REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praėjusią savaitę JAV farmacijos bendrovė „Pfizer“ pranešė oficialiai paprašiusi leidimo ekstremaliomis sąlygomis naudoti jos vakciną nuo COVID-19 skiepyti  5–11 metų amžiaus vaikus. Jei leidimas bus suteiktas, tai padėtų sumažinti užsikrėtimų atvejų skaičių ugdymo įstaigose, tvirtina Lietuvos epidemiologai. Tačiau, ar vien tik skiepai padės suvaldyti koronaviruso plitimą?

Praėjusią savaitę JAV farmacijos bendrovė „Pfizer“ pranešė oficialiai paprašiusi leidimo ekstremaliomis sąlygomis naudoti jos vakciną nuo COVID-19 skiepyti  5–11 metų amžiaus vaikus. Jei leidimas bus suteiktas, tai padėtų sumažinti užsikrėtimų atvejų skaičių ugdymo įstaigose, tvirtina Lietuvos epidemiologai. Tačiau, ar vien tik skiepai padės suvaldyti koronaviruso plitimą?

REKLAMA

Kol kas Lietuvoje nuo koronaviruso galima skiepyti vaikus tik nuo 12 metų amžiaus viena vakcina – „Comirnaty“, kurią gamina farmacijos kompanijos „BioNTech“ ir „Pfizer“. Ši vakcina yra skiepijama dviem dozėmis,  o tarp jų daroma 21 dienos pertrauka. Kitos trys Lietuvoje naudojamos vakcinos – „Moderna“, „Vaxzevria“ ir „Janssen“ – yra registruotos vyresnių nei 18 metų žmonių skiepijimui.

Jaunesnių nei 11 metų jokia vakcina skiepyti negalima.

Tikslą vertina palankiai

Tai, kad „Pfizer“ kuria vaikišką vakciną su mažesniu kiekiu antigenų, anot profesoriaus Vytauto Usonio, yra gera žinia.

REKLAMA
REKLAMA

„Visad geriau turėti papildomų galimybių nei jų neturėti“, – teigė jis.

Tiek kitose pasaulio valstybėse, tiek Lietuvoje, daugėja jaunų žmonių, vaikų, įskaitant ir naujagimius, sergančių koronavirusu vis sunkesne forma, todėl, profesoriaus nuomone, naujos grupės skiepijimas turėtų prisidėti prie epidemiologinės situacijos gerėjimo rodiklių.

REKLAMA

„ Bet nežinosime, kol nepradėsime to daryti“, – pridūrė V. Usonis.

Teigia, kad vertinti vaikų skiepijimo rezultatus dar anksti

Nors ir nuo vasaros pradžios, leidžiama skiepyti vaikus, imunizacijos rodikliai šiai dienai lieka gana prasti – vos 29 proc. 12-15 metų vaikų pasiskiepijo dviem „Pfizer“ vakcinos dozėmis.

Šis skaičius ne itin didelis, todėl pasakyti, kokį rezultatą šiai dienai jau davė pradėtas vaikų skiepijimas, sunku, tačiau pradėtus žingsnius V. Usonis vertina pozityviai: „Tai yra tokio lygio skiepijimo apimtys, kai vakcina – asmens apsaugos priemonė, bet ne poveikis visuomenėje.

REKLAMA
REKLAMA

Vasarą praleidome progą paskiepyti vaikus. Jie grįžo į mokyklas, mokyklose matome protrūkius. Jeigu paskiepytų vaikų būtų daugiau, mokyklose tų protrūkių būtų mažiau. <….> Bent jau tarp paskiepytų vaikų negirdėjau, kad sunkiai sirgtų, tai žingsnis (skiepyti vaikus – aut. past.) yra teisingas“.

Čaplinskas: pirmiausia – teisingas kaukių dėvėjimas ir testavimas

Infektologas, profesorius Saulius Čaplinskas pabrėžia, kad vaikai labai svarbūs infekcijos plitime. Jie daug greičiau serga sunkiai, trumpiau platina virusą.

Kaip ir V. Usonis, jis sutinka, kad vasara nebuvo tinkamai išnaudota vaikų skiepijimui, bet dabar, kad išvengti naujų užsikrėtimų mokyklose, kad būtų minimizuoti esami židiniai, svarbiausia ne skiepijimas, bet du žingsniai: teisingas kaukių dėvėjimas ir periodiškas testavimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Medicinine prasme, iki tol, kol pasieksime endeminį plitimo lygį, labai svarbu kuo operatyviau ir kuo dažniau testuotis, kad būtų nutraukta plitimo grandinė, o ne vien tik kalbėti apie skiepus. Pirmiausia, reiktų aiškiai nusistatyti prioritetus. Kai eina kalba apie mokyklas, tai mokyklose prioritetas numeris vienas – teisingai dėvėti kaukes ir testuotis. Ši priemonė sumažina viruso plitimą dukart“, – dėstė S. Čaplinskas.

Jo įžvalgomis, jeigu greitaisiais antigenų testais kas trečią dieną prasitestuotų du trečdaliai vaikų arba bet kurios įmonės darbuotojų, būtų galima 88 proc. sumažinti infekcijos plitimą ir „nulaužti pandemijos kilimo kreivę“.

REKLAMA

„Reikia nepamiršti, kad virusą žmogus, ypač aktyviai platina pirmas dienas. Čia labai svarbus greitis. Kuo anksčiau turi būti nutraukta plitimo grandinė, nelaukiant kol pasireikš ligos simptomai ar atleis eilė atlikti PGR testą arba ateis atsakymas atlikus PGR testą“, – sakė profesorius.

Toliau profesorius išskiria patalpų vėdinimą, kuris stipriai prisidėtų užkertant kelią viruso plitimui.

Nežinau, kaip tai bus paskui, ypač, kai atšals orai, bet patalpų vėdinimas yra ypač svarbus. Dabar pats laikas būtų, kad įeitų į rutiną CO2 koncentracijos matavimas patalpose. Turi būti aiškiai peržiūrėtos higienos normos ir nustatytos aiškios rekomendacijos mokykloms, kaip tai padaryti, nes užsikrėtimas vyksta oru.

REKLAMA

<…> Ir tik trečiojoje vietoje yra skiepai tiems vaikams, kuriems jie yra prieinami ir tiems vaikams, kurių tėveliai supranta šitą skiepų svarbą. Mokykloje vien koncentruotis į skiepus būtų neteisinga“, – pabrėžė jis.

S.Čaplinsko teigimu, kolektyvinio imuniteto pasiekti nepavyks, todėl reikia stengtis kuo greičiau „pasiekti viruso plitimą, kurį gali pakelti sveikatos priežiūros įstaigos, kad neužlūžtų paslaugos, neaugtų perteklinis mirštamumas, nežūtų ekonomika“.

„Tam reikia, kad būtų kuo daugiau rizikos grupės žmonių įgijusių imunitetą, kuris su laiku silpsta. Panašu, kad tai visuomenėje cirkuliuos ilgai. Vis įvyks papildomi užsikrėtimai – užsikrės žmogus, kuris bus persirgęs ar pasiskiepijęs. Kuo daugiau bus įgijusių imunitetą žmonių, pradedant nuo tų, kurie labiausiai pažeidžiami ir tų, kurie daugiausiai platina virusą, tuo greičiau pasieksime minėtą viruso plitimo būdą ir jis atneš mažiau mirčių“, – teigia jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kodėl dalis žmonių skeptiškai žiūri į vakcinaciją?

Anot V. Usonio, žmonės ypač skeptiški skiepams, nes jie nebuvo teigiamai iškomunikuoti, pristatyti.

„Viskas priklauso nuo to, kaip vakcina pristatoma visuomenėje. Šiai dienai nebėra pagrindo kalbėti apie eksperimentines vakcinas. Atlantos ligų kontrolės centras ir Amerikos maisto bei vaistų agentūra užregistravo „Pfizer“ vakciną ne kaip naudojimui ypatingomis aplinkybėmis, bet kaip vakciną, užregistruotą įprastam vartojimui. Šiuo metu dešimtimis milijonų skaičiuojamas paskiepytų skaičius visame pasaulyje. Yra žinomi nepageidaujami reiškiniai, kurie nepalyginamai retesni negu sergant COVID-19. tik su imunitetu. Biologine prasme, vakcinų saugumas ir veiksmingumas yra įrodytas.

REKLAMA

Tai rodo ir faktas, kad Lietuvoje sunkiai sergančių – tik vienas ar kitas paskiepytas. Taip, kad tai yra daugiau visuomenės problemos, kaip jai tai komunikuojama arba kaip visuomenė mato savo dalyvavimą pandemijos valdyme“, – nurodė jis.

„Pfizer“ prašo JAV leisti skiepyti 5–11 metų vaikus jos vakcina nuo COVID-19

Per naujausią užsikrėtimų COVID-19 bangą, kurią skatina greitai plintanti viruso delta atmaina, jaunimo skiepijimas laikomas svarbia priemone siekiant, kad mokyklos liktų atidarytos ir pavyktų įveikti pandemiją.

Rugsėjo pabaigoje vakciną sukūrusios farmacijos bendrovės „Pfizer“ ir „BioNTech“ pradėjo teikti duomenis FDA, siekdamos šio daugelio laukiamo leidimo. JAV farmacijos milžinė „Pfizer“ per tviterį pranešė, kad drauge su savo partnere iš Vokietijos „BioNTech“ „oficialiai pateikė prašymą“ FDA „dėl leidimo ekstremaliomis sąlygomis naudoti mūsų  vakciną nuo COVID-19 skiepyti vaikus“ nuo penkerių iki 11 metų.

REKLAMA

„Esame įsipareigoję bendradarbiauti su FDA, siekdami galutinio tikslo padėti apsaugoti vaikus nuo šios rimtos grėsmės visuomenės sveikatai“, – sakė „Pfizer“.

Po šio pranešimo Baltųjų rūmų atsako į COVID-19 krizę komandos vadovas Jeffrey Zientsas (Džefris Zajentsas) televizijai CNN sakė: „Manau, kad visi galime sutikti, jog saugios ir veiksmingos vakcinos gavimas vaikams nuo 5 iki 11 metų yra tikrai svarbus kitas mūsų kovos su virusu žingsnis.“

Tyrimo metu 5–11 metų amžiaus vaikai buvo skiepijami pagal 10 mikrogramų dviejų dozių schemą, o vyresnio amžiaus asmenims buvo skiriama 30 mikrogramų. Laiko intervalas tarp skiepo dozių buvo 21 diena. FDA anksčiau yra sakiusi, kad baigus oficialią prašymo pateikimo procedūrą, agentūra užbaigs prašymo nagrinėjimą „veikiausiai per kelias savaites, o ne mėnesius“.

Rugpjūčio mėnesį FDA galutinai patvirtino „Pfizer-BioNTech“ vakciną nuo koronaviruso 16 metų ir vyresniems žmonėms skiepyti.

Nekyskit nagu prie musu vaiku nei jus pagimdet nei jus auginot nei jus zinot ka reiskia zodis mama !!!!!!!!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų