Garsus advokatas apie itin žiaurius komentarus internete: nuteisti būtų sunku

Po tragiško jauno vyro pasitraukimo iš gyvenimo internautai susipliekė tarpusavyje. Pasipylė kaltinimai, kad prie savižudybės asmenį galėjo privesti itin žiaurūs, pašaipūs ir net imtis veiksmų skatinę internautų komentarai.

Atsirado ir tokių, kurie pradėjo svaidytis grasinimais, kad už tokio pobūdžio komentarus esą gresia baudžiamoji atsakomybė. Iš tiesų, Baudžiamajame kodekse yra straipsnis – „Sukurstymas nusižudyti ar privedimas prie savižudybės“.

Jame sakoma, kad tas, kas sukurstė žmogų nusižudyti arba žiauriu ar klastingu elgesiu privedė žmogų prie savižudybės yra baudžiamas laisvės apribojimu arba areštu, arba laisvės atėmimu iki ketverių metų.

Bet savižudybių atveju, šis Baudžiamojo kodekso straipsnis yra traktuojamas šiek tiek kitaip. Apie tai naujienų portalui tv3.lt plačiau papasakojo garsus baudžiamosios teisės advokatas Vytautas Sirvydis.

Teisė ir moralė

Advokatas V. Sirvydis pabrėžė, kad žvelgiant iš baudžiamosios teisės perspektyvos dėl viešų pasisakymų negalėtų būti vykdomas joks tiesioginis persekiojimas komentaro autoriaus atžvilgiu:

„Lietuvoje savižudybė nėra kriminalizuota. Tai reiškia, kad už pačios savižudybės vykdymą nėra baudžiama. Bent jau Lietuvoje. Yra pasaulyje valstybių, kur už bandymą nusižudyti yra baudžiama, bet tai jau atskira tema.

Pagrindinė mintis būtų tokia, kad Lietuvoje baudžiamoji teisė nėra skirta spręsti psichologinėms asmens problemoms. Daugeliu atveju savižudybę lemia tam tikrų skaudžių įvykių, asmeninių patirčių, emocijų visuma.

Teisiškai būtų sudėtinga vertinti kompleksines asmens patirtis iki įvykio. Juolab, jei reikėtų išskirti vieną kriterijų ir už tai bandyti teisiškai persekioti kažkokį žmogų (pavyzdžiui, neigiamą poveikį turinčio komentaro autorių – aut. past.“

Anot advokato, noras kažką persekioti ir teisti yra tas pats kaip ir kurstantys komentarai: „Lietuvoje yra baisi situacija su agresija, jos protrūkiu. Tik pas mus tas dažnai pasireiškia rankos pakėlimu prieš save, o kitose šalyse – šaudynėmis mokyklose ir panašiais išpuoliais.

REKLAMA

Lietuva, deja, yra viena iš šalių „lyderių“ pagal savižudžių skaičių. Todėl, mano nuomone, derėtų visą energiją nukreipti ne į piktų komentatorių persekiojimą, o į visuomenės švietimą, auklėjimą, kad pačios problemos apimtys sumažėtų ir situacija pradėtų keistis iš esmės.“

Anot V. Sirvydžio, vien tas faktas, kad žmogus radikaliais būdais ieško pagalbos socialiniuose tinkluose tik patvirtina tai, kad reikia dirbti sunkų, bet galiausiai atsiperkantį prevencinį darbą.

Kur kreiptis pagalbos?

Savižudybės Lietuvoje yra opi problema nuo pat Nepriklausomybės atkūrimo. 2018 m. Sveikatos apsaugos ministerijos, Valstybinio psichikos sveikatos centro, Emocinės paramos tarnybų asociacijos ir Vilniaus bei Kauno miestų savivaldybių atstovai sutarė sukurti nacionalinę savižudybių prevencijos interneto svetainę Vilniaus miesto visuomenės sveikatos biuro administruojamos svetainės „www.tuesi.lt“ pagrindu.


Rašyti komentarą...
t
tik
2019-03-20 09:11:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
svarbiausia pries lemiama zingsni ivardinti kodel-gal valstybes vadovu elgesys ir neveiksnumas prie to privede-tada jau keliama byla del privedimo iki savizudybes..........zmogui paskutine vilti atima generiniai vaistai,o pagalbos is emigracijon isvarytu gydytoju negausi......o gal gatve neasfaltuota 30 metu-vien isgirdus,kad uztenka i seima pakliuti ir net kelia isasfaltuoja.....
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų