Nepaprastai pavargusio, iškankinto veido senutė maldavo jai padėti. Moteris tai sėdo, tai gulė - raitėsi iš skausmo.
„Jei ne ataugos sprande, dar būtų galima kentėti. Dabar skauda stuburą, vargiai paeinu. Kiek gydytojams rodyta, kur besikreipta - nieko jau nebegalima padaryti", - skundėsi pensininkė. Ji rodė ir mėlynėmis nusėtas rankas. Sūnus, pasak jos, būdamas veterinaras, žino, kaip reikia suimti ir spausti, kad skaudėtų. Tik iš korespondentės motina sužinojo, kad jos sūnui ketvirtadienį Biržų rajono apylinkės teismas skyrė 20 parų areštą. Motyvas - jis pavojingas visuomenei ir laisvėje gali daryti naujus nusikaltimus. Tačiau net ir ši žinia iškankintos motinos nepaguodė ir nenudžiugino.
„O kas bus po to? Reikia daryti viską, kad būtų tiriama jo psichika ir jis gydomas. Pirmiausia - nuo alkoholizmo. Jį prievarta reikia vežti gydyti. Kur einu - ten sakau, bet niekas manęs neklauso. Kaip tokį žmogų galima laikyti - jam protas maišosi. Jis gali kitus nužudyti ir pats nusižudyti", - sielojosi senolė. Kelerius metus kenčianti žiaurų sūnaus terorą moteris pagalbos beveik nesulaukė.
„Jie visi nuo savęs stumia ir nenori nieko spręsti. Viena inspektorė man pasakė - jo byla didžiulė, kiek tų baudų baudelių. Aš sakydavau - kas iš tų baudų? Vieną dieną užmuš ir pasibaigs", - kalbėjo Valerija. Moteris prisiminė, kad, kai dar buvo gyvas jos vyras, nuėjo pasikalbėti pas policijos viršininką Eugenijų Šopį. Paprašė, kad pareigūnai pasikalbėtų su sūnumi, įspėtų, sudrausmintų. Prašė viršininko patarimo - juk jie specialistai. Po to vyras žmonos vis prašė nueiti į policiją ir paklausti, ar kas nors bandė su sūnumi kalbėtis ar įspėti. Paaiškėjo, kad kankintojui skirta 250 litų bauda. Ją iš savo pensijos už sūnų sumokėjo... patys skriaudžiami tėvai.
Tėvas mirė būdamas sveikas?
„Kai dar buvo gyvas vyras, šiaip ne taip gyvenom. Jis mirė būdamas sveikas, nė karto ligoninėje negulėjęs", - kalba moteris. Jos vyras, ilgametis elektros tinklų darbuotojas, bei ji pati, net 25 metus išdirbusi Biržų spaustuvėje, gaudavo nemažas pensijas. Darbo netekęs sūnus gaudavo tik kelis šimtus litų invalidumo pensijos. Tad savų pinigų pragerti neužtekdavo - reikalavo iš tėvų.
Spalio 12 dieną bus dveji metai, kai būdamas aštuoniasdešimties jos vyras išėjo Anapilin. Sako, širdis. Artimieji šnibždasi, kad tėvą pribaigė nuolatinis sūnaus girtavimas, pinigų reikalavimas ir stumdymasis. Vienturtis jų sūnus kadaise buvo gerbiamas žmogus, veterinaras. Valerija K., raudodama dėl savo sūnaus degradavimo, bando aiškintis, dėl ko sūnus toks tapo. Jo smukimo priežasčių galima būtų ieškoti daug kur. Gal tada, kai kaime pagydžius gyvulį vietoj užmokesčio būdavo pastatomas butelis.
Motina linkusi kaltinti ir buvusią jo žmoną, girtą vyrą mušdavusią net pagaliu, - esą taip pašlijo jo nervai. Kiek Valerija žino, per visą gyvenimą keturis kartus jos sūnaus galva buvo stipriai sumušta. Ji neabejoja, kad ir tai prisidėjo prie to, kad sūnus liko toks. Ji abejoja kaltinimu, kad sūnus tyčia padegė namus, kur gyveno su šeima. Jai atrodo, kad tik kaltė jam buvo suversta. Pas tėvus į dviejų kambarių butą Biržuose, Gimnazijos gatvėje, sūnus grįžo prieš penkiolika metų po skyrybų.
„Iki tol jis buvo normalus vaikas. Išgerdavo kaip visi. Bet dirbo ir ūkį turėjo - karves melždavo, kiaules šerdavo. Jį labai girdavo kaip garbų daktarą. Kas jam užėjo - nežinau. Jeigu būčiau rašiusi romaną, jis būtų va tokio storumo", - moteris plačiai mosteli rankomis.
Alkoholizmui progresuojant pinigų reikėjo dar daugiau, nes susidėjo su draugais „žulikais". Vadinami draugeliai susirenka tomis dienomis, kai jau žinoma, kad motina gaus pensiją. Moteris ne kartą pinigus bijodavusi laikyti namuose. Juos yra saugojusi ir jos sesuo, ir Moterų krizių centras. Tačiau kiek tu tų pinigų lakstysi pasiimti, ypač kai sveikatos nėra.
„Sakiau, paimkit jį, vežkit į polikliniką ar Rokiškį. Tačiau man išaiškino, kad pati turiu susitarti su greitąja, kad jį nuvežtų. Sakau - aš nepaeinu, kaip fiziškai man tą padaryti?" - dejavo pensininkė.
Viską spręs prokuroras
Biržų policijos atstovė ryšiams su visuomene Zita Žalinkevičienė sakė, kad dėl šio vyro elgesio yra buvę „keli pranešimai", tačiau motina pareiškimų nerašė. Rugsėjo 18 dieną buvo pranešta, kad Valeriją K. dažnai skriaudžia sūnus, ją muša. Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl grasinimų nužudyti ar sutrikdyti sveikatą. Dabar iškelta byla dėl plėšimo, jos abi sudėtos į vieną.
Policijos viršininkas Eugenijus Šopis sakė, kad dėl priverstinio gydymo į teismą turėtų kreiptis bylas prižiūrintis prokuroras. Ką jis nuspręs - priklausys nuo paskirtų ekspertizių. Tuo tarpu Valerija K., patarus korespondentei, skubėjo ieškoti advokato. Iki šiol niekas jai nepatarė, kaip nukentėjusiai kreiptis dėl nemokamos teisinės pagalbos.