Rūta JANKUVIENĖ Šiaulių miesto taryba šiandien spręs, ar daugiabučių gyventojams įvesti prievolę tvarkyti savo kiemus. Kiek tai gyventojams kainuotų? Įkainių kiemui valyti ar žolei pjauti nesiūloma nustatyti. Namų administratoriai nustatys mokestį pagal darbų sąmatas.
Pagal Kauno pavyzdį
Savivaldybės administracija pati nepajėgia tvarkyti visų „valdiškų“ žaliųjų plotų, juoba prie daugiabučių. Siūlo sekti Kauno pavyzdžiu.
Ten gyventojai yra įpareigoti tvarkyti daugiabučių teritorijas per 20 metrų nuo pastato. Kauniečiai bandė savo valdžios sprendimą skųsti, bet bylą teisme pralošė.
Šiauliuose taip pat siūloma nustatyti, jog daugiabučio, net jeigu jo sklypas nėra apibrėžtas ir įteisintas, gyventojai tvarkytų faktiškai naudojamą teritoriją – iki gretimos, bet ne daugiau kaip 20 metrų nuo pastato.
Ta pati taisyklė būtų taikoma ir kitų pastatų ar žemės sklypų valdytojams.
Daugiabučių bendrijos savo teritorijas seniai tvarko ir toliau tvarkytųsi, kaip yra sutarusios.
Dėl kitų daugiabučių Miesto tvarkymo ir švaros taisyklėse siūloma įrašyti nuostatą, jog „daugiabučių administratorius organizuoja daugiabučio namo tvarkomos teritorijos priežiūros darbus ir atsako už teritorijos švarą.“
Taip pat nuostatą, kad „administratorius apskaičiuoja ir paskirsto mėnesinį mokestį už tvarkomos teritorijos priežiūrą butų (patalpų) savininkams. Mėnesinis mokestis paskirstomas proporcingai nuosavybės teise priklausančių butų (patalpų) plotui.“
Politikai abejoja, valdininkai – ne
Tarybos Finansų ir ekonomikos komitete suabejota dėl mokesčio.
Tarybos narys Alfredas Lankauskas „Šiaulių kraštui“ sakė, jog kilo klausimas, kodėl nesiūloma nustatyti paslaugos maksimalaus įkainio?
„Gali būti, jog nedideliam namui teks prižiūrėti nemažus plotus, mokesčiai gali būti labai skirtingi atskiriems namams, o taip neturėtų būti“, – mano politikas.
Vitalija Pelenienė, Viešosios tvarkos skyriaus vedėja, viena iš sprendimo projekto rengėjų, problemos neįžvelgia.
„Jokių įkainių mes negalime nustatinėti, – sakė V. Pelenienė – Tai yra paslaugos, o jos perkamos viešųjų pirkimų konkursuose.“
Vedėjos teigimu, namų administratoriai, spręs samdyti kiemsargius ar įmones teritorijoms tvarkyti, skelbs konkursus žolei pjauti, krūmams, medžiams apgenėti ar kiemui valyti. Už kiek paslaugą nupirks, tiek gyventojams ir teks mokėti. Kaip yra Kaune, ji nesidomėjusi.
Ar nesumokės du kartus?
Miesto Taryba yra nustačiusi maksimalius namo administravimo ir priežiūros tarifus. Bet į juos, pasak Turto valdymo skyriaus vedėjo Gyčio Skurkio, teritorijos valymo paslaugos neįeina.
„Administratorius tik yra atsakingas už priežiūros organizavimą, – sakė G. Skurkis. – Ir dėl teritorijų priežiūros privalės tartis su gyventojais, gauti daugumos pritarimą.“
Bendrijos moka 200-300 litų
„Tai būtų geras sprendimas, šiukšlynuose negalima gyventi, – sako Šiaulių daugiabučių namų savininkų bendrijų asociacijos vadovas Liudas Ramanauskas. – Estai seniai, dar privatizuodami butus, yra priskyrę buto savininkui mokėti ir už atitinkamą namo teritorijos ploto tvarkymą.“
Kiek Šiauliuose bendrijoms kainuoja pačioms tvarkytis, kokie yra „tvarkos“ mokesčiai?
L. Ramanausko teigimu, mokama tiek, kiek susitariama.
„Vidutiniškai namas kiemsargiui moka 200–300 litų per mėnesį, butui išeina apie 2–3 litus, – sako bendrijų atstovas. – Bendrijos tvarko netgi didesnius plotus nei siūloma nustatyti.“
Paslaugos nori tik mažuma
Namus administruojančios bendrovės „Šiaulių būstas“ direktorius Darius Simonavičius, taip pat mano, jog tvarkymosi prievolė reikalinga.
„Šiuo metu mes tą paslaugą teikiame 40 administruojamų namų, – sakė D. Simonavičius. – Tik tiek daugiabučių jos pageidauja savanoriškai, o iš viso administruojame 250 namų.“
Bendrovė samdo kiemsargius, jie prižiūri kelių namų teritorijas. Moka atlyginimus ne mažesnius kaip po 1000 litų. Mokesčio dydis gyventojams priklauso nuo to, kokių paslaugų ir kaip dažnai jie pageidauja.
„Su gyventojais tarsimės ir toliau, kokias paslaugas atlikti, – tikino bendrovės vadovas. – Vieni gal norės tik kartą per savaitę kiemą valyti ar tris kartus per vasarą žolę pjauti, kiti gal dažniau.“
Jis skaičiuoja, jog savanoriškai pasiryžusiems tvarkytis namų gyventojams ši paslauga dabar vidutiniškai kainuoja po 5 litus per mėnesį.