Margarita PŪDŽIUVIENĖ
Neseniai įvairias įstaigas ir įmones lankiusi reklamos agentūra iš Klaipėdos siūlė tauragiškiams įsigyti paveikslą-nuotraukų koliažą su Tauragės vaizdais. Klaipėdiečių gamintame koliaže fotografas Romualdas Vaitkus atpažino ir savo nuotrauką.
„Kolegė pranešė, kad pardavinėjamas nuotraukų koliažas, jame – mūsų miesto bažnyčios, įvairūs miesto vaizdai ir kelios iš lėktuvo darytos nuotraukos, viena jų – mano. Kadangi dirbame netoliese, atėjau apžiūrėti to koliažo. Kaip tik ten buvo įmonės „Taigra“ direktorius. Jis sako: „Čia iš interneto imtos nuotraukos.“ Aš jam ir sakau, kad negalima naudoti nuotraukos neatsiklausus. Jis apsimetė kvaileliu, sako – „Iš kur aš žinau, kad tai tavo nuotrauka“. Pasakiau, kad kreipsiuosi į LATGA (LATGA – autorių teisių kolektyvinio administravimo asociacija, – red. past.). Jis pažadėjo paskambinti pasiaiškinęs su tais, kurie gamino koliažo maketą“, – „Tauragės kurjeriui“ kalbėjo R. Vaitkus.
Po keleto dienų fotografui paskambinęs koliažą platinančios įmonės direktorius sakė pasitaręs su Klaipėdos fotografais ir šie tik pasijuokę iš R. Vaitkaus iniciatyvos kreiptis į LATGA. Fotografas pranešė savo nuotraukos originalą ir nufotografuotą įmonės koliažą jau nusiuntęs LATGA’i. Po keleto dienų įmonės „Taigra“ direktorius R. Vaitkui paskambino vėl.
„Jis paprašė atsiųsti originalią nuotrauką, pagal kurią jis spręsiąs, ar verta man sumokėti, ar ne. Kol kas laukiu jo skambučio“, – teigė R. Vaitkus.
Gabrielė Naprušienė, asociacijos LATGA Menų skyriaus Vizualinių menų poskyrio vadovė, patvirtino, kad R. Vaitkus kreipėsi į asociaciją. Fotografas yra asociacijos narys, turi meno kūrėjo statusą. Pasak G. Naprušienės, jei pasitvirtins, kad koliažą pardavinėjusi įmonė išties pasisavino fotografo nuotrauką iš interneto, jai teks autoriui sumokėti arba asociacija atstovaus R. Vaitkui teisme dėl turtinės žalos atlyginimo.
„Atstovausime teisme, jei jiems nepavyks susitarti. Jei autorius norėtų prisiteisti ir moralinės žalos atlyginimą, tai galėtų atlikti savo iniciatyva“, – sakė G. Naprušienė.
Anot jos, atvejų, kai tenka atstovauti autorių teisėms teismuose, daugėja. Esą vis dar neįsisąmoninama, kad, norint naudoti bet kokią nuotrauką iš interneto, reikia pirma atsiklausti jos autoriaus. Ja dalijantis virtualioje erdvėje būtina nurodyti autorių. Jei autoriaus išaiškinti nepavyksta, geriau nuotrauka nesidalyti, nes jei autorius tai pastebės, gali grėsti dideli nemalonumai.
Šių eilučių autorei pasiteiravus IĮ „Taigra“ vadovo, ar išties įmonė prekiavo nuotraukų koliažu, šis nedaugžodžiavo.
„Nieks neprekiavo ir niekas neaišku su tuo fotografu“, – tarstelėjo įmonės direktorius ir nutraukė pokalbį.