„Siena“ ir „Laisvės TV“ sekmadienį paskelbė tyrimą „Premjeras ir partneriai“, kuriame nagrinėjami pareigas einančio premjero G. Palucko ryšiai su verslininku Darijumi Vilčinsku.
ELTA primena, kad antroje žurnalistinio tyrimo apie premjero G. Palucko verslus dalyje keliami klausimai dėl Vyriausybės vadovo iki 2018-ųjų valdytos ežerų dugnų topografijos aplikaciją vysčiusios įmonės „Sagerta“ ir jos gautų šimtatūkstantinių paskolų iš verslininko D. Vilčinsko bendrovės „Uni Trading“.
Dar 2013 m. G. Palucko įsigyta „Sagerta“ veikė nuostolingai, tačiau gavo daugiau nei 233 tūkst. litų akcininko paskolų – nors vieninteliu bendrovės akcininku Registrų centre tuo metu buvo nurodytas G. Paluckas, savo teiktose turto ir interesų deklaracijose šių paskolų nenurodė.
Tyrimo duomenys parodė, kad iš tiesų šias paskolas teikė verslininko D. Vilčinsko bendrovė – Registrų centrui atgaline data pateikta informacija, kad, 2015 m. G. Paluckui tapus Vilniaus vicemeru, jis dalį – 45 proc. – įmonės akcijų perleido valdyti būtent „Uni Trading“.
Verslininkai, atėję į valdžią, naudoja galią asmeniniams tikslams
Politologas, Mykolo Romerio universiteto (MRU) docentas Vytautas Dumbliauskas teigė, kad teisėsauga turi tirti tokius galimus pažeidimus, o pagrindine problema išlieka tai, kad į politiką ateina verslininkai, kurie politinę galią naudoja asmeniniam verslui, todėl būtina sukurti priemones, kurios tam kelią užkirstų.
„Tai turi išsiaiškinti teisėsaugos institucijos. Mes galime tik išreikšti savo vertinimą – politikoje tokių žmonių kaip G. Paluckas yra ne vienas. Problema ta, kad į politiką ateina žmonės, kurie savo prigimtimi yra verslininkai.
Ir jie tiesiog daro verslą su savo draugais, naudodamiesi politine pozicija. Tai nėra kažkas unikalaus – visame pasaulyje taip būna. Tačiau turi būti mechanizmai, procedūros, kurios neleistų tokiems verslininkams taip akiplėšiškai naudotis valdžia“, – tarė jis.
Pasak politologo, apie premjerą jau daug kas buvo žinoma nuo jo darbo savivaldybėje pradžios, tačiau, jo akimis, G. Paluckas yra politiškai nevykęs: „Jis sugebėjo iškilti į tokį politinį postą, faktiškai yra politiškai nevykęs – niekur nelaimėjęs, kai vadovavo partijai, 2020 metais rinkimus visiškai pralaimėjo, liko tik 13 Seimo narių frakcijoje“, – akcentavo pašnekovas.
Dumbliauskas: Paluckas yra visiškai nevykęs
Eksperto nuomone, nors G. Paluckas galėtų būti sėkmingas verslininkas, problema yra ta, jog jis, būdamas politiku, galimai pažeidžia įstatymus ir naudojasi valdžia asmeniniams tikslams bei draugų pasipelnymui iš valstybės lėšų.
„Politiškai jis visiškai nevykęs. Tačiau, matyt, verslininkas neblogas. Ir jeigu jis tik tuo užsiimtų – sėkmės jam. Bet problema ta, kad jis pažeidžia įstatymus. Šiandien, pavyzdžiui, „Facebook‘e“ buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas, dabar Europos Parlamento narys Dainius Žalimas paskelbė, kad G. Paluckas galimai pažeidė net 13 Baudžiamojo kodekso straipsnių. Trylika.
Tai štai ir yra problema. Kaip mūsų visuomenė, mūsų valstybė gali užkirsti kelią tokiems žmonėms? Kaip užtikrinti prevenciją? Tokie verslininkai, atėję į politiką, daro verslą mūsų visų – mokesčių mokėtojų – pinigais. Ir dalijasi pelnu su savo draugeliais. Tas pelnas juk ateina iš biudžeto. Tai tragedija. Mes leidžiame tokiems žmonėms pakilti į aukščiausius postus“, – atkreipė dėmesį MRU docentas.
V. Dumbliauskas pasisakė, kad premjeras yra iš esmės galingiausias žmogus Lietuvoje, turintis daugiau galių nei prezidentas. Jo įsitikinimu, dėl šio skandalo prezidentas Gitanas Nausėda turi progą parodyti moralinę lyderystę, nors kyla abejonė, ar jis tai sugebės padaryti.
„Aš jo nepažįstu – nei D. Vilčinsko, nei G. Palucko nesu gyvenime matęs. Tačiau šiandien ryte, kai anksti pabudau, skaičiau tyrimą „Sienos“ ir „Laisvės TV“ ir – tai skandalas. Tai puiki proga G. Nausėdai parodyti, kad jis yra moralinis autoritetas. Bet bijau, kad šio išbandymo jis neišlaikys“, – kalbėjo jis.
Jeigu Paluckas neatsistatydins, Seimas turėtų jį nušalinti
Pasak politologo, jeigu premjeras pats neatsistatydins, Seimas turi jį nušalinti, kadangi jau išlindo ne vienas skandalas. Jo nuomone, G. Paluckas apskritai tapo pirmininku nesąžiningai, o be Vilijos Blinkevičiūtės pagalbos, jis sunkiai būtų ką pasiekęs Seime.
„Jei būtų jis, o ne V. Blinkevičiūtė, vadovavęs partijai, socialdemokratai turėtų gal 15 vietų Seime, o dabar – 52. Tai tik V. Blinkevičiūtės nuopelnas. Ji sugebėjo patraukti rinkėjus. G. Paluckui turi būti iškelta byla“, – komentavo V. Dumbliauskas.
Paluckas: vystyti aplikaciją žvejams mane pakvietė Darijus Vilčinskas
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad premjeras taip pat teigė, kad daugiau nei prieš dešimtmetį vystyti aplikaciją žvejams jį pakvietė verslininkas D. Vilčinskas, iš šio verslo jis negavęs jokios naudos.
„Buvau pakviestas įgyvendinti gražią idėją, tai yra sukurti batimetrinių žemėlapių nuomos sistemą, mane pakvietė Darijus Vilčinskas įgyvendinti šį projektą“, – pirmadienį Seime žurnalistams sakė Vyriausybės vadovas.
D. Vilčinską jis vadino savo draugu jau 15 metų. Socialdemokratų lyderis teigė, kad verslo planas – sukurti ežerų dugnų topografijos projektą „MyLakeMap“ ir aplikaciją žvejams, kad jie žinotų žuvingas vietas – nepavyko.
„Vartotojai už juos nenorėjo mokėti ir iš esmės verslo planas baigėsi bankrotu“, – sakė G. Paluckas.
„Iš UAB „Sagerta“ nesu gavęs jokios naudos, jokia forma, nei aš, nei mano artimieji, išskyrus minimalų darbo užmokestį vadovavimo laikotarpiu“, – pabrėžė jis.
Žalimo skaičiavimu, Paluckas pažeidė 13 Baudžiamojo kodekso straipsnių
Europos Parlamento narys Dainius Žalimas savo „Facebook‘e“ rašė, jog, peržiūrėjęs tiriamosios žurnalistikos tyrimą apie premjero veiklą, jis įžvelgė galimus net trylikos Baudžiamojo kodekso (BK) straipsnių pažeidimus, dėl kurių premjeras galėtų būti bent jau svarbus liudytojas, o gal net įtariamasis.
„Peržiūrėjęs „Laisvės TV“ ir „Sienos“ – tiriamosios žurnalistikos centro paskutinį tyrimą apie premjero „verslo“ ypatumus, mėginu skaičiuoti, apie kiek BK straipsnių šis tyrimas kelia minčių.
Pamėginsiu išvardyti – neteisėtas praturtėjimas (BK 189(1) str.), sukčiavimas (BK 182 str.), nusikalstamu būdu gauto turto įgijimas ar realizavimas (BK 189 str.), tokio turto legalizavimas (BK 216 str.), nusikalstamas bankrotas (BK 209 str.), neteisėta juridinio asmens veikla (BK 203 str.), dokumento suklastojimas (BK 300 str.), neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimas (BK 220 str.), apgaulingas finansinės apskaitos tvarkymas ir organizavimas (BK 222 str.), prekyba poveikiu (BK 226 str.), papirkimas (BK 227 str.), tarptautinių sankcijų ir ribojamųjų priemonių pažeidimas (BK 123(1) str.), nusikalstamas susivienijimas (BK 249 str.).
Taigi – viso 13 (tik) BK straipsnių atėjo į galvą. Ir beveik visur premjeras galėtų būti jei ne pagrindinis veikėjas ir įtariamasis, tai bent jau labai svarbus liudytojas. Žiūrėsime, ar bus. Ir nepamirškime Rumunijos“, – pateikė informaciją apie galimai pažeistus BK straipsnius jis.
Ši istorija D. Žalimui primena subtilią politinės korupcijos schemą, kurioje verslininkas D. Vilčinskas galimai ilgainiui investavo į G. Palucką per nuostolingas įmones, nekilnojamąjį turtą ir savivaldybės sprendimus, siekdamas naudos sau, galimai padedant ir nacionalinio saugumo požiūriu abejotiniems veikėjams.
„Atsiribojus formaliai nuo BK, šiaip visa istorija panaši į tokią subtilesnę Kurlianskio dėžutės Masiuliui versiją – t. y. verslininko Vilčinsko ilgalaikė investicija į politiką G. Palucką maitinant nuostolingą ir galimai fiktyvią įmonę, kurią galėjo finansuoti su Baltarusija susiję asmenys, taip pat iš to paties Vilčinsko įmonės G. Paluckas įsigijo prabangų butą (galimai gavo dovanų už būsimą naudingą verslininkui veiklą), kai pagal deklaracijas nelabai tam turėjo pinigų, o daug ko ir nedeklaravo.
Šalia sukasi nacionalinio saugumo požiūriu problemiški asmenys ir įmonės. G. Paluckas, būdamas vicemeru, stūmė ir palaikė Vilniaus m. savivaldybės sprendimą išpirkti profsąjungų rūmus už pernelyg išpūstai atrodančią kainą, kas buvo tiesioginis verslininko Vilčinsko interesas. Ko gero, tai tėra vienas iš epizodų platesnėje Vilčinsko investicijoje į G. Palucką“, – savo nuomonę pateikė Europos Parlamento narys.
Premjero ryšiai kelia klausimą, ar teisėsauga veikia nepriklausomai
Politikas užbaigė savo mintis, sakydamas, kad verslininko ryšiai net su aukščiausiais valdžios atstovais, kaip Seimo pirmininku Sauliumi Skverneliu, atskleidžia tikruosius valdžios koalicijos principus ir kelia klausimą, ar teisėsauga dar veikia nepriklausomai.
„Šalia – ir Seimo pirmininkas S. Skvernelis, kurio vestuvių liudytoju ir šeimos draugu taip pat yra tas pats verslininkas. Va tada ir pradedi suprasti, kokiais tikrais „principais“ ir kam tarnauti skirtos valdančiosios koalicijos. Priminsiu, visa tai vis prastėjančios tarptautinio saugumo situacijos fone.
P.S. Ir toks tradiciniu tampantis klausimas – kur mūsų teisėsauga? Taip pat užvaldyta? Bet kuriuo atveju džiugu, kad pilietinė visuomenė jau turi savo teisėsaugą – laisvą tiriamąją žurnalistiką“, – iškėlė klausimą D. Žalimas.
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad antradienį prezidentas G. Nausėda žada susitikti su premjeru G. Palucku ir aptarti viešojoje erdvėje pasklidusią informaciją apie buvusią ministro pirmininko įmonę bei verslo partnerius.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!