Ukrainiečių tautos genocidu vadinamas sovietų 1932-1933 metais sukeltas badas trečiadienį buvo oficialiai pripažintas Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Parlamentinės Asamblėjos sesijoje Kazachstano sostinėje Astanoje. Su Ukrainos atstovais šį klausimą kėlė ir Lietuvos delegacija.

Svarstymai ESBO PA Demokratijos, žmogaus teisių ir humanitarinių klausimų komitete prasidėjo dar antradienį. Juose Ukrainos atstovas Olehas Bilorusas pabrėžė, jog jo siūloma rezoliucija, kuria pripažįstama, kad stalinistinis režimas specialiai sukėlė badą, vadinamąjį holodomorą, nėra adresuota konkrečiai valstybei.

Tuo norėta pasakyti, kad holodomoro pripažinimas nėra priekaištas Rusijai, kuri, remiantis tarptautine teise, yra pasiskelbusi Sovietų Sąjungos teisių perėmėja.

„Tai nenukreipta prieš jokią šalį, nes šiandienos karta negali atsakyti už buvusias kartas. Tai yra skiriama atminti, pripažinti, paminėti ir neužmiršti“, - posėdyje kalbėjo O.Bilorusas.

Ukrainiečių rezoliucijai į komiteto darbotvarkę kelią praskinti padėjo ir Lietuva, nes Lietuvos delegacija parėmė klausimo įtraukimą į darbo planą.

Lietuvos atstovas, Seimo narys Raimondas Šukys kalbėdamas trečiadienį atkreipė dėmesį ir į Lietuvoje sovietų okupacijos metu vykdytus trėmimus, per kuriuos Lietuva neteko apie 132 tūkst, gyventojų, nors visiškai tikslus 1941-1952 metais vykdytų trėmimų aukų skaičius nėra nustatytas.

REKLAMA

Rusijos atstovai, skirtingai nei buvo tikėtasi, neišreiškė aštrios nuomonės.

Ukrainos parlamento Aukščiausiosios Rados Užsienio reikalų komiteto pirmininko O.Biloruso pasiūlytoje rezoliucijoje, kuriai trečiadienį buvo pritarta, holodomoras, arba dirbtinis badas, susiejamas su stalinistinio Sovietų Sąjungos režimo žiaurumais, o iš visų ESBO valstybių Astanoje susirinkę parlamentarai skatinami savo šalyse priimti teisės aktus, pripažįstančius holodomoro egzistavimą.

Jungtinių Tautų (JT) Švietimo ir mokslo organizacija savo ruožtu jau yra pripažinusi, kad sovietai 1932-1933 metais specialiai sukėlė badą Ukrainoje, kurio metu žuvo apie 10 mln. žmonių.

Didysis Ukrainos badas - holodomoras - prasidėjo 1932-ųjų balandį ir truko iki 1933-iųjų lapkričio. Šiuo laikotarpiu sovietų valdžia nustatė praktiškai neįgyvendinamus grūdų paruošų planus. Pasak O.Biloruso, per 17 mėnesių Ukrainoje žuvo nuo 8 iki 10 mln. žmonių, po 12 tūkst. jų mirdavo kasdien.


Rašyti komentarą...
a
aiwo
2008-07-02 21:37:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
o as maniau, kad Stalinas pries Hitleri turi viena pliusa: nevykde didziulio genocido. Hitleris sunaikino 9mln zmoniu, Stalinas - 8-10mln. ...
jo, ta WWII pergale tikrai buvo gerokai pasvinkus...
Atsakyti
0

a
aiwai
2008-07-02 21:57:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tamstą apgavo. Stalinių aukų skaičius pradedamas nuo 20 mln. Atskiras klausimas kiek išnaikino Leninas, o kiek dar kainavo Chruščiovo valdymas. Arba Brežnevo (pradžiai prisiminkite Afganistano okupaciją ir jame vykdytą genocidą. O Nikaragvos arba Angolos pavadinimai nieko nesako?).

WWII gerokai pašvinkęs vien dėl to, kad rusai išpenėjo ir iškėlė į valdžia Šiklgruberį. Be Kremliaus paramos nebūtų jokio Hitlerio.
Atsakyti
0

t
tendencingas mazinimas
2008-07-02 23:56:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
kodel sistemingai mazinamas rusu sovietinio genocido auku skaicius, kai 1945-1952 metais istremta 500 000 lietuviu ir per 1940-41 metu tremimus 30 tukstanciu, is kuriu 60 proc. zuvo, daug kalbejau su tu ivykiu liudininkais, kai amzino isalo zemeje -40C negalejo iskasti duobiu mirusiems ir tik uzkasdavo sniegu poliarineje naktyje, ir baltieji lokiai po to istraukdavo ir apgrauzdavo kunus. Bendrai komuniagos banditai nuzude apie 200 mln zmoniu
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų