Anot medikų, ir suaugusieji gerdami medikamentus pridaro tokių klaidų, dėl kurių paskui tenka gaivinti reanimacijoje.
Vilnietis Jonas, net jei ir gerai jaučiasi, kelis kartus per metus ateina į vaistinę – turi nusipirkti jam gydytojo nuolat skiriamų vaistų.
„Vienas nuo spaudimo, antras nuo prostatos, trečias nuo kraujo skystinimo“, – vardijo vyras.
Vaistų ne vienas, bet Jonas sako, kad jų nesupainioja.
„Dar orientuojuosi, esu dar nesenas, viso labo 86-erių“, – juokėsi vilnietis.
Vis dėlto senjoras kartais sudvejoja, ar išgėrė visas reikalingas tabletes. Užmiršta, ar išgėrė vaistų, ne vienas vaistinėje sutiktas žmogus. Išties, net ir viena be reikalo išgerta tabletė gali sukelti pavojingą apsinuodijimą.
„Apsinuodija dažniausiai vyresni žmonės, galbūt dėl to, kad jie pamiršta, ar išgėrė vaistą, ar neišgėrė, pagalvoja, kad geriau išgersiu antrą kartą negu liksiu negėręs. Bet tas požiūris nėra visiškai teisingas. Kai kuriais atvejais naudingiau praleisti vaisto dozę nei išgerti papildomą“, – kalbėjo Centro poliklinikos šeimos gydytojas Jonas Kastys.
Neišvengiama mirčių
Kasmet vaistais apsinuodija apie pusę tūkstančio žmonių. Nors šis skaičius šiek tiek mažėja, neišvengiama mirčių.
Kasmet apsinuodiję miršta apie 20-30 žmonių. Vieni iš jų vaistų perdozavo tyčia, dalis tablečių išgėrė daugiau nei priklauso per klaidą ar norėdami greičiau pasveikti.
„Iš vakaro išgeria tabletę raminamųjų, nes stresas didelis, dėl kažko susipykęs, susinervinęs – ai, išgersiu dar antrą. O jau paryčiais jaučia, kad labai vangus, mieguistas, negali atsikelti“, – aiškino J. Kastys.
Kiti žmonės neįsigilina, kokius vaistus geria ir pasitaiko, kad dozes padvigubina.
„Žmonės įsigyja tų pačių vaistų – tarkim, vaistų nuo peršalimo sudėtingais pavadinimais – jų sudėtis būna ta pati, žmonės jais gydosi tą pačią ligą. Tai yra labai lengvas būdas perdozuoti vaistinių medžiagų“, – teigė „Eurovaistinės“ vaistininkas Mindaugas Rutalė.
Kartais kalti ir gydytojai
Dažniausiai žmonės apsinuodija psichotropiniais, nuskausminamaisiais vaistais, veikiančiais širdies ir kraujagyslių sistemas.
„Kai paimat vaistą, tiesiog perskaitykit pavadinimą, kas ten parašyta. Dažnai toks paprastas veiksmas sumažina tokių apsinuodijimų“, – patarė gydytojas toksikologas Linas Zdanavičius.
Perdozavus nuodingas gali tapti paprasčiausias paracetamolis, kurio gydytojai nerekomenduoja gerti ne daugiau nei 6 tablečių per parą.
„Pavartojus 3-4 dienas didesnėmis dozėmis gali būt pažeistos kepenys“, – teigė J. Kastys.
Kartais dėl apsinuodijimo vaistais kalti ir gydytojai. Kai kurie iš jų skiria vaistus nepasižiūrėję, ką skyrė kiti specialistai.
Užsiima pavojinga savigyda
Kas trečias iš apsinuodijusių – vaikas. Dažniausiai jie apsinuodija dėl suaugusiųjų aplaidumo – pasičiumpa netinkamai padėtų vaistų, kuriuos vartoja jų tėvai ir seneliai. Nuo smalsių vaikų neapsaugo net specialūs vaistų dėžučių kamšteliai.
Toksikologus šiurpina ir netradiciniai gydymosi būdai.
„Skambino viena moteriškė, kuri paklausė kaimynės, kaip galėtų suplonėti, jai patarė gerti karčiąją druską, kas yra magnio sulfatas. Ji kreipėsi į veterinarą, kuris rekomendavo tą dalyką nusipirkti gėlių parduotuvėje ir kai ji nusipirko tos karčiosios druskos, susipylė ir išgėrė, tą akimirką, kai įvykdė, ką norėjo, pamąstė, ką padarė ir iškvietė greitąją“, – pasakojo L. Zdanavičius.
Dažniausi apsinuodijimo vaistais požymiai – pykinimas, vėmimas. Gydytojai pataria neužsiimti savigyda, o skambinti greitajai.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:































































































































































































































































