• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Viešojoje erdvėje vis labiau populiarėja vos pusę veido dengiantys apsauginiai skydeliai, o jų įsigyti galima ir socialiniuose tinkluose, ir internetinėse parduotuvėse. Patenkinti pirkėjai giria skydelių patogumą, tačiau ekspertai pataria neapsigauti – tokių veido apsaugos priemonių nauda niekinė, o jas dėvėdami viešumoje galite kelti pavojų ne tik sau, bet ir kitiems. 

Viešojoje erdvėje vis labiau populiarėja vos pusę veido dengiantys apsauginiai skydeliai, o jų įsigyti galima ir socialiniuose tinkluose, ir internetinėse parduotuvėse. Patenkinti pirkėjai giria skydelių patogumą, tačiau ekspertai pataria neapsigauti – tokių veido apsaugos priemonių nauda niekinė, o jas dėvėdami viešumoje galite kelti pavojų ne tik sau, bet ir kitiems. 

REKLAMA

Gatvėse, grožio salonuose, parduotuvėse ir internetinėje erdvėje galima pastebėti vis daugiau žmonių, naudojančių apsauginius veido skydelius dengiančius tik pusę veido – nuo nosies iki smakro. 

Vienoje didžiausių Lietuvos internetinių parduotuvių tokio tipo skydelis yra pats perkamiausias apsaugos priemonių kategorijoje. 

REKLAMA
REKLAMA

„Geras daiktas, kas būna daugiau lauke, lengva kvėpuoti ir akiniai mažiau arba visai nerasoja, priklauso nuo oro”, – tokį komentarą rašo ir penkių žvaigždučių įvertinimą palieka vienas pirkėjas. 

REKLAMA

Ir nors iš pirmo žvilgsnio tai gali atrodyti kaip puiki alternatyva medžiaginėms ir medicininėms veido kaukėms, sveikatos apsaugos ekspertai mano kiek kitaip – jų teigimu, skydelio apsauga nuo viruso yra labai menka ir gerokai prastesnė nei mums įprastos kaukės.

Vilniaus Karoliniškių poliklinikoje šeimos gydytoja dirbanti Justė Latauskienė socialiniuose tinkluose pasidalino įrašu, kuriame viešai išpeikė į skaidrias kaukes panašių veido skydelių dėvėjimą viešose vietose. 

REKLAMA
REKLAMA

„NESAUGO JOS. Nuo to, kad reklamoje kažkas užsidėjęs stetoskopą už 4,99 irgi nieko nereiškia. {...}

Gal ir yra variantas, kur tai tinka ir patinka, bet visuomeninė veikla nėra tas. {...} Trūlike nesaugo. „Norfoje“ nesaugo. O jau poliklinikoje kaip nesaugo, tai šakės, kaip nesaugo. Pameluokite giminėms, kad herpį pritraukia ar ką, kad tik nenešiotų, o dėtųsi normalias vienkartines arba bent medžiagines. Hipokratas atleis“, – rašo medikė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokius skydelius vadina „butaforija“

Panašios nuomonės laikosi ir Gyvybės mokslų centro profesorė Aurelija Žvirblienė. Jos teigimu, tokios kaukės yra labiau butaforija nei reali apsaugos priemonė. 

„Mano asmenine nuomone, tai jie nelabai apsaugo. Taip, tie lašeliai atsimuša į tą skydelį, bet jie vis tiek paskui pasklinda į aplinką. Aš manau, kad čia labiau butaforija. {...} Negaliu suprasti, kas patvirtino, kad jie apsaugo“, – nepritarimą išreiškia imunologė.

REKLAMA

Ji aiškina, kad skydeliai, tiek pusiniai, tiek įprasti, pilnai veidą dengiantys, paprasčiausiai į aplinką išleidžia per daug įvairių medžiagų. Norint užtikrinti kiek įmanoma geresnę apsaugą, ji visgi pataria dėvėti medicinines veido kaukes.

„Medicininės kaukės turi vidinį sluoksnį, kuris sulaiko virusą. Išorinis sluoksnis yra hidrofobinis, jis nepraleidžia lašelių iš aplinkos.

Kaukė tam ir skirta, nors aišku irgi šimtu procentu nesulaiko, kaip respiratoriai ar kaip medikai būna apsirengę su tais skafandrais. Bet vis tiek geriau negu tie skydeliai“, – teigia A. Žvirblienė.

REKLAMA

Patartų atsisakyti bet kokių skydelių

Kauno technologijos universiteto (KTU) Cheminės technologijos fakulteto profesorius Dainius Martuzevičius dar pavasarį kartu su kolegomis atliko išsamius į Lietuvą atvežamų apsaugos priemonių tyrimus, kurių tikslas buvo išsiaiškinti jų kokybę bei efektyvumą.

Mokslininkas aiškina, jog veido skydelių pirminė paskirtis buvo medicinos sektoriuje, kurio darbuotojai šias apsaugos priemones naudoja tais atvejais, kai yra tikimasi kokio nors skysčio išsipylimo. Tai, kaip dalis visuomenės juos dėvi pandemijos metu, pasak D. Martuzevičiaus, nėra efektyvu. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kaip dabar žmonės juos naudoja – jie tikisi, kad užsidės skydelį ir tokiu būdu nei patys įkvėps virusą, nei platins jį. Jų efektyvumas yra gana žemas, lyginant su medicininėmis kaukėmis ar respiratoriais, nes mūsų iškvepiamas arba iščiaudimas oras vis tiek nesunkiai atranda kelią iš mūsų burnos į aplinką.

Skydelis padaro tam tikrą pirminę atmušimo funkciją – ta prasme, kad jeigu mes labai staigiai čiaudime ar iš mūsų nosies kažkas bėga, tai patys didžiausi lašeliai tikriausiai atsitrenks į tą skydelį ir ten liks. Bet tie mažesni lašeliai, kuriuose yra viruso, jie pabėgs iš skydelio ir labai sėkmingai pateks į aplinką“, – apie skydelio veikimo principą aiškina KTU profesorius.

REKLAMA

Jis sako, kad tiek pilnai veidą uždengiančio skydelio, tiek pusinio efektyvumas yra panašus, tačiau jis pats nerekomenduotų dėvėti nei vieno, o verčiau rinktis paprastą, bent jau medžiaginę veido kaukę.

„Visa esmė, aš matau, kad kartais žmonės kurie dėvi skydelius – jų tas skydelis praktiškai kabo ore ir burna net neuždengta. Tada iš viso nėra apie ką šnekėti – tas pats, kaip nieko nedėvėti. {...}

REKLAMA

Civiliniame sektoriuje aš šitų skydelių nerekomenduočiau, kadangi jų apsaugos efektyvumas tiek iš vienos, tiek iš kitos pusės yra labai žemas. {...} Tokie žmonės nesąžiningi kitų atžvilgiu, nes tie, kurie dėvi kaukes stengiasi neapkrėst kitų. Tas, kuris dėvi skydelį, tos funkcijos neatlieka ir tai nėra atsakingas veiksmas“, – tv3.lt aiškina D. Martuzevičius.

Profesorius taip pat pabrėžia: „Bet kokios apsaugos priemonės yra tik dalis apsisaugojimo. Vis tiek turi būti gera ventiliacija, minimalus laikas, atstumų išlaikymas. Visos apsaugos priemonės turi būti komentuojamos per tai, kad ir visa kita turi būti užtikrinta“.

Apie tai, kaip reikėtų taisyklingai dėvėti kaukę, žiūrėkite reportaže:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų