Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Klaipėdos apskrities skyriuje baigtas ikiteisminis tyrimas ir trijų verslininkų, apgaulingai tvarkiusių bendrovių apskaitą, teikusių neteisingus duomenis apie pajamas, pelną ar turtą, byla perduota Klaipėdos miesto apylinkės teismui.
Verslininkai įtariami valstybės biudžetui nesumokėję 816 127 litų mokesčių.
Ikiteisminio tyrimo duomenimis, individualios įmonės savininkas R. B. iš įvairių asmenų pirko plastmasės žaliavą, tačiau įmonės buhalterinėje apskaitoje užfiksavo, kad prekės įsigytos iš 5 uždarųjų akcinių bendrovių. Apskaitos dokumentuose buvo užfiksuota, kad už plastmasės žaliavą bendrovėms tariamai buvo sumokėta daugiau nei 2,7 milijono litų.
Nustatyta, kad R. B. Valstybinei mokesčių inspekcijai teikė PVM deklaracijas, kuriose nurodyti melagingi duomenys.
FNTT tyrėjai atskleidė, kad klaipėdietis R. B. tokią nusikalstamą veiklą vykdė ne tik vadovaudamas savo įkurtai individualiajai įmonei, bet ir UAB "Ginbraitas". Jis kaltinamas tuo, kad UAB "Ginbraitas" vardu iš nenustatytų asmenų įsigijo plastmasės žaliavos ir stakles, o bendrovės buhalterinėje apskaitoje įrašė, kad prekės pirktos iš jam pačiam priklausančios individualiosios įmonės ir dar kelių uždarųjų akcinių bendrovių. PVM sąskaitose faktūrose buvo įrašyta, kad už plastmasės žaliavą ir stakles tariamai buvo sumokėta daugiau nei 2 milijonai litų.
Tyrimo metu ir šioje bendrovėje nustatyta, kad pirkimo PVM deklaracijos buvo teikiamos jose įrašius melagingus duomenis.
Tačiau didžiausią žalą valstybės biudžetui R. B. padarė kartu su dviem verslininkais iš Panevėžio ir Vilniaus, nesumokėję privalomų pelno ir pridėtinės vertės mokesčio.
Surinkta duomenų apie tai, kad Vilniaus gyventojas D. S., plastmasės žaliavą ir kitus chemijos produktus įsigydamas iš trečiųjų asmenų, įmonės buhalterinėje apskaitoje nurodė, kad produktus pardavė klaipėdiečio individualioji įmonė ir jo vadovaujama bendrovė. D. S. į valstybės biudžetą nesumokėjo daugiau nei 345 tūkstančių litų mokesčių.
Analogišką nusikalstamą veiklą vykdė ir iš Panevėžio kilęs V. B. G. Jo vadovaujama bendrovė, įsigydama polietileną ir polietileno granules, apskaitos dokumentuose nurodydavo jau minėto klaipėdiečio R. B. turimų įmonių duomenis.
Be to, į atskirus tyrimus buvo atskirtos 3 bylos, kuriose trys Panevėžio ir Kėdainių verslininkai, veikdami analogišku principu kaip R. B., nesumokėjo į valstybės biudžetą daugiau nei 200 tūkstančių pelno ir pridėtinės vertės mokesčio.
Bendra ikiteisminio tyrimo metu nustatyta į valstybės biudžetą nesumokėtų mokesčių suma sudaro daugiau nei vieną milijoną litų.
Dalį - beveik 400 tūkstančių litų priskaičiuotų mokesčių - kaltinamieji į valstybės biudžetą sumokėjo ikiteisminio tyrimo metu.
Ikiteisminio tyrimo byloje laikinai apribotos nuosavybės teisės į 574 520 litų vertės kaltinamųjų ir jų vadovaujamų bendrovių turtą.
Kaltinamiesiems R. B., D. S. ir V. B. G. gresia laisvės atėmimas iki aštuonerių metų.