Vilniaus valdžiai, regis, nė motais skolose skendintis miestas, dėl pinigų trūkumo įstrigusios Nacionalinio stadiono ir Valdovų rūmų statybos. Sostinės politikai nusprendė grįžti prie "Naujųjų Vasiukų" idėjos- Ermitažo-Guggenheimo muziejaus projekto.
Vakar Vilniaus miesto savivaldybės taryba po pateikimo pritarė siūlymui toliau plėtoti Ermitažo-Guggenheimo muziejaus projektą. Sostinės politikai palaimino idėją, kuria siūloma pritarti anksčiau atliktai šio objekto galimybių studijai, pavesti specialiai savivaldybės darbo grupei koordinuoti ir kontroliuoti projekto įgyvendinimą. Jono Meko vizualiųjų menų centras turėtų vykdyti projekto užsakovo funkcijas ir procedūras, kurios pritrauktų Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų, valstybės ir privačių asmenų lėšas.
Pagal projektą taip pat ketinama pasirašyti sutartį su savivaldybei priklausančia bendrove "Vilniaus kapitalinė statyba". Už projekto valdymą jai ketinama numatyti 3 proc. atliktų statybos ir projektavimo darbų kainos.
Pradės svarstymus
Vilniaus miesto savivaldybės taryboje dirbantys politikai nelinkę prieštarauti, kad po poros metų dešiniajame Neries krante šalia Baltojo tilto išdygtų modernus Ermitažo-Guggenheimo muziejaus pastatas už 260 mln. litų. Vakar už tolesnį šio projekto plėtojimą balsavo 24 sostinės savivaldybės tarybos nariai. Šiam pasiūlymui nepritarė du, o balsavime nedalyvavo dar du politikai. Kai kurie tarybos nariai bandė užginčyti balsavimo rezultatą teigdami, kad per balsavimą nebuvo kvorumo. Tačiau Vilniaus miesto meras Vilius Navickas dėl šio klausimo buvo nepalenkiamas - nepatenkintiems kolegoms jis pasiūlė kreiptis į teismą.
Artimiausiu metu Vilniaus miesto savivaldybėje ir jos tarybos komitetuose bus pradėtas projekto svarstymas.
Konservatoriai pakeitė nuomonę
Ermitažo-Guggenheimo muziejaus idėją prieš dvejus metus iškėlė tuometis meras liberalcentristas Artūras Zuokas. Anksčiau sostinės savivaldybės taryboje daugiau buvo šio sumanymo priešininkų nei aktyvių palaikytojų. Tačiau skeptiškai apie daugiafunkcį kultūros centrą atsiliepę Vilniaus konservatoriai persigalvojo. Vakar rytą įvykusiame savivaldybės tarybos Tėvynės sąjungos frakcijos posėdyje buvo nuspręsta, kad per balsavimą konservatoriai pritars gaivinamam projektui.
Savivaldybės tarybos posėdyje projektą pristatęs sostinės mero pavaduotojas Gintautas Babravičius kolegas ragino pritarti pateiktiems pasiūlymams. "Turėti teisę į tokį reikšmingą pavadinimą - tai prizas, ne visiems nusišypsanti sėkmė", - muziejaus idėją gyrė jis. Gerų žodžių projektui negailėjo ir V.Navickas. "Pritariu visoms patrauklioms idėjoms. Net pritarčiau pareikštam norui skristi į Mėnulį", - šmaikštavo jis.
Lygino su Benderio afera
Vilniaus miesto savivaldybės taryboje dirbantys opozicijos atstovai skeptiškai vertino grįžimą prie brangiai atsieisiančio projekto. Savivaldybės tarybos Miesto plėtros komiteto pirmininko pavaduotojas Olegas Gluchovas pabrėžė, kad Ermitažo-Guggenheimo muziejaus statyboms numatytas žemės sklypas nepriklauso savivaldybei. Be to, jame esą galima statyti tik riboto aukštingumo pastatus.
Opozicijos atstovai piktinosi, kad šykštėdama pinigų jau veikiantiems muziejams ir galerijoms, mažindama finansavimą kultūrai Vilniaus valdžia pasiryžusi laiminti tokius abejotinos sėkmės projektus. Kiti nuėjo dar toliau ir muziejaus idėją prilygino Ostapo Benderio prastumtiems "Naujiesiems Vasiukams".
Abejotina sėkmė
Kultūrologė dr. Skaidra Trilupaitytė LŽ sakė skeptiškai vertinanti savivaldybės žengtą žingsnį plėtojant Ermitažo-Guggenheimo muziejaus projektą. Ji apgailestavo, kad visuomenei nebuvo pristatyta atlikta galimybių studija, neatlikta ir poveikio aplinkai analizė. Esą, nepateikę konkrečių skaičių, kiek galėtų kainuoti šis projektas, iš kur būtų gauti pinigai muziejaus statyboms, politikai gali lengviau spekuliuoti neaiškiais duomenimis.
S.Trilupaitytei sukėlė abejonių ir sostinės politikų teiginiai, esą muziejaus statyboms lėšų ketinama pritraukti iš ES struktūrinių fondų. "Bendrija neskiria pinigų tokiems projektams. Lėšų galima pritraukti tik labai siauriems poreikiams, pavyzdžiui, prieigoms neįgaliesiems įrengti. Tai sudarytų labai minimalią muziejaus statybų sąmatos dalį. Nežinau, kodėl tai nepaaiškinama visuomenei", - stebėjosi ji.
Kultūrologė taip pat abejojo, kad Vilniui pavyks pakartoti Bilbao sėkmę, kai pastačius Guggenheimo muziejų miestas atsigavo, jame gerokai padaugėjo turistų.
Dangoraižis neištirpdys skolų
Vakar Vilniaus miesto savivaldybės taryba taip pat pritarė mero V.Navicko siūlymui parengti galimybių studiją dėl sostinės savivaldybės pastato pardavimo.
V.Navickas teigė, kad norėdama apmokėti "degančias" 200 mln. litų skolas sostinės valdžia neturi kitos išeities, tik dairytis pastato pirkėjo. "Savivaldybė nėra rinkų spekuliantė. Mes tik kalbame apie studiją, kuri parodys, ar galime naudingai atlikti šį procesą", - aiškino jis.
Tačiau opozicija kritikavo tokį siūlymą. Esą pardavus savivaldybės dangoraižį būtų gauta tik apie 80-100 mln. litų. Ši suma toli gražu nepadengtų maždaug 760 mln. litų siekiančių Vilniaus skolų.
Roberta TRACEVIČIŪTĖ