Iki šiol ilgą laiką konservatorių pirmininkas Gabrielius Landsbergis nekomentavo kalbų, kad būtent jį partija su Ingrida Šimonyte priešakyje, bando prastumti į eurokomisarus.
„Sutarkime taip: šių klausimų aš neatsakinėsiu“, – dar birželį sakė jis.
Prieš Lietuvos žmones išsisukinėjo ir pati premjerė.
„Aš tikrai nekomentuosiu, nei Gabrieliaus Landsbergio, nei jo norų, tikrai, jo norus, jis pats gali komentuoti“, – teigė ji.
Tačiau visos užkulisinės kalbos buvo teisingos. Vakar pats Landsbergis naujienų agentūrai ELTA patvirtino, kad derybos tarp premjerės ir prezidento, dėl jo kandidatūros, vyksta jau senokai. Tačiau dabar pats Landsbergis nusprendė iškelti baltą vėliavą – pripažino, kad Nausėdos pasipriešinimo neįveiks.
„Esu dėkingas už paramą ir už tai, kad buvau premjerės pateiktas. <...>
Tai yra tikrai svarbu ir aš tą tikrai vertinu. Suprasdamas, kad vienai institucijai ar net institucijos vadovui tai niekaip nėra priimtina ir nesvarbu, nei tos paramos, nei ką, manau, kad reikia ieškoti kito varianto, ir viskas“, – sako G. Landsbergis.
G. Landsbergis dar leidžia suprasti, kad jam galėjo būti skirtas neva rimtesnis komisaro portfelis, bet prezidentūra, anot jo, į tai nekreipė dėmesio ir tik stengėsi, kad Lietuvos kandidatas būtų kitas. Bet koalicijos partneriai sako, kad konservatoriai patys kalti, susigadinę santykius su Nausėda.
„Bet konservatoriams dar vis atrodė, kad tiek varę, dergęsi ant prezidento ketverius metus, kad jie vis tiek praeis. Man atrodo, kad tai buvo iliuzija, apsvaigimas, o dabar, štai, įvyko prablaivėjimas“, – teigia Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gantvilas.
Konservatorių bandymus prastumti G. Landsbergį ne kartą kritikavo tiek liberalai, tiek ir laisviečiai. Jie ir viešai piktinosi, kad konservatoriai elgiasi nesąžiningai, nesitaria su jais ir žaidžia savo užkulisinius žaidimus.
„Tai kvailoki žaidimai, bet tai yra gerokai gilesni dalykai. Aš esu įvardinęs mūsų koalicijoje, konservatorius, kaip partiją, kuri viską sprendžia iš galios pozicijų. <...>
Mūsų daug, mes kieti, jūsų mažai, tai reiškia mes teisūs. Tai čia irgi galvojo, mūsų daug, mūsų daugiausia, mes didžiausią įtaką turime, tai ką čia kalbėti?“ – sako E. Gentvilas.
Konservatoriai įvairiais būdais bandė paveikti tiek prezidentą, tiek ir viešąją nuomonę, kad būtent Landsbergis yra geriausias kandidatas. Viešą laišką Nausėdai rašė grupė signatarų, ambasadorių ir visuomenininkų, palaikymą jam siuntė ir Europos parlamento konservatorių frakcijos lyderis. Landsbergis visiems jiems padėkojo internete.
„Man būtų buvusi didelė garbė būti Lietuvos Europos Komisijos nariu, bet aš ir toliau tarnausiu savo šaliai, padėsiu Ukrainai ir kovosiu už Europos ateitį kitais būdais. Nuoširdžiai dėkoju visiems už palaikymą ir meilę mano darbui ir Lietuvai“, – sako G. Landsbergis.
E. Gentvilas, spėja, kad konservatoriai gali bandyti kerštauti Nausėdai, nors jį įvairiais būdais atakavo ir kritikavo praktiškai visą kadenciją.
„Nebenoriu tęsti, bet ta partija, arba tas olimpas, turi paprastai, keršto tokių gaidelių, būna, bet gal pagaliau susipras. Aš visada turiu vilties“, – sako E. Gentvilas.
Anksčiau I. Šimonytė sulaukė kritikos, kad kol bando prastumti Landsbergį į Briuselį, gaištamas laikas, o tai gali reikšti, kad Lietuvai teks mažesnės svarbos postas. Pati Šimonytė sako, kad dar yra laiko pranešti kandidatą, ar kandidatę Europos Komisijos vadovei. Nors jos įvardijami terminai neaiškūs ir keičiasi.
Pirmadienio pavakarę koalicinė taryba rinksis aptarti kitų kandidatūrų, kas bus nominuotas vietoj Landsbergio – dar neaišku.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!